A „patkánykirály”, a természet kísérteties látványossága, évszázadok óta lenyűgözte és taszította az embereket. A jelenséget a patkányok olyan csoportjaként írják le, amelyeknek a farka összegabalyodik, és élő csomót hoz létre. A jelenséget a 16. század óta jegyezték fel, főleg Európában. Akár körülmények, akár manipulált csalás szülte, a patkánykirály továbbra is a természet egyik legfurcsább és legnyugtalanítóbb anomáliája.
A patkánykirály vagy franciául “roi de rats” nem egyetlen entitás, hanem patkányok, általában fekete patkányok (Rattus rattus) gyűjteménye, amelyeknek a farka össze van kötve. Az összegabalyodás általában akkor következik be, amikor a szűk helyen együtt alvó fiatal patkányok véletlenül összecsomózzák a farkukat. Ahogy megpróbálják kiszabadítani magukat, a csomó megfeszül, így a szerencsétlen lények egymáshoz vannak kötve — írja a Guinness World Records.
Különböző anyagok, amelyek hozzájárulnak ehhez a kóros formációhoz. A ragacsos anyagok, mint a nedv, faggyú, vér, élelmiszer, szennyeződés, sőt a széklet vagy a vizelet is megkeményedhetnek a farok körül, megerősítve a csomót. A patkányok nem tudnak elmenekülni vagy gondoskodni magukról, éhen halnak vagy belehalnak a sérülésekbe. Sok esetben patkánykirályokat találtak jóval a haláluk után, a helyükön mumifikálva, még mindig összefonódott farkukkal megkötve.
Patkánykirályok történelmi feljegyzései
A valaha felfedezett egyik leghíresebb patkánykirályt a németországi Altenburg állambeli Buchheimben találták meg 1828-ban. Egy Steinbrück nevű molnár a kéményét tépte le, amikor hűsítő látványba botlott – egy 32 patkányból álló csoport mumifikálódott, és a farkukat összecsomózta. Ezeket a szőrtelen és koromtól megfeketedett patkányokat bemutatták az Altenburgi Természetkutató Társaságnak. Végül eljutottak a Mauritianum Természettudományi Múzeumba, ahol a legnagyobb ismert patkánykirály ma is látható.
Bár az Altenburg-példány tartja a rekordot, az évek során más figyelemre méltó felfedezések is napvilágra kerültek. 1895-ben a németországi Dellfeldben találtak egy tíz patkányból álló patkánykirályt, aki jelenleg a Musée Zoologique de la ville de Strasbourgban lakik. A közelmúltban 2005-ben egy 16 patkányból álló királyt fedeztek fel Észtországban, ami az évszázadokon átívelő megfigyelések egyre bővülő listáját egészítette ki.
Hogyan alakulnak ki a patkánykirályok?
A patkánykirályok kialakulására vonatkozó elméletek a fekete patkányok viselkedésére és biológiájára összpontosítanak, amely faj figyelemre méltó mászóképességéről ismert. Szűk helyeken való összefonódásukhoz hozzájárulhat reflexszerű megfogási mozdulatokra képes, szorító farkuk. A patkányok télen gyakran szorosan alszanak, összebújva melegedni, ami növeli annak az esélyét, hogy farkuk összefonódik. Ahogy egymáson kúsznak, a farkuk összeakad, csomót hozva létre, amelyet tovább szilárdít a környezetükben található szennyeződés, agyag, nedv és egyéb anyagok.
Úgy gondolják, hogy ez a jelenség leggyakrabban a téli hónapokban fordul elő, amikor a patkányok kis, zárt helyekre vannak korlátozva, például padlásokon, kéményekben vagy padlódeszkák alatt.
Modern felfedezések
Noha a patkánykirályok létezése egy gótikus horrorregénynek tűnhet, a modern példák továbbra is előbukkannak. 1930-ban egy nyolc fiatal fekete patkányból álló patkánykirályt fedeztek fel Új-Zélandon, farkukat lószőr kötötte össze. Nemrég, 2005-ben egy észt gazda talált egy 16 patkányból álló csoportot a farkuknál fogva összegabalyodva. Míg néhányan már halottak voltak, mások éltek, de nem tudták kiszabadítani őket. Sajnos a túlélő patkányokat elaltatták, mivel nem lehetett kibogozni összeolvadt farkukat.
A legutóbbi patkánykirályt 2021 októberében fedezték fel, szintén Észtországban, és 13 élő patkányból állt. A korábbi példákhoz hasonlóan a patkányokat elaltatták, mivel nem tudtak önállóan életben maradni vagy kiszabadítani.
Mókuskirály?
Bár egyes zoológusok továbbra is szkeptikusak a természetben előforduló patkánykirályok hitelességével kapcsolatban, az emberi manipuláció vagy a csalások lehetőségére hivatkozva, a mókuskirályok létezése hitelt ad a jelenségnek. Az elmúlt években dokumentált esetek jelentek meg a mókuskirályokról, amikor a mókuscsoportok összegabalyodnak a farkukkal, ami azt mutatja, hogy az ilyen esetek nem korlátozódnak a patkányokra.
A szkepticizmus
Számos dokumentált eset ellenére néhányan továbbra is kételkednek a patkánykirályok természetes kialakulását illetően. Ezek a szkeptikusok azzal érvelnek, hogy sok történelmi esetet színpadra lehet vinni, olyan emberek által, akik figyelemre vagy ismertségre vágynak. Modern példákkal, fényképes bizonyítékokkal és videodokumentációkkal azonban a patkánykirályok természetes előfordulását egyre nehezebb megvitatni.
A patkánykirály sötét valósága
Bármilyen nyugtalanító is, a patkánykirály emlékeztet a természet furcsa és gyakran kegyetlen működésére. A patkánykirály évszázadok óta lenyűgözte a tudósokat, történészeket és a közvéleményt, a titokzatosság és a hátborzongató szimbólumaként egyaránt. Akár véletlen, akár emberi beavatkozás révén, ezek a kusza patkánycsoportok továbbra is felkeltik az intrikákat és elborzasztják azokat, akik találkoznak velük.
Bár nem valószínű, hogy a patkánykirályok általános jelenségek, az a tény, hogy egyáltalán léteznek, a természeti világban gyakran láthatatlan és bizarr erőkről tanúskodik. Ahogy egyre több felfedezés születik, úgy tűnik, csak idő kérdése, mikor sikerül felülmúlni az 1828-as rekordot döntögető patkánykirályt.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
Az erdélyi Hója-erdő – A “román Bermuda-háromszög” hátborzongató története
A kínai Három-szurdok-gát akkora, hogy befolyásolja a Föld forgását
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm