A Föld egy elveszett kőzetlemezének darajbát találták meg
A tudósok folyamatosan új felfedezésekkel gazdagítják ismereteinket a Földről, kezdve az eltűnt kontinensek megtalálásától a földkéreg alatt rejtőző hatalmas óceánok felfedezéséig. Most pedig újabb részletek derültek ki a 120 millió éves kőzetlemezről, amelyet Pontusznak neveztek el.
Suzanna van de Lagemaat, a hollandiai Utrechti Egyetem végzős geológusa és témavezetője, Douwe van Hinsbergen az ázsiai-csendes-óceáni térségben található hegyek geológiai adatait elemezte, és ekkor bukkantak olyan dolgokra, amelyek a kéreg létezésére utaltak. A Borneó északi részén található sziklaalakzatok tanulmányozása során van de Lagemaat a lemez néhány egyértelmű jelére bukkant. „Először azt hittük, hogy egy olyan lemez elveszett darabjával van dolgunk, amelyről már tudtunk”.
Eddig ismeretlen kőzetlemez maradványaira bukkant egy végzős egyetemista és témavezetője

Képernyőfotó: @vanHinsbergen/Twitter
Az Indy100 szerint viszont az ezeken a kőzeteken végzett mágneses vizsgálatok azt mutatták, hogy a leletek eredetileg sokkal északabbra származnak, és egy másik, korábban ismeretlen lemez maradványai kell, hogy legyenek. A csapat becslése szerint a Pontus tektonikus lemez, amely a világkéreg egy részét alkotta a Pangaea szuperkontinens felbomlása előtt, a Csendes-óceán méretének körülbelül egynegyede volt, annak rekonstrukciói alapján, hogy hogyan nézhetett ki 160 millió évvel ezelőtt.
Press release!@Suzannavdl‘s PhD research yielded a nice surprise: the reconstruction of the Pontus Plate that we predicted 11 years ago based on tomography. And now it rolled out of her reconstruction 🤠.https://t.co/rNUOM8oazK@UUGeo @UUEarthSciences pic.twitter.com/3hXVeSx334
— Douwe van Hinsbergen (@vanHinsbergen) October 9, 2023
A Pontus az Eurázsiát és Ausztráliát akkoriban elválasztó hatalmas óceán alatt húzódott. A feltételezések szerint a Pangea szuperkontinens szétválásakor a lemez a többi alá szorult, amelyeken most országokat találni, mint a Fülöp-szigetek, vagy éppen Borneó. Van de Lagemaat az adatok felhasználásával egy olyan klipet készített, amely rekonstruálja a dinoszauruszok korától napjainkig bekövetkezett tektonikus lemezmozgásokat.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra megnyitotta kapuit Magyarország egyik ikonikus szállodája
Még idén megnyílik a Biodóm, ráadásul állandó jelleggel
Putyin az egyik legjobb emberét küldi Washingtonba tárgyalni
A CERN egy még nagyobb részecskegyorsítót tervez a Nagy Hadronütköztető mellé
Taskent mint a parlamenti diplomácia központja: az IPU jubileumi közgyűlése
Mi történt volna velünk, ha a dinoszauruszok sosem halnak ki?