Furcsa hangok jöttek a Mariana-árok felől, a kutatók végre rájöttek, mi a forrásuk
A Mariana-árok egy rejtélyes hely, ahol a Föld legmélyebb pontja, a Challenger-mélység is található, amely 11034 méterrel van a felszín alatt.
Csak néhány szerencsés jutott el oda, így nem meglepő, hogy az onnan érkező szokatlan hangok 2014-ben, amikor először rögzítették őket, gyorsan terjedtek az interneten. A 2,5-3,5 másodpercig tartó hangokat biopengetéseknek nevezték el, de a forrásuk ismeretlen volt. Tíz évvel később a Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal (NOAA) tudósai újraelemezték a hangokat, és úgy vélik, végre tudják a forrását.
A 2,5-3,5 másodperc közötti időtartamú, öt részből álló hangok között mély, 38 hertzes frekvenciájú nyögések és egy 8000 hertzes frekvenciájú finálé is szerepelt. A kutatók sokáig nem tudták, mi okozhatta a Mariana-árok környékén a hangokat, 2016-ban azonban az Oregoni Állami Egyetem (OSU) csapata felvetette, hogy ezek korábban nem ismert bálnahangok lehetnek, derül ki a Daily Mail beszámolójából.
Megoldódott a Mariana-árok furcsa szerenádjának rejtélye
Sharon Nieukirk, az egyetem tengeri bioakusztikával foglalkozó kutatója akkoriban azt mondta, hogy ezek a hangok nagyon jellegzetesek, mivel volt bennük egy kis csavar. „Az alacsony frekvenciájú nyögés a bálnákra jellemző, de az a bizonyos nyekergő hang teszi igazán egyedivé.” Ekkor még a sziláscetekre gyanakodtak. Most a tudósok vizuális és akusztikai felmérési adatok kombinációjával újraelemezték a hangokat, eredményeik alapján pedig az egyetem csapatanem járt messze a valóságtól.
Az új tanulmány szerint ugyanis Bryde-bálnák, más néven trópusi bálnák a felelősek. A Dr. Ann Allen által vezetett kutatócsoport leírta, hogy az első tipp szerint sziláscetek voltak a ludasok, de vizuális ellenőrzés nélkül nem tudták fajhoz kötni. „A Mariana-árok mentén elhelyezkedő Mariana-szigeteken gyűjtött vizuális és akusztikai felmérési adatok kombinációjából megállapítottuk, hogy ezeket a hangokat a trópusi bálnák bocsátották ki.”
Ezek a lények világszerte megtalálhatók a meleg, mérsékelt égövi óceánokban. A kutatók tíz bálnát figyeltek meg a környéken, közülük kilenc pedig a műszerek előtt is elénekelte a furcsa szólamot. De, mivel biztosra akartak menni, a mesterséges intelligenciát is bevonták a kutatásba. „Kézi és gépi tanulási módszerek kombinációját használtuk a hangok észlelésére a Csendes-óceán középső és nyugati részén gyűjtött kiterjedt adatállományainkban, ahol a biopengetések szezonális jelenlétét azonosítottuk a Mariana-szigeteknél és keletre, a Wake-szigetnél, illetve alkalmanként a Hawaii-szigetek északnyugati részén is.
Már csak az a kérdés, hogy, miért olyan szokatlanok a bálnák hangjai, vagy, hogy egyáltalán miért “fakadtak dalra”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat