Mik azok az égrengések, és miért hallhatók egyre gyakrabban a világ különböző pontjain?
Ha tapasztaltál már valaha hangos, távoli, dübörgő zajt, amire nem volt nyilvánvaló magyarázatod, akkor lehet, hogy égrengés fültanúja voltál.
A jelenségről világszerte érkeztek már jelentések, a világ különböző pontjain pedig más-más nevet adnak nekik, írja a BBC Science Focus. A New York állambeli Seneca-tó közelében Seneca-ágyúként ismerik, Belgiumban ködpuffogásként hivatkoznak rájuk, míg Japánban uminari néven ismeretesek, amely kifejezés szó szerint annyit jelent, hogy „kiáltás a tengerből”.
A mai napig nincs pontos magyarázat az égrengésekre
Számos magyarázattal álltak már elő, többek között a napkitöréseket, gyenge földrengéseket, tengeri szökőárakat, beomló víz alatti barlangokat és lavinákat is okolták már a jelenség előidézéséért. Mások szerint katonai repülőgépek hangrobbanásai, azonban az első történelmi feljegyzések jóval a repülés előtt születtek.
Egyes tudósok szerint egy tűzgömbnek nevezett űrszikla lehet az okozója, amely felrobban, amikor a Föld légkörébe ér. Amennyiben ez sűrű felhőzet felett történik, a hang nagy területen felerősödhetne, miközben fizikai bizonyíték nem érnék el a földet. Egy másik, szintén modern magyarázat szerint a tavak üledékéből kiszabaduló gáz lehet a valódi felelős. Az égrengések számos gócpontja nagy, mély tavak, például a Seneca közelében található, azonban ez sem magyarázná meg azokat az eseteket, amelyeket az ilyen víztestektől távolabb jelentettek.
2020-ban az Észak-Karolinai Egyetem kutatói a helyi híreket összevetették a légköri érzékelők és szeizmográfok hálózata által gyűjtött adatokkal. Nem tudtak olyan földrengési tevékenységet azonosítani, amely egybeesett volna az eseményekkel, ezért arra a következtetésre jutottak, hogy a hangoknak a légkörből kell származniuk.
A helyszínek és a magyarázatok sokfélesége miatt lehetséges, hogy az égrengéseknek a világ különböző részein különböző okai vannak, egyelőre azonban csak találgatni tudunk a rejtélyes jelenség eredetéről.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű