Antianyagra utaló jeleket észleltek csillagászok, egyre közelebb a sötét anyag valódi identitása?
A tudósok a kozmikus sugárzásban antianyagra utaló jeleket találtak, ami egy eddig soha meg nem figyelt részecskeosztály létezésére utalhat.
Az antianyag nyomában
Ezek a részecskék alkothatják a sötét anyagot, amely az univerzum tömegének 85%-át teszi ki, de még soha nem figyeltek meg közvetlenül. Egy új tanulmány szerint a Nemzetközi Űrállomáson elhelyezett berendezések által észlelt antihélium-részecskéket a gyengén kölcsönható nagytömegű részecskék, vagyis WIMP-ek egy új osztálya hozhatta létre. A kutatók szerint a sötét anyag is WIMP-ekből állhat, olvasható a BBC Science Focus beszámolójában.
Pedro De la Torre Luque, a tanulmány vezető szerzője elmondta, hogy a WIMP-ek olyan részecskék, amelyek eddig csak elméletben léteztek, de még soha nem figyelték meg őket, viszont ideális jelöltjei lehetnek a sötét anyagnak. Az űrállomás Alfa-mágneses spektrométere (AMS-02) által végzett vizsgálatok során megfigyelt antihélium-magok két WIMP ütközésekor és megsemmisülésekor jöhettek létre. A tudósok szerint az ütközés anyagot, antianyagot és energiát hozhat létre.
Sokkal több észlelés történt, mint amit az előrejelzések jósoltak
Az antianyagot a normál anyag ellentétének tekinthetjük, mivel ugyanannyi a tömege, de például az elektromos töltése ellentétes. A kutatók úgy vélik, hogy az antianyag egy része az ősrobbanás során keletkezett, de bizonyos kozmikus események miatt egyre több keletkezik, azonban ennek megfigyelése szinte lehetetlen. De la Torre Luque úgy fogalmazott, hogy ha antirészecskék keletkezését látjuk a csillagközi közegben, ahol ilyenre nem számítanak, az azt jelenti, hogy valami szokatlan dolog történt. Éppen ezért nyűgözte le őket az antihélium keletkezése megfigyelése.
„Az elméleti előrejelzések azt sugallták, hogy bár a kozmikus sugárzás a csillagközi közegben lévő gázzal való kölcsönhatás révén antirészecskék keletkezhetnek, különösen az antihélium mennyisége rendkívül alacsony kellene, hogy legyen. Arra számítottunk, hogy néhány tízévente egy antihélium eseményt észlelünk, de az AMS-02 által megfigyelt mintegy tíz antihélium esemény sokszorosa annak, mint amit az előrejelzések jósoltak.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Apró fekete lyuk nyelt el egy csillagot, a csillagászok pedig az egészet végignézték
Az eredeti Mikulás valójában egy életmentő igazságosztó volt
Karácsony hozta el a nagyszombati csata kuruc vereségét
Mutatunk 10 klassz kirándulóhelyet Magyarországon, ahova a kutyádat is érdemes levinni
Ismered a magyar gótika emlékeit? A keszthelyi Magyarok Nagyasszonya-templom és a vár
Eltolhatónak tervezték a Lánchidat?