Tudósok bébi korallokat nevelnek, hogy megmentsék a tengeri ökoszisztémákat
Floridai kutatók korallpetéket és spermiumokat gyűjtenek és fagyasztanak le, hogy megóvják a veszélyeztetett korallzátonyokat a kihalástól.
A floridai korallzátonyok minden évben augusztusban, a telihold idején tömegesen engedik szabadjára petéiket és spermiumaikat a vízbe, így szaporodnak. A kutatók ezt a természetes folyamatot kihasználva gyűjtik össze a szaporítóanyagokat, hogy lefagyasszák és laboratóriumi körülmények között felneveljék a “korallbabákat”. Így próbálják megóvni az egyre inkább veszélyeztetett korallzátonyokat a pusztulástól – számol be a Discover Wildlife.
Veszélyben a korallok

Kiemelt kép: depositphotos.com
Shireen Rahimi tengerbiológus így magyarázza a helyzetet: „A floridai korallok éppen szaporodnak, és a tudósok lefagyasztják a szaporítóanyagokat, hogy biztosítsák a fennmaradásukat. Nem, ez nem egy Jurassic Park-forgatókönyv!”
Floridában a korallok komoly veszélyben vannak a felmelegedő vizek és a szennyezés miatt. „A floridai korallzátonyok gyakorlatilag összeomlottak – már képtelenek önállóan szaporodni” – mondja Rahimi.
A Coral Restoration Foundation kutatói ezért a szaporodási időszakot kihasználva gyűjtik össze a szaporítóanyagokat, majd genetikailag sokszínű korallokat nevelnek belőlük, amelyeket később visszaültetnek a természetbe. Ezek az új generációk segíthetnek a zátonyok helyreállításában. „Ezek lesznek a jövő koralljai” – magyarázza a tengerbiológus.
Ráadásul az idén szaporodó korallok azok közé tartoznak, amelyek túlélték a negyedik globális korallfehéredést, így valószínűleg ellenállóbbak a hőhatásokkal szemben, amely tulajdonságot átadhatják utódaiknak is.

Kifehéredett korallok. Fotó: Wikimedia Commons
Bár a korallhelyreállítás fontos lépés a zátonyok megmentéséért, Rahimi szerint ez csak időnyerés. Ha hosszú távon fenn akarjuk tartani ezeket az ökoszisztémákat, csökkentenünk kell a szennyezést, a túlzott halászást és a szén-dioxid-kibocsátást.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogy úszta meg Oroszország Donald Trump vámjait?
Valóban létezett a legendás Bábel tornya? Most bizonyítékot találhattak rá!
Magyar tudósok segítségével fejtették meg a madarak repülésének titkát
Leonardo da Vinci robotlovagjától valószínűleg eldobtad volna az agyad
Kötelező program a lengyeleket kedvelőknek: hamarosan jön a Lengyel Filmtavasz
Ez történne veled, ha csobbannál egy nukleáris reaktor pihentető medencéjében