A Föld is rendelkezett egy hatalmas gyűrűvel, ráadásul nagy hatása volt a bolygóra
A Naprendszerben minden nagy égitestnek van gyűrűje, sőt, nem csak az óriásoknak, de még a Marsnak is volt. A Monash Egyetem tudósai szerint azonban a Földnek is lehetett egy gyűrűrendszere, amely körülbelül 466 millió évvel ezelőtt alakult ki.
A paleozoikum második korszaka, az ordovícium alatt a bolygónknak egy szokatlanul intenzív bombázást kellett elviselnie, amelyet ordovíciai becsapódási tüskeként ismerünk, írja a Tech Explorist. Az aszteroidák általában véletlenszerűen csapódnak be, ezért a Holdon és a Marson egyenletesen oszlanak el a kráterek. A tudósok kiszámolták, hogy mely kontinentális területeken találhatnak krátereket ebből az időből, hogy kiderítsék, tényleg több becsapódás történt-e az Egyenlítő közelében.
Az eredmények pedig megkérdőjelezik a Föld őstörténetéről alkotott elképzeléseket
A tudósok az ősi lemeztektonika és az ebből az időszakból származó 21 aszteroida által okozott kráterek helyzetét tanulmányozták. Ezek mind legfeljebb 30 fokra helyezkednek el az egyenlítőtől, miközben a Föld szárazföldjének nagy része messze van az egyenlítőtől, amit a hagyományos elméletek nem tudnak megmagyarázni. A tudósok szerint ezt a mintázatot a nagy aszteroida Földhöz való közelsége alakította ki, azonban az árapály-erők felmorzsolták azt létrehozva egy törmelékgyűrűt, hasonlóan a Szaturnusz és más gázóriások képződményeihez.
Az évmilliók alatt a gyűrű anyaga fokozatosan a Földre hullott, ami a feljegyzésekben látható meteoritbecsapódások számának növekedéséhez vezetett. A tanulmány vezető szerzője, Andy Tomkins, a Monash Egyetem professzora elmondta, hogy látható, hogy az ebből az időszakból származó üledékes kőzetekben rendkívül sok meteorit-törmelék található.
De milyen hatása volt egy gyűrűrendszernek az éghajlata?
A tudósok szerint a gyűrű árnyékot vethetett a Földre, amivel elzárta a napfényt, és egy globális jégkorszakot okozott. Tomkins professzor elmondta, hogy az elképzelés, miszerint egy gyűrűrendszer befolyásolhatta a globális hőmérsékletet, rengeteg információt árulhat el arról, hogy ezek az események hogyan alakíthatták a bolygó éghajlatát.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A legfalánkabb fekete lyuk megválaszolhatja a csillagászok egyik legégetőbb kérdését
Egymillió embert sújtott ez a titokzatos betegség, majd nyomtalanul eltűnt
Íme Egyiptom kevésbé ismert piramisai a Középbirodalom korából
Miért Csókolózunk? Az Evolúciós Gyökerek a „Gondozó Végső Csókja Hipotézisben” Rejlenek
Noé bárkájához vezethet el a lenyűgöző 3000 éves térkép
Elhunyt szeretteinkkel beszélgetni AI segítségével? – A „digitális feltámadás” etikátlan, illegális és nem segít a gyász feldolgozásában