Hogyan képes áramot előállítani az elektromos angolna?
Az elektromos angolna az Electrophorus nemzetség három fajának egyike. Valójában nem az angolnaalakúak, hanem az elektromoskéshal-alakúak rendjébe tartozik, és közelebbi rokonságban áll a pontyokkal és a harcsákkal.
Hol találhatók és “hogyan működnek” az elektromos angolnák?
Az elektromos angolnák erős teste akár 2,5 méter hosszú is lehet, és 20 kilogrammot is nyomhatnak. Ezek a lények az Amazonas és az Orinoco folyók medencéjében és környékén élnek Dél-Amerikában.
Bár kopoltyúval rendelkeznek, az elektromos angolnáknak fel kell jönniük levegőért a felszínre, mivel az oxigén 80 százalékát a szájukon keresztül jut szervezetükbe, olvasható az IFLScience beszámolójában.
Testükben három egyedi szerv is található, amelyek segítségével saját áramot termelnek. Ezek a főszerv, a Hunter-szerv és Sach-szerv.
Ezeken kívül mintegy 6 ezer speciális sejtet, úgynevezett elektrocitákat tartalmaznak, amelyek egyszerre képesek áramot leadni, amikor a hal veszélyben van, vagy saját zsákmányára támad.
Dr. Rupert Collins, a londoni Természettudományi Múzeum kurátora szerint „az elektromos angolnák olyanok, mint az élő akkumulátorok. Módosított izomsejtekkel rendelkeznek, amelyeknek pozitív és negatív oldaluk is van. Amikor a sejtek működésbe lépnek, elektromos impulzust bocsátanak ki a környező vízbe”.
De mivel kerülik el, hogy maguknak is ártsanak?
A válasz talán kiábrándító, de ezt egyelőre senki sem tudja biztosan. A legvalószínűbb elmélet szerint az angolnát körülvevő víz elnyeli a sejtek által generált áram nagy részét, amely egyébként is körülbelül 2 milliszekundumig tart, így valószínűleg nem elég tartós ahhoz, hogy kárt tegyen vele magában.
Az angolnák általában 600 volt körüli feszültséget képesek előállítani, az eddigi rekord azonban 860 volt, ami elég ahhoz, hogy megöljön egy embert.
Az elektromos angolna okozta halálesetek rendkívül ritkák, de a támadások légzési nehézségeket okozhatnak, vagy akár szívleállást is. Ráadásul, mivel nem mi vagyunk hazai pályán, amikor velük találkozunk, a fulladás veszélye sem elhanyagolható.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Átadták végre a hévízi rendezvényteret
Strandok Éjszakája 2025: Éjszakai fürdőzés, koncertek és különleges programok július végén
Budapest is ott van a világ 50 leginnovatívabb városai között
Hamarosan kezdődik a Körszálló felújítása, és végigkövethetjük az egészet!
Hatalmas gond van a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren az üzemanyag-ellátással
Medúzákat találtak a Hármas-körösben, de mit jelent ez a folyóra nézve?