A nyelvtudás rekordjai: tények és tévhitek a poliglottságról
A történelem során több híres személyről is beszámoltak, akiknek nyelvtudása elképesztő volt. Giuseppe Caspar Mezzofanti, olasz bíboros, állítólag több mint 38 nyelvet beszélt, míg Sir John Bowring, Hongkong kormányzója a 19. század közepén azt állította, hogy 200 nyelvet ismer. Az ilyen állítások azonban gyakran nem elég alaposan ellenőrzöttek, és előfordulhat, hogy túlzásnak számítanak.
A világ népességének több mint fele beszél több nyelvet, de csak egy nagyon kicsi hányaduk, körülbelül 1%, beszél folyékonyan öt vagy annál több nyelven; őket poliglottnak nevezzük. Ezen belül is létezik egy ritka alcsoport, az úgynevezett hiperpoliglóták, akik különösen nagy számú nyelvet ismernek. Bár nincs egyértelmű meghatározás arra vonatkozóan, hogy hány nyelvet kell beszélni ahhoz, hogy valaki hiperpoliglotnak számítson, ez a csoport kiemelkedően sok nyelvet sajátít el.
Kutatás a nyelvekkel kapcsolatban
A nyelvtudás bizonyítása gyakran problémás lehet. Ziad Fazah, aki korábban a legtöbb nyelvet beszélő Guinness-rekordot tartotta, szembesült ezzel a kihívással, amikor egy élő tévéinterjú során megkérdőjelezték több nyelven való jártasságát. Később azt állította, hogy a teszt nem volt tisztességes, és hogy az utóbbi időben nem gyakorolt a nyelveken.
Az MIT legújabb kutatása szerint a poliglott nyelvészek fokozott agyi aktivitást mutatnak, amikor bármelyik általuk beszélt nyelvet hallgatják. Az IFL Science szerint azonban az anyanyelvük esetében ez a tevékenység kevésbé intenzív. Ez arra utal, hogy az agy az ismerős nyelveket a gyakori használat következtében hatékonyabban dolgozza fel.
Az emberi agy nyelvtanulási képességeinek felső határát nehéz meghatározni, mivel nincsen egyértelmű korlát. A tudósok és szakértők között továbbra is vita folyik arról, hogy több nyelv alapvető megértése vagy néhány nyelv alapos ismerete jelent-e nagyobb kihívást.
A hiperpoliglott világ vizsgálata
2018-ban a The New Yorker a hiperpoliglották világát tanulmányozta, és arra a következtetésre jutott, hogy sokan nem szívesen árulják el a beszélt nyelveik számát. Richard Simcott, egy brit hiperpoliglott, hangsúlyozta, hogy egy nyelv minden árnyalatának teljes elsajátítása irreális és gyakran túlzás, különösen a monoglották szemszögéből nézve.
Bár a hiperpoliglott státusz elérése kihívást jelent és jelentős elkötelezettséget igényel, a több nyelv tanulása kézzelfogható előnyökkel jár. Egy 2020-as tanulmány szerint a többnyelvűség hozzájárulhat az Alzheimer-kór késleltetéséhez az agyi áramkörök erősítése és újjászervezése révén. Fontos azonban megjegyezni, hogy a hatás nem feltétlenül arányos a megtanult nyelvek számával. A tanulmány szerint még az is előnyös lehet, ha valaki nem tanul meg sok nyelvet, hanem csak foglalkozik több nyelvvel.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
5 öngyógyító állat
A Fabergé-tojások története
A történelem vizeiben – Veli Bej fürdő legendája
Ez a világ legveszélyesebb gyümölcse: teljesen ártalmatlannak tűnik, miközben halálos mérget rejt magában
Akár egy kisebb vagyonba is kerülhet idén a karácsonyfa!
4 évig őrizte az „aranyrögöt”, mire kiderült, hogy még annál is értékesebb