A második világháború borzalmai még mindig velünk élnek, a mai napig halálos pusztítást okozhatnak az akkori őrült döntések.
A „világ leghalálosabb szigetét” egy több mint 80 évvel ezelőtti borzalmas esemény után zárták el a nyilvánosság elől, írja a LADbible.
A skóciai Gruinard-öbölben, Nagy-Britannia északnyugati partjainál található a Gruinard-sziget nevű hely, amely a második világháború óta inkább „Anthrax-szigetként” ismert, mivel a tudósok borzalmas kísérleteket végeztek a területen.
De mi okozza a halálos veszélyt?
A szigorúan elzárt szigetet most egy YouTube-videón ismerhetjük meg, amelyet Dara Tah és Matt James készítettek, amikor a helyszínre érkeztek, hogy talajmintákat vegyenek. A vizsgálat célja, hogy kiderítse, valóban olyan mérgező-e a terület, ahogy azt állítják.
A hajóról leszállva azonnal szembetűnő volt a sivárság: „Úgy tűnik, semmi sincs a szigeten, minden leégett. Semmilyen vadvilágot nem látok, csak koponyák vannak” – számol be róla Tah.
A második világháború végére a sziget teljesen lakhatatlanná vált, miután 1942-ben lépfenespóra-bombát teszteltek. Amint az Országos Epidemológiai Központ honlapjáról kiderül, a lépfene egy súlyos fertőző betegség, amelyet az anthrax baktérium okoz.
Titkolták, hogy mi a probléma
A helyzet igen gyorsan annyira súlyossá vált, hogy az illetékes brit minisztérium már 1945-ben szennyezettként jelölte meg a szigetet, és megtiltotta, hogy bárki a földjére lépjen. Az azonban csak 1981-ben, a „Dark Harvest Commandos” nevű aktivista csoport tevékenységének köszönhetően vált nyilvánossá, hogy a szigeten végzett titkos kísérletek miatt lett a sziget talaja súlyosan szennyezett.
2022-ben azonban lezajlott egy nagyszabású fertőtlenítés, amelynek során a teljes szigetet felgyújtották, hogy elpusztítsák a lépfene minden nyomát. Tah és társa tehát azt szerette volna megtudni, hogy az akció sikeres volt-e, vagy még mindig jelen vannak a helyszínen a halálos lépfene spórák.
Már biztonságos lehet a sziget?
Tíz talajmintát vettek, majd elküldték őket egy laborba további vizsgálatra, de közben azon gondolkoztak, nem volt-e túl nagy felelőtlenség a szigetre jönni. „De egyértelmű volt, hogy valakinek választ kell kapnia, és így most én lehetek az” – mondta Tah.
Egy héttel később pedig meg is kapták az eredményeket, melyek szerint a sziget lépfenementes, anthrax baktériumot nem találtak. „Annyira furcsa, hogy el sem hiszem! Kész van, elégették az egészet!” – lelkendezett a videós.
Még az is elképzelhető tehát, hogy hamarosan már védőfelszerelés nélkül is meglátogathatjuk a világ leghalálosabb szigetét.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ezeket a molekulákat kell az exobolygók légkörében keresnünk, hogy életet találjunk
Magyarország az egyik legbarátságtalanabb ország egy friss felmérés szerint
5 húsvéti hagyomány, amely kikopott a köztudatból
Így élték túl a csótányok a dinoszauruszokat kiirtó meteorit becsapódását
Idéntől gyorsabban juthatunk el az Adriára, hamarosan elkészül a Budapestet Eszékkel összekötő autópálya
Megtalálták az eddig észlelt legkisebb galaxist, ráadásul itt van a szomszédban