Megtalálhatták a fekete lyukak fejlődésének hiányzó láncszemét
A Hubble űrtávcső segítségével készült tanulmány szerint a fényes, hatalmas Omega Centauri gömbhalmazban egy fekete lyuk lehet. A csillagászok több mint 500 felvételt néztek meg a gömbhalmazról, és hét olyan csillagot észleltek, amelyek hihetetlenül gyorsan mozognak a legbelső régióban.
A csapat szerint ezek bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy az Omega Centauriban egy köztes tömegű fekete lyuk található, írja a BBC sky at Night. Ezek a rejtélyes zabagépek evolúciójának hiányzó láncszemei lehetnek, és ezen a potenciális példányon kívül egyelőre csak néhány másik jelöltet találtak az univerzumban.
Azért nevezik őket így, mert a legtöbb ilyen ismert objektum kolosszális tömegű, és általában ilyenek lapulnak a galaxisok középpontjában. A másik gyakran észlelt típusuk pedig a 100 naptömegnél kisebb. A köztes tömegű fekete lyukak tanulmányozása segít a csillagászoknak többet megtudni arról, hogyan alakulnak ki és fejlődnek, és hogy a szupermasszív fekete lyukak vajon a köztes tömegűekből keletkeznek-e.
Közel van hozzánk a feltételezett fekete lyuk, de vajon válasszal is szolgálhat a kérdésre?
Az Omega Centauri gömbhalmaz a déli félteke éjszakai égboltján látható, a sötét égbolton szabad szemmel is. 17 700 fényévre található, és már több száz éve figyelik. A gömbhalmazok a feltételezések szerint az univerzum legrégebbi objektumai közé tartoznak, és akár 1 millió csillagból állnak, amelyeket a gravitáció szorosan összetart.
Az Omega Centauri furcsasága, hogy gyorsabban forog, mint a legtöbb gömbhalmaz, és körülbelül 10 milliószor nagyobb, így majdnem akkora tömegű, mint egy kisebb galaxis. A becslések szerint mintegy 10 millió csillagot tart a gravitációs szorításában., amelyek mozgásáról egy katalógus is készült mozgásáról, amely 1,4 millió csillag sebességét méri.
A tanulmány vezetője, Maximilian Häberle, a Max Planck Csillagászati Intézet munkatársa elmondta, hogy „hét olyan csillagot fedeztünk fel, amelyeknek nem kellene ott lenniük. Olyan gyorsan mozognak, hogy örökre ki kellene lökődniük a halmazból, de valamiért nem ez a helyzet. A legvalószínűbb magyarázat az, hogy egy nagyon masszív objektum tartja őket közel a középponthoz. „Az egyetlen objektum, amely ilyen tömegű lehet, egy fekete lyuk, amelynek tömege legalább 8200-szorosa a Napénak.”
Korábbi tanulmányok szerint az Omega Centauriban egy köztes tömegű fekete lyuk lehet, de más kutatások szerint inkább csillagtömegű fekete lyukak halmazáról van szó. „Ez a felfedezés az eddigi legközvetlenebb bizonyíték egy köztes tömegű fekete lyukra ra az Omega Centauriban” Nadine Neumayer, a Max Planck Csillagászati Intézet csoportvezetője szerint. „Ez azért izgalmas, mert csak nagyon kevés hasonló tömegű objektumról tudunk. Az Omega Centauri fekete lyuka lehet a legjobb példa egy köztes tömegű fekete lyukra a kozmikus szomszédságunkban.”
Következő lépésként a James Webb űrtávcsővel a csapat további megfigyeléseket fog végezni a csillagokon annak reményében, hogy végre választ kapjunk a rejtélyre.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm