Hatalmas fegyverraktára volt a Római Birodalom határmenti erődjének
A Kr. u. 1. században a dunai limes mentén alapított Novae a mai Bulgária területén a Legio I Italica, vagyis az I. itáliai légió állandó bázisaként szolgált. A poznańi Adam Mickiewicz Egyetem régészei pedig meghatározták a római légiós erődítmény fegyverraktárának méretét.
A határ lehatárolása mellett Novae stratégiai bázisa volt a barbár törzsek elleni hadjáratoknak is, beleértve a Traianus által vívott dák-római háborút, majd később Maurikiosz bizánci császár balkáni hadjáratait. A Kr. u. 3. század végén az erődítményt barbár támadások sorozata pusztította el. A határ jobb védelme érdekében a légiót a limes, azaz a Római Birodalom szárazföldi határvidéke mentén kisebb egységekre osztották, Novae pedig átalakult, hogy a civileket szolgálja, derül ki a Heritage Daily beszámolójából.

A bulgáriai Novae napjainkban. Alexander D. Hristov
Az Adam Mickiewicz Egyetem régészeti expedíciója során megállapították, hogy a novaei fegyverraktár lenyűgöző, 3200 négyzetméteres területet fedett le. Elena Klenina, az egyetem professzora szerint „az arzenál kutatásai megerősítették annak monumentális és kivételes jellegét. Ma már kijelenthetjük, hogy az építmény körülbelül 80×40 méteres, tehát egy 3200 négyzetméteres területet fedett le”. Klenina professzor kiemelte a helyszín jelentőségét, és megjegyezte, hogy az építmény az egyetlen ilyen jól megőrzött példány a római légiós erődök között.
A korábbi ásatások a Legio VIII Augusta (Augusta 8. légiója) által őrzött, fából és földből épített katonai kaszárnyák komplexumát tárták fel. Itt kerámia- és ólomcsövekből álló vízvezetékrendszert, valamint egy ókori “hűtőszekrényt” tártak fel, amelyben borivó edények és tálak voltak, valamit állatcsontok töredékeire is bukkantak a helyszínen.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Még idén megnyílik a Biodóm, ráadásul állandó jelleggel
Putyin az egyik legjobb emberét küldi Washingtonba tárgyalni
A CERN egy még nagyobb részecskegyorsítót tervez a Nagy Hadronütköztető mellé
Taskent mint a parlamenti diplomácia központja: az IPU jubileumi közgyűlése
Mi történt volna velünk, ha a dinoszauruszok sosem halnak ki?
Zeneszerzők figyelmébe: Szabó Lőrinc 125 versmegzenésítési pályázatot hirdettek