Bébi madarak dobálása sziklákról: Az izlandi lunda hagyomány rejtett haszna – videó a cikkben!
Izlandon minden évben a lundák szezonja egy különleges, de jelentős hagyományt hoz magával: az emberek a sziklákról leejtik a lundabébiket, azaz a fiatal lundákat. De mik is ezek a lundabébik és miért ejtik le őket sziklákról?
A lundákkról, azaz fraterculárók azt kell tudni, hogy testhosszuk 26-41 centiméter, zömök testalkatúak, rövid nyakú és buksi fejűek. Csőre papagájszerű, hegyes és oldalt lapított, kacorszerű élekkel, keresztben redőszerű ormókkal. Lába háromujjú, nagy úszóhártyákkal és erős, oldalt hajló karmokkal rendelkezik. Szárnyai kicsik és keskenyek, a farkuk rövid, 16 tollból áll. Tollazatuk apró, tömött, durva és lesimuló, alul prémszerű. Szemük csupasz, alsó héján porcogós, hosszúkás, vízirányosan elhelyezkedő, a felső héján pedig háromszögletű, merőlegesen álló duzzanatok láthatók.
A furcsa hagyomány: lundahajítás
Az IFL Science szerint a Vestmannaeyjar (Westman-szigetek) területén található Európa legnagyobb lunda/fratercula-kolóniája, amely a helyi hagyományok szempontjából a legjelentősebb. A felnőtt lundák a sziklákon fészkelnek, hogy megvédjék utódaikat. Amikor a pufók fiókák készen állnak arra, hogy elhagyják fészküket, a tengerre kell hajózniuk, ahol az életük első évét töltik.
A lundák általában a Hold fényét használják iránytűként az óceán felé vezető útjukhoz. Azonban a mesterséges városi fények zavarba ejthetik őket, és tévedésből a szárazföld felé vezethetik. Ez gyakran ütközésekhez vezet az utcákon vagy a kikötőkben, ahol veszélybe kerülhetnek. Ha olajjal szennyezett vízbe kerülnek, a tollazatuk megsérülhet, ami fulladást okozhat.
Szerencsére a Vestmannaeyjarban élő helyiek rendkívül elkötelezettek az elveszett lundák megmentésében. A családok és a mentőcsapatok éjszakánként járőröznek az utcákon a lundaszezon alatt, hogy segítsenek az eltévedt madaraknak. A kikötőben hálókat is kihelyeztek, hogy elkapják a vízbe landoló lundákat. A forgalmas éjszakákon a mentők akár 10 lundát is meg tudnak menteni, így biztosítva, hogy a madarak visszataláljanak az óceánhoz.
A megmentett fiókákat biztonságos dobozokban tartják egy napig, majd a sziget déli szikláira szállítják őket. Itt a helyiek és a gyerekek részt vesznek a lundák szabadon engedésében, amikor a madarakat a levegőbe dobják a tenger fölött. Ez biztosítja a lundák számára a szükséges lendületet, hogy felszálljanak az óceán felé. Bár néhány madár kezdetben a földre hullhat, ösztönösen repülni kezdenek a zuhanás során.
Az alábbi videón megtekinthető egy lundafióka kalandja, amely a szikláról ejtéssel zárul:
A lundaszezon alatt Vestmannaeyjarban fesztiválszerű hangulat uralkodik, mivel a helyiek összegyűlnek, hogy segítsenek a madarak biztonságba helyezésében. Bár a lundák sziklákról való ledobása elsőre ijesztőnek tűnhet, ez a túlélésük szempontjából létfontosságú lépés. Amint a madarak a levegőbe emelkednek, ösztöneik átveszik az irányítást, és lehetővé teszik számukra, hogy folytassák útjukat az óceán felé.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Pitești börtön: Románia legkegyetlenebb átnevelő börtöne volt
3 ókori technológia, amiket mai napig nem sikerült teljesen megfejteni
A régészeknek jó okuk van arra, miért nem nyitják fel Kína első császárának sírját
Az univerzum rejtélyes, ötödik alapvető ereje a Föld körüli aszteroidákra is hatással lehet
Lengyel tábornok: Abban a percben szétlőjük Szentpétervárat, amint Oroszország lépést tesz a balti államok felé
Ősi kocsma maradványát találták meg egy építkezési projekt alatt