Honnan tudjuk, milyen magas egy hegy valójában?
A Mount Everest 8849 méteres magasságával a világ legmagasabb hegye, legalábbis azok közül, amelyek a felszín fölött indulnak. De honnan tudjuk pontosan?
Vagy honnan tudjuk egyáltalán, hogy melyik hegy milyen magas? És hogyan tudják összemérni más képződményekkel? Nos, a választ az iskolában lesajnált trigonometria adja, ugyanis a hegyek magasságának hagyományos mérési módszeréhez trigonometriás ismeretek szükségesek. A módszert háromszögelésnek hívják, és szükséges tudni hozzá két pont egymástól való távolságát, valamint a két pont és a hegycsúcs közötti szöget, derül ki az IFLScience beszámolójából.
Így tudjuk kiszámolni a hegyek magasságát
A hegyek magasságát a tengerszintről mérik, aminek elméletileg az egész bolygón azonosnak kellene lennie, így a számításhoz az is szükséges tudni a mérendő pont tengerszint feletti magasságát, valamint a Föld görbületét. Amikor a szögek mérésére pedig szintén nagy pontosságot igényel. Ehhez nagyon hasznos a teodolit nevű eszköz, amely egy távcsőre hajazó optikai műszer, amely vízszintes és függőleges szögek mérésére egyaránt alkalmas.
A két szög és a képzeletbeli háromszög egyik oldalának hossza alapján a szinusztétel és a Hérón-képlet segítségével megkapjuk a magasságát. Ez a történelmileg használt módszer azonban nem feltétlenül a legpontosabb. Amikor például Sir Andrew Scott Waugh brit katonatiszt és csapata a Mount Everestet mérte volna, váratlan akadályba ütköztek, mégpedig a Föld légkörébe.
A fény a levegő sűrűségének változása miatt görbülhet, ami nagyobb távolságok esetén természetesen nagyobb tévedéssel is járhat. Emiatt a tárgyak magasabbnak vagy épp kisebbeknek tűnnek, mint amilyenek valójában, az elvégzett mérések pontatlanok lehetnek. Manapság egyszerűbb és sokkal pontosabb lehet egy hegy magasságának mérése a GPS segítségével. Ez pedig kivételesen hasznosnak bizonyulhat, ha a Mount Everestről van szó, mert a magassága valóban változhat, viszont nem a mérési módszerek, hanem geológiai események, például földrengések miatt.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében