Gyaloglás és kokain: A Viktoriánus társadalom furcsa sportja
A 18.század utolsó évtizedeit Nagy-Britanniában a társadalmi nyugtalanság, politikai széthúzás és folyamatos viszálykodás jellemezte, így nem csoda, hogy az emberek egészséges és ötletes kikapcsolódásra vágytak.
A sportgyaloglás egy egészséges, könnyen űzhető alternatívaként szolgált a viktoriánusoknak, ahol levezethették a mindennapi stresszt, pláne, ha közben kokalevelet csócsálgathattak.
A kokalevél, avagy kokacserje európai elterjedése előtt a dél-amerikai őslakos törzsek egyik ikonikus fogyasztási cikke volt. A levelek fogyasztása segített nekik a fáradtság leküzdésében, az éhség csillapításában, és fontos kulturális és gazdasági szereppel rendelkezett, írja a History Hit. Akkor még elég nehéz lehetett volna számukra elképzelni, hogy a kultúrájuk egyik szerves részét évszázadokkal később kedélyesen teázó britek rágcsálják az uzsonnájuk mellé, majd még egy évszázaddal később világszerte szippantják fel hangulatfokozó partidrogként.
Kokainnal pörgették magukat a sportgyaloglók
Azonban a por formájú szer alapanyaga és előfutára az Andokban őshonos kokalevél népszerűvé válása egy elszánt gyorsgyalogló, Edward Payson Weston feltűnésével került be a brit köztudatba.
Weston egy amerikai származású résztvevője volt az akkoriban egyre ismertebbé váló gyorsgyaloglási versenyeknek, aki hírnevét azzal szerezte, hogy 804 kilométert gyalogolt le Boston városától Washington DC-ig 1861-ben, mindössze 10 nap leforgása alatt.
„Azért jött, hogy meghódítsa eme furcsa viktoriánus sport, a versenyszerű hosszútáv-gyaloglás a világát” – mondja Dr. Douglas Small történész, a Cocaine, Literature, and Culture 1876-1930 írója Dan Snow History Hit podcastjében.
1876-ban Nagy Britanniai látogatása során ezrek nézték végig ahogy William Perkins ellen győzelmet arat egy 24 órás verseny folyamán. Perkins nem bírta tartani Weston tempóját, aki gond nélkül végig gyalogolta a 24 órás versenyt, majd felfedte a titkát: Az egészséges sportos életvitele mellett kokalevéllel fokozta fel a teljesítményét.
Valójában ez az, ami megváltoztatja a brit emberek szemében a kokát egy utazók történeteiben ritkán emlegetett, dél amerikai eredetű valamiből egy olyan dologgá ami igazán érdekli őket.
Weston sikerességén felbuzdulva a britek is elkezdtek kokalevelet rágcsálni, pont ahogy a dél amerikai őslakosok tették ezt évszázadokon keresztül. Eközben a gőzhajók megjelenése, illetve az amerikai kontinens és az Atlanti-óceán közti felgyorsult kereskedelem is hozzájárult a növény terjedéséhez. Az addig ritka növény könnyen hozzáférhetővé vált a közember számára is.
Viharos gyorsasággal terjedt a növény
A növény fogyasztói még a Mincing Lane-t, London 19. századi tea- és fűszerkereskedelmi központját is megtöltötték, hogy megvásárolják az új csodaszert, ami lendületet adott a mindennapokhoz. Csakúgy, mint a tea vagy a kávé, a kokalevél-rágcsálás is egy kellemes hétköznapi tevékenység lett. Még az is előfordult, hogy a versenylovaknak adtak belőle a sikeresebb futam érdekében.
“Miután Weston népszerűsítette a használatukat, nagyon gyorsan a sportolók körében is elterjedt” – mondja Small.
“Biciklistáknak és más gyorsgyaloglóknak is elkezdték ajánlani. A British Medical Journalban megjelent beszámolók arról írtak, hogy milyen nagyszerű felhasználni vadászeseményeken, mivel segítenek stimulálni az idegeket és megnövekedett koncentrációt és magabiztosságot adnak, ami az emberek szerint jobb lövészekké teszi őket.”
Később a növény fogyasztása robbanásszerűen megnőtt a 1870-80 as években, de ez még aligha volt mérhető a ma széleskörben ismert, az európai vegyipar későbbi 1884-es népszerű “vívmányához”, a kokainhoz.
A növény levelénél jóval erősebb hatású kokaint meglepő módon kezdetekben az orvostudományban előszeretettel használták helyi érzéstelenítésre és fájdalomcsillapításra. A világhírű neurológus és pszichiáter Sigmund Freud például a kokain stimulánsként és morfiumfüggőség kezeléseként való használatát támogatta.
Még sok más tudományos és orvosi potenciált láttak az újonnan felfedezett szerben, arra azonban senki sem számíthatott, hogy az inkák kokalevelétől a viktoriánusok doppingszerén át, a kokain a modern század egyik legismertebb partidrogjává és a Föld egyik legbüntetendőbb kábítószerévé vált.
Vendégszerző: Csontos Bálint
Érdemes elolvasni:
- I. Xerxész, aki kegyetlenül megbüntette a tengert, amiért lerombolta hídját
- 78 év után néhány óra alatt megtalálták a Csendes-óceán ‘szellemhajóját’
Source: History Hit, Olympics.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű