Becsapódások és Marsi Meteoritok: Új felfedezések a Földre érkezett űrkőzetekről
A legfrissebb kutatások alapján a Mars közelmúltbeli története során legalább 10 jelentős becsapódást szenvedett el. Ezek az ütközések elég erősek voltak ahhoz, hogy törmeléket lőjenek ki az űrbe, amelynek egyes darabjai végül eljutnak a Földre.
Csillagászok öt marsi meteorit eredetét két vulkanikus régióra, Tharsisra és Elysiumra visszavezetve határozták meg, ahol becsapódási kráterek találhatók. Ezek a meteoritok a Marson történt erőteljes becsapódások következtében jutottak el a Földre, mivel a vörös bolygó felszínéről való kilökődésük során gyakran elérik bolygónkat.
A Live Science szerint az Albertai Egyetem kutatói sikeresen összekapcsolták ezeket a meteoritokat a Mars forráskrátereivel, lehetővé téve ezzel a tudósok számára, hogy a meteoritokat a Földön való landolásuk előtt meglévő marsi eredetük és felszíni elhelyezkedésük alapján kategorizálják. Az azonosítási folyamat fejlett technikákat alkalmaz, amelyek segítenek jobban megérteni a meteoritok történetét és eredetét.

A kép csak illusztráció / Forrás: Pixabay
A kutatás nehézségei
A meteoritok pontos forrásának meghatározása rendkívül összetett feladat. Az 1980-as években néhány vulkanikus eredetű meteoritról feltételezték, hogy a Marsról származik, a koruk és vulkanikus jellemzőik alapján. Ezt a NASA Viking-missziói később légköri összehasonlításokkal megerősítették. Azonban a pontos eredet nyomon követése továbbra is kihívást jelentett, mivel a spektrális megfeleltetési technikákat korlátozták a terep és a por hatásai.
A közelmúltban elért eredmények a becsapódások modellezésében lehetővé tették a tudósok számára, hogy nagy pontossággal szimulálják a marsi ütközéseket. Ez a modellezés segít megbecsülni a meteoritokat kilökő becsapódási kráterek méretét és jellemzőit. A meteoritok ütésnyomainak elemzésével a kutatók következtetni tudnak a becsapódási nyomásokra és körülményekre.

A kép csak illusztráció / Forrás: Pixabay
A becsapódott meteorok modellezésének haszna
A modellezés eredményei lehetővé teszik a tudósok számára, hogy finomítsák a marsi események kronológiáját és jobban megértsék a Mars geológiai történetét. Ez többek között betekintést nyújt a vulkáni tevékenységbe és a kráterek kialakulásába az amazóniai időszakban, körülbelül 3 milliárd évvel ezelőtt. Az eredmények közelebbi rálátást biztosítanak a Mars múltjára, hasonlóan a közvetlen marsi minták gyűjtéséhez.
Mostanában a Mars kutatása különösen népszerűvé vált, hiszen nemrégiben egy jelentős felfedezést tettek a tudósok. Folyékony vízkészletet találtak a Mars felszíne alatt, mintegy 10-20 kilométer mélységben a bolygó kérgében. Ez az áttörés a NASA Mars InSight Lander nevű marsjárója által gyűjtött szeizmikus adatok elemzéséből származik, amely 2018 és 2022 között tartózkodott a bolygón. A felfedezésről több információ ezen a linken található.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ausztria is lezár 21 magyarországi határátkelőt
Budapesten a koreai udvari hímzés mesterművei – Királyi jelképek, mágikus motívumok és buddhista szimbólumok a Koreai Kulturális Központ új kiállításán
Saját magában ejthette csapdába prédáját a darázsfaj, amely a dinoszauruszok korában élt
A földkéreg egy része épp a földköpenybe csöpög
Így fog kinézni a világvége a szakértők szerint
Vad elmélet: bedrogozott katonák döntötték meg a Római Birodalmat