I. Xerxész, aki kegyetlenül megbüntette a tengert, amiért lerombolta hídját
I. Xerxész, más néven Nagy Xerxész, az Óperzsa Birodalom 5. századi uralkodója volt, aki leginkább arról ismert, hogy ő vezette a görög városállamok elleni második hatalmas inváziót, amelyet a thermopülai, szalamiszi és plataiai csaták fémjeleztek.
Azonban néhány meglepő húzásáról is maradtak fenn információk, többek között arról, hogy büntetést szabott ki a tengerre.
Xerxész épphogy csak leverte az Egyiptomban és Babilonban a perzsa uralom ellen küzdő felkelőket, rögtön Görögországot vette célba, mert bosszút akart állni apja vereségéért, olvasható az Ancient Origins beszámolójában.
Xerxész bosszúra szomjazva indított hadjáratot
Kr. e. 480-ban hatalmas hadserege az Ázsiát Európától elválasztó Dardanellákhoz, korábbi nevén Hellészpontoszhoz vonult.
Hogy seregét gyorsan Görögországba juttassa, pontonhíd építését rendelte el az 1,2 kilométeres szoroson, de mielőtt átkelhettek volna seregével, vihar támadt, és lerombolta a hidat.
A perzsa uralkodó olyan haragra gerjedt, hogy megparancsolta katonáinak, hogy büntetésül 300-szor csapják meg lánccal és szurkálják vörösen izzó vasakkal a tengert.
De ha ez még nem lenne elég, bilincseket is dobtak a vízbe, hogy jelképezzék a tenger engedelmességét a hatalmának, majd a biztonság kedvéért elrendelte a hídépítés mögött álló mérnökök lefejezését.
A karma az uralkodókat sem kímélte
Az ókori görög történetíró, Hérodotosz a Történelem című művében leírja, hogy az uralkodó nem tett le tervéről, a hidat ezután újjáépítették. Több mint 600 hajót kötöttek össze papirusz- és lenkötelekkel, és végül áthidalták a kontinensek közötti szakadékot.
A szoroson való átkelés Xerxész seregének hét napba és hét éjszakába telt, azonban tragikus módon hiábavaló volt, ugyanis a perzsák megsemmisítő vereséget szenvedtek, és amikor visszahúzódtak a hídhoz, rájöttek, hogy az újra megsemmisült.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ahol leghalálosabb kórokozók lakoznak: Az Egyesült Államok titkos laborja
A világ leggyorsabb tesztpályája, ahol kanyaródás nélkül lehet maximális sebességgel száguldani
VIDEÓ: A világ legnagyobb halszaporodóhelyét fedezték fel
A magyar ipar úttörője, az ágyúk és vasúti kerekek mestere: Ganz Ábrahám
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?