Galaxisunk egy sokkal nagyobb vonzásmedence része lehet
Egy sokkal nagyobb, rejtélyes struktúra is munkálkodhat a Tejútrenszer szintje fölött, amit egyelőre vonzásmedencének hívnak a kutatók.
A világegyetemben sokkal nagyobb struktúrák részei vagyunk, amelyek gravitációs kölcsönhatások révén jöttek létre. A Nap körül keringünk, a Nap a Tejútrendszer része, a Tejútrendszer pedig a Lokális Galaxiscsoport része, amely számos kisebb galaxist, valamint az Andromédát is magában foglalja.
De ez nem áll meg itt. A Lokális Galaxiscsoport a Szűz szuperhalmaz külső peremén helyezkedik el, amely maga is egy Laniakea nevű óriási medence része. Az új tanulmány szerint a Laniakea is egy nagyobb „vonzásmedencében” (basin of attraction – BoA) helyezkedik el, amely potenciálisan tízszer nagyobb lehet, mint a medence térfogata.
Az univerzum vonzásmedencéi
„Az egész Univerzumot az egymás mellett elhelyezkedő BoA-k foltjainak tekinthetjük, ahogyan a földi táj is vízgyűjtőkre tagolódik” – magyarázza a kutatócsoport a Nature Astronomy folyóiratban megjelent tanulmányában. „Egy BoA általában nem gravitációsan kötött, mert a benne lévő távoli pontok relatív mozgását általában a kozmikus tágulás uralja.”
A vonzásmedencék hatalmas struktúrák, olyannyira, hogy a gravitáció nem a domináns erő, de ennek ellenére közös áramlásra utaló jelek vannak. A kutatócsoport 56 000 galaxis mozgását vizsgálta meg, és megpróbáltak egy „valószínűségi térképet” készíteni a helyi univerzumról, tekintettel azokra a hibákra, amelyek előfordulnak, amikor a galaxisok sebességét és mozgását próbálják megmérni. Ezzel azt remélték, hogy leszűkíthetik e vonzásmedencék létezésének lehetőségét.
„Univerzumunk olyan, mint egy óriási háló, amelyben a galaxisok fonalak mentén fekszenek, és csomópontokban csoportosulnak, ahol a gravitációs erők összehúzzák őket” – magyarázta R. Brent Tully, a Manoa-i Hawaii Egyetem csillagásza egy nyilatkozatban. „Ahogy a víz a vízgyűjtőkön belül áramlik, úgy áramlanak a galaxisok a kozmikus vonzásmedencékben. Ezeknek a nagyobb medencéknek a felfedezése alapvetően megváltoztathatja a kozmikus szerkezetről alkotott képünket”.
Minden mindennel összekapcsolódik
Az adatokon szimulációkat futtatva megállapították, hogy a vonzásmedence számos gigantikus struktúrát foglal magába, köztük a titokzatos Nagy Attraktort, írja az IFLScience.
„A közelben bizonyíték merült fel egy BoA-ra, amelynek középpontja a Tejútrendszer galaxis központja mögött található, erősen homályos Ophiuchus-halmaz közelében van” – magyarázta a csapat. „Ez a BoA magában foglalhatja az úgynevezett Nagy Attraktor régióját és a Laniakea entitást, beleértve minket is. A kiterjedésben […] a Sloan Nagy Fal és a hozzá kapcsolódó struktúra túlnyomóan domináns.”
Az univerzum ilyen térképeinek létrehozása rendetlen vállalkozás, a galaxisok mozgásának és egymásra gyakorolt hatásuknak a nyomon követése, hogy modellezni lehessen ezeket a kozmikus „áramlatokat” és áramlásokat. Mint ilyen, sok a bizonytalanság. A csapat szimulációi szerint 60 százalék az esélye annak, hogy a saját Tejútrendszerünk valójában nem a Laniakeában, hanem a Shapley-koncentrációban van.
Ha beigazolódik az elmélet, mindent újra kell gondolni
Sokkal nagyobb hatással lehet az univerzumról alkotott modelljeinkre, ha a további megfigyelések és elemzések során továbbra is ugyanazt a struktúrát találjuk. Egyszerűen fogalmazva, a gigantikus méretű struktúrák megkérdőjelezik a kozmoszról alkotott elképzeléseinket.
Tekintettel arra, amit a kozmikus mikrohullámú háttérben látunk, az univerzum inflációja után észlelhető első fényben, a struktúrák csak ekkora méretűre nőhetnek a jelenlegi modelljeinken belül. Ez és más hasonló felfedezések mégis nagyobbnak tűnnek, mint amit a jelenlegi modelljeink előre jeleznek. A kutatócsoport egyelőre azt tervezi, hogy folytatja a kozmosz legnagyobb struktúráinak feltérképezését.
„Talán nem meglepő, hogy minél mélyebbre nézünk a kozmoszban, annál inkább azt találjuk, hogy a mi otthoni szuperhalmazunk sokkal összefüggőbb és kiterjedtebb, mint gondoltuk” – mondta külön nyilatkozatában Noam Libeskind, a potsdami Leibniz Asztrofizikai Intézet csillagásza. „Izgalmas felfedezni, hogy jó eséllyel egy sokkal nagyobb struktúra részei vagyunk. Egyelőre ez csak egy célzás: további megfigyelésekre lesz szükség ahhoz, hogy megerősítsük a mi otthoni szuperhalmazunk méretét.”
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje