• Ukrajna
  • Egyesült Államok
  • Oroszország
  • történelem
  • Daily News Hungary
hm-logohm-logohm-logohm-logo
  • Külföld
  • Belföld
  • Trend
  • MIX
  • Kult+Múlt
  • Utazás
✕
Rendkívüli hírek
György György · 2024.09.22.
· MIX

Tudósok végre megfejtették, hogy a piramisok miért ott épültek, ahol vannak

A gízai nagy piramis, a világ hét csodájának egyike évezredek óta lenyűgözi az embereket szerte a világon. Az i. e. 2575 és 2465 között épült csoda a környező piramisokkal és templomokkal együtt továbbra is csodálatot kelt. Bár sok mindent feltártak már az építéséről, céljáról és jelentőségéről, mint sírkamráról és templomról, egy zavarba ejtő kérdés maradt: miért építették a gízai komplexumot oda, ahol van, távol az életet fenntartó Nílus folyótól?

Évszázadokig tartó tanulmányozás és találgatások után a kutatók talán végre megfejtették ennek az ősi rejtélynek a kódját. A válasz a gízai homok alatt rejlik, ahol egykor a Nílus egy mára már kihalt ága folyt — számolt be róla a SciShow.

A gízai komplexum: több mint egy piramis

A gízai piramiskomplexum nem csak a Nagy Piramisból áll. A helyszínen található még két másik nagy piramis, az ikonikus Szfinx, több kisebb piramis és különböző templomok. A Nílus folyótól nagyjából 7 kilométerre nyugatra és 10 kilométerre Memphisztől, Egyiptom fővárosától az Óbirodalom idején épült.

A piramisok építése hatalmas vállalkozás volt, amelyhez mindenhonnan kellett anyagokat szállítani. A Sínai-félszigetről származó rezet, a Libanonból származó fát és az Asszuánból származó gránitot mind a helyszínre szállították, nagyrészt a Nílus mentén. Az egyiptomi papiruszok leírják, hogy az anyagokat uszályokon szállították lefelé a Níluson, valószínűleg mesterséges csatornákon keresztül, hogy eljussanak a piramisok helyére. A több kilométer hosszú mesterséges vízi útvonal megépítésének szükségessége azonban felveti a kérdést: miért építettek ilyen messze a Nílustól, amikor a folyóhoz közelebb is voltak egyszerűbb lehetőségek?

Egy rejtett folyóág: Ahramat

A piramisok helyének rejtélye a műholdas radartechnológia fejlődésének köszönhetően mostanra megoldódhat. A kutatók radaros műholdak segítségével a sivatag felszíne alá pillantottak, és egy ősi vízfolyás nyomaira bukkantak. Olyan apró, szántóföldek alá temetett mélyedéseket fedeztek fel, amelyek szabad szemmel nem voltak láthatók. További vizsgálatok során a több mint 12 méter mélységből vett minták homokrétegeket mutattak ki – ami szokatlan ebben a mélységben -, ami ősi folyóvíz jelenlétére utal.

Ez a bizonyíték vezetett ahhoz a felfedezéshez, hogy évezredekkel ezelőtt a Nílus egy ága, amelyet ma Ahramat-ágként emlegetnek, a főfolyóval párhuzamosan folyt, néhány kilométerrel nyugatra attól a helytől, ahol jelenleg a Nílus folyik. Az Ahramat-ág, amely arabul „piramis-ágat” jelent, valószínűleg fontos szerepet játszott a piramisok elhelyezkedésében. A ma már kihalt ág mentén a kutatók 31 piramist azonosítottak egy 64 kilométeres szakaszon, ami megerősíti ennek az ősi vízi útnak a jelentőségét Egyiptom történelmében.

Az Ahramat-ág eltűnése

De mi okozta a Nílus ezen ágának eltűnését? A válasz a nagyobb környezeti változásokban rejlik, amelyek az elmúlt 14 000 év során alakították a Nílus völgyét. Az afrikai nedves időszak alatt a Szahara sivatag sokkal nedvesebb volt, mint ma. A jégkorszakok olvadása, a tengerszint emelkedése és a megnövekedett csapadékmennyiség a Szahara keleti részét folyókkal és tavakkal tarkított szavannává változtatta. Ez mocsaras és barátságtalan környezetet teremtett a Nílus folyó közelében, ami arra kényszerítette a településeket, hogy a fő folyópartoktól távolabb alakuljanak ki.

6 000 és 10 000 évvel ezelőtt a régió kezdett kiszáradni, és az emberek közelebb telepedhettek a folyókhoz. Körülbelül 5000 évvel ezelőttre a Szahara még szárazabbá vált, ami csökkentette a csapadékmennyiséget, és lehetővé tette, hogy a Nílus árterében üledék halmozódjon fel, termékeny termőföldeket hozva létre. A piramisok a viszonylagos nedvesség időszakában épültek, amikor az Ahramathoz hasonló ágak még vizet vezettek.

A tektonikus elmozdulások és a szél által hordott homok kombinációja azonban fokozatosan kiszorította az Ahramat-ágat. A tektonikus lemezek elmozdulásával az Ahramat alatti földterület megdől, így az magasabbra került, mint a Nílus főfolyója, és ezzel gyakorlatilag elvágta a vízellátását. A szél és a sivatagi homok üledéke felgyorsította a folyamatot, és idővel az ág teljesen kiszáradt.

A felfedezések új korszaka

Az Ahramat-ág újrafelfedezése nemcsak a piramisok helyének rejtélyét oldja meg, hanem új utakat nyit a régészeti feltárások előtt is. A folyók mindig is az emberi megtelepedés csomópontjai voltak, és most, hogy az Ahramat ág útja tisztázódott, a régészek követhetik azt, hogy új történelmi helyszíneket tárjanak fel, és jobban megértsék az ókori Egyiptom életét és kereskedelmi útvonalait.

Ez a felfedezés új réteggel bővíti Egyiptom kulturális fejlődésének megértését, mivel feltárja, hogy számos várost és települést nemcsak a szárazföld, hanem ez az elfeledett vízi út is összekötött. Rávilágít továbbá az ősi környezeti tényezők fontosságára az emberi történelem alakításában.

Ahogy a kutatók folytatják az Ahramat-ág maradványainak feltárását, világossá válik, hogy még évezredek múltán is sok tanulnivaló van a piramisokról és az őket építő emberekről. A Szahara homokja alatt számtalan titok rejtőzhet az ókori Egyiptomról, amelyek arra várnak, hogy a következő generáció feltárja őket.

Ki tudja még milyen rejtélyek lapulhatnak a sivatagban?

Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:

Jégcső: vigyázz „a halál jeges ujjaival” a sarkvidéken
Miért olyan gyakori a Fibonacci-sorozat a természetben?

Ha szeretnéd segíteni a HellóMagyar munkatársainak munkáját és a független újságírást,
itt tudod támogatni az oldalunkat
Egyiptom piramis régészet
Megosztás

Érdemes elolvasni

  • Egy 2000 éves szarkofágban bukkantak hihetetlen leletre a régészek

  • Átvette első hosszú távú Airbus A321XLR gépét a Wizz Air

  • Újranyit az Állatkert kedvenc látványossága

  • Hogyan tart a római beton 2000 éve?

  • XIV. Leó pápa is beszállt a béketárgyalásokba

  • Így menekült meg Vajdahunyadvár az elbontástól

Kapcsolódó cikkek

arany eredet csillagrobbanás űr
2025.05.21.

Megfejtették az arany eredetének rejtélyét? A válasz egy ritka kozmikus kitörés lehet


Olvasson tovább
Mark Zuckerberg ufó
2025.05.20.

Az ufókról rendelkezik bizonyítékkal Mark Zuckerberg, de titkolja?


Olvasson tovább
féreg
2025.05.20.

Rizsszem alakú féreg fertőzte meg a 10 éves lány egész testét az alulsütött hús miatt


Olvasson tovább
ősember beszél társaihoz nyelv kialakulása
2025.05.19.

A nyelv kialakulása: hogyan tanult meg beszélni az ember?


Olvasson tovább
rkk_336x280px

Érdemes elolvasni

stso

Adatkezelési tájékoztató

Süti (cookie) kezelése

Jogi közlemény

Szerzői Jogok

Hirdess velünk

Impresszum

© 2025 HelloMagyar. Minden jog fenntartva! | Szerver: levixdc.hu
Olvastad már?
<b>Egy 2000 éves szarkofágban bukkantak hihetetlen leletre a régészek</b>

Egy 2000 éves szarkofágban bukkantak hihetetlen leletre a régészek

Tovább olvasok
Átvette első hosszú távú Airbus A321XLR gépét a Wizz Air

Átvette első hosszú távú Airbus A321XLR gépét a Wizz Air

Tovább olvasok
Újranyit az Állatkert kedvenc látványossága

Újranyit az Állatkert kedvenc látványossága

Tovább olvasok
Hogyan tart a római beton 2000 éve?

Hogyan tart a római beton 2000 éve?

Tovább olvasok
XIV. Leó pápa is beszállt a béketárgyalásokba

XIV. Leó pápa is beszállt a béketárgyalásokba

Tovább olvasok
Így menekült meg Vajdahunyadvár az elbontástól

Így menekült meg Vajdahunyadvár az elbontástól

Tovább olvasok
Víz alatt tárták fel az első szervezett civilizációt?

Víz alatt tárták fel az első szervezett civilizációt?

Tovább olvasok
Trump átengedte Putyinnak a győzelmet a telefonhívásban az európai vezetők szerint

Trump átengedte Putyinnak a győzelmet a telefonhívásban az európai vezetők szerint

Tovább olvasok
Megfejtették az arany eredetének rejtélyét? A válasz egy ritka kozmikus kitörés lehet

Megfejtették az arany eredetének rejtélyét? A válasz egy ritka kozmikus kitörés lehet

Tovább olvasok
A NASA figyelmeztet: hatalmas napviharok érik el a Földet

A NASA figyelmeztet: hatalmas napviharok érik el a Földet

Tovább olvasok
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4