Erős üzenete van a 17. századi kardnak, amit egy hóhér forgatott
A kardok a legnépszerűbb történelmi tárgyak közé tartoznak, amelyek már gyerekkortól lenyűgözik az arra fogékonyakat, akikből később történészek lesznek.
Azonban nem mindet használták dicső harcok során, ugyanis néhánynak sokkal sötétebb feladata volt, például kivégzéseken, emiatt a kovácsok és hóhérok úgy érezték, hogy a pengébe ágyazott motívumok és legendák segítségével könnyítenek a lelkükön, írja a My Modern Met.
Ilyen például egy 17. századi hóhérkard a Clevelandi Művészeti Múzeum gyűjteményében. Az eredetileg Németországból származó fegyver súlya 2,3 kilomramm, hossza 108,9 centiméter, amelyből a penge 85,7 centiméter. A keresztvas 22,5, a markolat pedig 15 centiméteres hosszúságú.
A fegyver acélból, fából, sárgarézből és rézhuzalból készült, a múzeum 1916-ban szerezte meg John L. Severance filantróp és felesége ajándékaként.

Fotó: Cleveland Museum of Art
A múzeum beszámolója szerint a lefejezés a középkorban és a reneszánsz alatt általában a nemesség számára volt fenntartva. Bár Angliában a fejszét részesítették előnyben, évszázadokon át Közép-Európa egész területén kardot használtak.
A pengéket gyakran látták el moralizáló feliratokkal és az igazságszolgáltatást, az akasztófát, a kínpadot vagy a keresztre feszítést ábrázoló mintákkal. Az ezen a kardon olvasható szöveg lefordítva ezt jelenti:
Amikor felemelem e kardot, kívánom, hogy ez a szegény bűnös ráleljen az örök életre.
Ezek a fegyverek azonban idővel “kimentek a divatból”, mivel funkcionálisan közelebb álltak a fejszéhez, mint a kardhoz. A múzeum szerint az 1700-as évek elejére a kardokat Európában már nem kivégzésekre használták, azonban továbbra is a hatalom szimbólumaként funkcionáltak. Ez a példány valószínűleg szertartásokon volt használva, hivatalos eljárásokhoz vagy felvonulásokhoz.
A pengén lévő metszet mégis évszázadokon át lenyűgözte a közönséget. Elvégre nem mindennap láthatunk olyan történelmi tárgyat, amely önmagában egy teljesen kerek történetet mesél el.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogy úszta meg Oroszország Donald Trump vámjait?
Valóban létezett a legendás Bábel tornya? Most bizonyítékot találhattak rá!
Magyar tudósok segítségével fejtették meg a madarak repülésének titkát
Leonardo da Vinci robotlovagjától valószínűleg eldobtad volna az agyad
Kötelező program a lengyeleket kedvelőknek: hamarosan jön a Lengyel Filmtavasz
Ez történne veled, ha csobbannál egy nukleáris reaktor pihentető medencéjében