• Ukrajna
  • Egyesült Államok
  • Oroszország
  • történelem
  • Daily News Hungary
hm-logohm-logohm-logohm-logo
  • Külföld
  • Belföld
  • Trend
  • MIX
  • Kult+Múlt
  • Utazás
✕
Rendkívüli hírek
György György · 2024.09.29.
· MIX

Miért emlékeznek bizonyos emberek életük minden pillanatára?

Képzelje el, hogy élénk részletességgel fel tudja idézni élete minden pillanatát: mit reggelizett a múlt héten, kivel futott össze a boltban három évvel ezelőtt, vagy hogy esett-e az eső a születésnapján két évtizeddel ezelőtt. Bár ez szuperképességnek tűnhet, a Magasan Kiváló Önéletrajzi Emlékezetben (HSAM) szenvedők számára ez a valóság – és ez számos kihívással jár.

A HSAM egy rendkívüli és ritka állapot, amely lehetővé teszi az egyének számára, hogy életük szinte minden személyes élményére hihetetlen részletességgel és pontossággal emlékezzenek. Világszerte kevesebb mint száz emberről ismert, hogy rendelkezik ezzel a kivételes memóriaképességgel, bár ennél több diagnosztizálatlan eset is lehet. Bármilyen lenyűgözően hangzik is, a HSAM tanulmányozása betekintést nyújthat abba, hogyan működik a memória mindenki számára, különösen, ha annak megértéséről van szó, hogy a legtöbben miért nem emlékszünk arra, mit ettünk ebédre két nappal ezelőtt — számolt be róla a SciShow.

Mi a HSAM?

A Highly Superior Autobiographical Memory pontosan az, amit a neve is sugall: szokatlanul erős képesség az önéletrajzi információk, vagyis a saját élményekhez kötődő emlékek felidézésére. Az úgynevezett „fotografikus memóriával” rendelkező emberekkel ellentétben, akik hatalmas mennyiségű vizuális információt vagy elvont tényeket idézhetnek fel, a HSAM-mal rendelkezők élénken emlékeznek életük eseményeire – gyakran egészen olyan hétköznapi részletekig, mint például, hogy mit ettek, mit viseltek, vagy mi történt egy látszólag véletlenszerű kedden évekkel ezelőtt.

A HSAM-ben szenvedő személy például képes lehet arra, hogy elmondja, mit csinált egy adott napon évekkel ezelőtt, és felidézze az ahhoz a naphoz kapcsolódó beszélgetéseket, helyeket és érzelmeket. Emlékezetük olyan pontos, hogy a kutatók független forrásokkal is megerősítették ezeket az emlékeket, bizonyítva ezzel az önéletrajzi emlékek megőrzésének és előhívásának rendkívüli képességét.

Hogyan készítünk és tárolunk emlékeket?

Ahhoz, hogy megértsük, miért rendelkeznek a HSAM-ban szenvedő emberek ilyen figyelemre méltó emlékekkel, először is segít megérteni, hogyan alakulnak ki és tárolódnak az emlékek az agyban. Minden emlék lényegében szinapszisokkal összekapcsolt neuronok hálózata. Ezek a szinapszisok, vagyis a neuronok közötti rések lehetővé teszik a neurotranszmittereknek nevezett jelzőmolekulák számára az információ átvitelét. Amikor egy eseményt ismételten felidézünk, ezek a neuronok közötti kapcsolatok megerősödnek, hasonlóan egy jól bejáratott úthoz, amelyen minden alkalommal könnyebb vezetni.

A nem gyakran felidézett emlékek azonban hajlamosak elhalványulni, mivel a szinaptikus kapcsolatok idővel gyengülnek. A legtöbbünk számára ez azt jelenti, hogy nem fogunk emlékezni arra, hogy mit ettünk reggelire a múlt héten, hacsak nem kapcsolódik egy jelentős vagy érzelmi eseményhez. A HSAM-ban szenvedő emberek esetében azonban ezek a kapcsolatok erősek maradnak, így még a leghétköznapibb részleteket is könnyedén fel tudják idézni.

Miért emlékeznek olyan jól a HSAM-mal élők?

Idegképalkotó vizsgálatok kimutatták, hogy a HSAM-ban szenvedő egyének agyának szerkezetében és működésében, különösen a memóriafeldolgozással összefüggő területeken lehetnek kisebb eltérések. Ezek az emberek nagyobb összekapcsolódást mutatnak az agyuk memóriával kapcsolatos régiói között is. Az azonban még nem világos, hogy ez a fokozott összekapcsolhatóság az oka-e a jobb memóriájuknak, vagy a folyamatos felidézés eredménye.

Érdekes módon a HSAM-ban szenvedő emberek kivételes önéletrajzi memóriájuk ellenére a standard memóriateszteken nagyjából ugyanúgy teljesítenek, mint az átlagpopuláció. Ezek a tesztek, amelyek véletlenszerű szólisták felidézését vagy tények memorizálását foglalják magukban, azt mutatják, hogy a HSAM kifejezetten a személyes emlékezethez, nem pedig az általános memóriakészséghez kötődik.

Az érzelmek és a személyre szabottság szerepe a memóriában

Az egyik elmélet, amely magyarázatot adhat arra, hogy a HSAM-mal rendelkező emberek miért rendelkeznek ilyen jó emlékezőképességgel, az érzelmek szerepe az emlékezet kialakulásában. A kutatások szerint az érzelmileg feltöltött élmények élénkebben tárolódnak az emlékezetben, és a HSAM-mal rendelkező egyének gazdagabb érzelmi kapcsolatokat alakíthatnak ki még a leghétköznapibb eseményekhez is.

Egy tanulmány azt is megállapította, hogy a HSAM-mal élő emberek hajlamosabbak többet álmodozni, és az „elmélyülés” nevű tulajdonságot mutatják, amikor mélyen belefeledkeznek bármilyen tevékenységbe, amelyben részt vesznek. Az élményeikre irányuló fokozott figyelem erősebb kezdeti emlékeket eredményezhet, amelyek aztán az idővel történő ismételt felidézés révén megerősödnek. Valójában a HSAM-ban szenvedő emberek gyakran számolnak be kényszeres emlékezet-visszahívásról – állandóan felidézik a régi emlékeket anélkül, hogy tudatosan próbálkoznának.

A HSAM kétélű kardja

Bár csodálatos adottságnak tűnhet, a HSAM-mal élni nem mindig könnyű. Az ebben az állapotban szenvedő egyének gyakran számolnak be arról, hogy az emlékek állandó áradata nyomasztja őket, amelyek között lehetnek kínos, szomorú vagy fájdalmas pillanatok, amelyeket legszívesebben elfelejtenének. Képzelje el, hogy minden kínos vagy bántó találkozás, ami valaha is történt, végigkíséri, és hurokban játszik az elméjében.

Emiatt a HSAM-ban szenvedő emberek egy része inkább tehernek, mint áldásnak tekinti a képességét. Emlékeik nem egyszerűen csak tiszták – élénkek és érzelmileg töltöttek, ami megnehezíti a múlt elől való menekülést.

Mit tanulhatunk a HSAM-ból?

Bár a HSAM ritka állapot, tanulmányozása értékes betekintést nyújthat a memóriafolyamatokba, és potenciálisan informálhatja a memóriával kapcsolatos rendellenességek, például az Alzheimer-kór kutatását.

A HSAM-ban szenvedő és a kognitív hanyatlásban szenvedő egyének agyának összehasonlításával a tudósok jobban megérthetik, hogyan következik be a memóriavesztés, és hogy az agy mely területei különösen sérülékenyek.Ez a kutatás új stratégiákat tárhat fel az önéletrajzi emlékezet megőrzésére, ami javíthatja a memóriazavarral járó állapotok kezelését.

Következtetés

Bár legtöbbünk soha nem fogja megtapasztalni a HSAM-ban szenvedők rendkívüli emlékezőtehetségét, e „szuperemlékezők” tanulmányozása egyedülálló betekintést nyújt a memória rejtelmeibe. Akár segít megérteni, hogy miért maradnak meg egyes emlékek, míg mások elhalványulnak, akár a kognitív hanyatlással kapcsolatban nyújtanak támpontokat, a HSAM-ban szenvedő személyek tapasztalatai egyszerre lenyűgözőek és tanulságosak. És míg a többieknek nehézséget okozhat a mindennapi élet apró részleteinek felidézése, megnyugtató tudni, hogy a legfontosabb pillanataink – az igazán különlegesek – valószínűleg örökre velünk maradnak, még akkor is, ha nem tudjuk felidézni, mit ettünk ebédre.

Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:

Mi van a nagy szfinx alá temetve?
Furcsa hangok jöttek a Mariana-árok felől, a kutatók végre rájöttek, mi a forrásuk

Ha szeretnéd segíteni a HellóMagyar munkatársainak munkáját és a független újságírást,
itt tudod támogatni az oldalunkat
egészségügy mentális egészség
Megosztás

Érdemes elolvasni

  • Döbbenetes: egy kígyó élve falta fel ezt az embert – VIDEÓ

  • Kísértetek a mélyben: A Budavári Labirintus sötét titkai

  • A világ leghosszabb folyójának titka, amely még ma is zavarba ejti a tudósokat

  • Kik voltak a történelem leghosszabb ideig regnáló pápái?

  • Majdnem leolvadt az orosz tengeralattjáró magja, mert elfelejtették befizetni a villanyszámlát

  • Az Új Üzbegisztán: A zöld fejlődés útja

Kapcsolódó cikkek

kígyó
2025.05.19.

Döbbenetes: egy kígyó élve falta fel ezt az embert – VIDEÓ


Olvasson tovább
nílus folyó
2025.05.18.

A világ leghosszabb folyójának titka, amely még ma is zavarba ejti a tudósokat


Olvasson tovább
élősködő parazita
2025.05.18.

A parazita, ami megeszi a nyelved, majd átveszi a helyét


Olvasson tovább
james webb spirálgalaxis Tejútrendszer
2025.05.17.

Egyre csak bonyolódik a James Webb által felfedezett galaxisok rejtélye


Olvasson tovább
rkk_336x280px

Érdemes elolvasni

stso

Adatkezelési tájékoztató

Süti (cookie) kezelése

Jogi közlemény

Szerzői Jogok

Hirdess velünk

Impresszum

© 2025 HelloMagyar. Minden jog fenntartva! | Szerver: levixdc.hu
Olvastad már?
<strong>Döbbenetes: egy kígyó élve falta fel ezt az embert – VIDEÓ</strong>

Döbbenetes: egy kígyó élve falta fel ezt az embert – VIDEÓ

Tovább olvasok
Kísértetek a mélyben: A Budavári Labirintus sötét titkai

Kísértetek a mélyben: A Budavári Labirintus sötét titkai

Tovább olvasok
A világ leghosszabb folyójának titka, amely még ma is zavarba ejti a tudósokat

A világ leghosszabb folyójának titka, amely még ma is zavarba ejti a tudósokat

Tovább olvasok
Kik voltak a történelem leghosszabb ideig regnáló pápái?

Kik voltak a történelem leghosszabb ideig regnáló pápái?

Tovább olvasok
Majdnem leolvadt az orosz tengeralattjáró magja, mert elfelejtették befizetni a villanyszámlát

Majdnem leolvadt az orosz tengeralattjáró magja, mert elfelejtették befizetni a villanyszámlát

Tovább olvasok
Az Új Üzbegisztán: A zöld fejlődés útja

Az Új Üzbegisztán: A zöld fejlődés útja

Tovább olvasok
A parazita, ami megeszi a nyelved, majd átveszi a helyét

A parazita, ami megeszi a nyelved, majd átveszi a helyét

Tovább olvasok
A járvány, amely majdnem eltörölte az emberi civilizációt

A járvány, amely majdnem eltörölte az emberi civilizációt

Tovább olvasok
Románia Csernobilja, amely megmérgezte a Tiszát

Románia Csernobilja, amely megmérgezte a Tiszát

Tovább olvasok
Öt zseniális magyar feltaláló, akikről méltatlanul keveset beszélünk

Öt zseniális magyar feltaláló, akikről méltatlanul keveset beszélünk

Tovább olvasok
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4