Egyetlen apró trükkön múlott, hogy az Eiffel-torony a helyén maradhatott
A párizsi Eiffel-torony Franciaország ikonjává vált, és nincs olyan ember a világon, aki ne hallott volna róla. Az építmény tervezőjéről, Gustave Eiffelről kapta a nevét, 1887 és 1889 között épült, és eredetileg a francia forradalom századik évfordulóját ünneplő világkiállítás bejárataként szolgált.
Az építése óta már több mint 200 millió ember látogatta meg, így a legfelkapottabb, fizetős műemlék, emellett 1930-ig a világ legmagasabbja is, Párizsban pedig még mindig egyeduralkodónak számít. A története azonban nem indult túl simán. Amikor az Eiffel-torony megépült, a közvélemény nem fogadta pozitívan, mivel szemet szúrónak találták, és csak egy hosszú és rögös út alatt jutott el oda, hogy a francia főváros látképének szerves része, olvasható a Street Directory beszámolójában.
Az Eiffel-torony finoman szólva sem indított közönségkedvencként
Az embereket megdöbbentette a merész forma, és megkérdőjelezték Gustave Eiffel mérnöki képességeit. Azonban ő és csapata híres hídépítők voltak, és csak annyit válaszoltak, hogy a torony szerkezete precíz számításokon alapul. A 24 méteres antennával együtt az Eiffel-torony 324 méter magas, 7300 tonna súlyú, és a szélben 6-7 cm-t inoghat, a fémnek a nap felé eső oldalán lévő hőtágulása miatt pedig a környezeti hőmérséklettől függően a torony teteje akár 18 cm-t is elmozdulhat a naptól.
Eredetileg a torony csak 20 évig állhatott volna a helyén, Mivel azonban elkezdték kommunikációs eszközként is alkalmazni, az engedély lejárta után is a helyén maradhatott. Ennek pedig egy addig nem várt következménye lett, hogy a rozsdásodás ellen 7 évente újra kell festeni.
Az Eiffel-toronynak összesen három szintje van. A lépcsők a déli tornyoknál kezdődnek, az első és a második szint is megközelíthető lépcsőkkel és liftekkel, a csúcsra azonban csak lifttel lehet feljutni. A lépcsőzés nem a gyengébb idegzetűeknek való, mivel a torony alján lévő jegypénztártól 328 lépcsőfok van az első szintig, 340 a második szintig, és további 18 a tetőre vezető liftig, ahonnan kilépve pedig még 15 lépcsőfokot kell megmászni a felső kilátóig. Szerencsére pótolhatjuk az elvesztett kalóriákat a torony két éttermében is, télen pedig korcsolyázásra is van lehetőség közvetlenül az építmény alatt.
További érdekesség, hogy bár a legtöbbünknek az az elképzelése, hogy az Eiffel-torony Párizsban szinte bárhonnan látható, valójában csak a legmagasabb épületekből nyílik tiszta kilátás a toronyra. A millenniumi ünnepségek alkalmából pedig az Eiffel-torony nagy szerepet játszott, ugyanis a látványos műsorszám a toronyból indult.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A Naprendszer hóemberholdja: Dinkinesh és Selam
A Pitești börtön: Románia legkegyetlenebb átnevelő börtöne volt
3 ókori technológia, amiket mai napig nem sikerült teljesen megfejteni
A régészeknek jó okuk van arra, miért nem nyitják fel Kína első császárának sírját
Az univerzum rejtélyes, ötödik alapvető ereje a Föld körüli aszteroidákra is hatással lehet
Lengyel tábornok: Abban a percben szétlőjük Szentpétervárat, amint Oroszország lépést tesz a balti államok felé