Cuki, vagy rémálmaid főszereplője? A világ legnagyobb csigája majdnem egyméteres is lehet
Ha épp Ausztrália nyugati és északi részén járunk, egy kis szerencsével találkozhatunk a világ legnagyobb haslábújával. Az ausztrál trombitacsiga nem szárazföldi állat, hanem egy falánk tengeri ragadozó, ráadásul akkorára is nőhet, mint egy közepes termetű kutya.
A legújabb kutatások kimutatták, hogy a puhatestűek világa a jelek szerint egy apró, tüskés páncéllal borított lapos lénnyel indult, írja az IFLScience.
Azóta ez az állatcsoport az evolúciós lehetőségeikhez mérten az egyik legváltozatosabbá vált, az apró méretű Angustopila dominikae-től kezdve – amelyből több tíz is elfér egy gyufa hegyén – egészen az ausztrál trombitacsigáig (Syrinx aruanus), amely megközelíti az egy méteres hosszt.
Ez a faj a világ legnagyobb csigája és a bolygó legnagyobb élő, héjas csigája. Élénksárga színű, háza pedig akár akár 91 centiméter hosszúságú is lehet, az állat súlya pedig a 18 kilogrammot is elérheti.
A valaha volt legnehezebb csiga
A puhatestűek megfigyelései során kimutatták, hogy étrendjük nagy részét a soksörtéjű gyűrűsférgek teszik ki. Az állatokat 2000-ben figyelték meg először a nyugat-ausztráliai Withnell-öböl iszapos homokjában.
A tanulmány szerzői az állatokat az üledékből óvatosan eltávolították, és azt látták. hogy egyes egyedek szájszervüket a gyűrűsférgek által vájt járatokba helyezték, mások pedig az üledékbe vájták magukat és ott pihentek.
„A hosszú, kinyújtható szájszerv elengedhetetlen a nagyméretű férgek megszerzéséhez, mivel azok messzire vissza tudnak húzódni járataikba. A terepen megfigyelt csigák némelyike legalább 25 centiméterre nyúlt be a férgek járataiba.”
Üres héjuk nagy népszerűségnek örvendő gyűjtői darab, amelyet a múltban vízhordásra, és nem túl meglepő módon trombitaként is használtak.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért olyan gyakori a Fibonacci-sorozat a természetben?
Betiltják az Airbnb-t egy teljes belvárosi kerületben
A Trump elleni merénylet gyanúsítottja fontos szerepet vállalt az ukrán háborúban
Alaszka-háromszög: senki nem ismeri, pedig már 20.000 ember tűnt el
2020-ban lengyel katonák zavarukban véletlenül megszállták Csehországot
A 19-es járat eltűnése: a Bermuda-háromszög rejtélye