Kiderült, hogy a fésűs medúzák össze tudnak olvadni egy szervezetté
Egészen bizarr képességet fedeztek fel a fésűs medúzáknál: ha egy egyed megsérül, egyesülni tud egy másikkal.
Egy véletlen megfigyelés meglepő felfedezéshez vezetett egy tudóscsoport számára, amely a fésűs medúzát (Mnemiopsis leidyi) tanulmányozza. Úgy tűnik, hogy ezek a különös ctenofórák sérülés esetén képesek egy egyeddé egyesülni, és még bizonyos testi funkciókat is megosztani egymással, írja a Live Science.
Különös egyed
A kutatócsoport egy tengervizes akváriumban tartotta a fésűs medúzák populációját, amikor észrevettek egy szokatlanul nagy, furcsa testalkatú egyedet. Úgy nézett ki, mintha két kagyló összeolvadt volna, de nehéz volt elképzelni, hogy ez így lehet.
„Nagyon meglepődtem” – mondta az IFLScience-nek a tanulmány szerzője, Dr. Kei Jokura, az angliai Exeteri Egyetem és a japán Okazaki Nemzeti Természettudományi Intézet munkatársa. „Akkor egyedül voltam, de azonnal elmentem megmutatni a többi Grass-ösztöndíjasnak”.
Gyanújuk beigazolódott, amikor Jokura egy régi, de nagyon is releváns tanulmányra bukkant a fésűs medúzákról. „A fésűs medúzák fúziójáról valójában 1937-ben számoltak be” – tette hozzá. „Én is eléggé megdöbbentem, amikor megtaláltam azt a tanulmányt.”
Ők is letesztelték a fésűs medúzákon
A ctenofórák szöveteiben végzett sikeres oltási kísérletek korábbi leírásán felbátorodva a csapat úgy döntött, hogy saját kísérleteket végez. Különböző napokon talált fésűs medúzákat gyűjtöttek különböző helyekről, és miután testük egy részét eltávolították, szoros kapcsolatban tartották őket.
Tíz kísérletből kilencben a medúzák sikeresen összeolvadtak, és az összes összeolvadt pár túlélte azt a teljes három hetet, amíg egy tartályban tartották őket. Ez idő alatt közös testi funkciókat fejlesztettek ki, beleértve a szinkronizált izomösszehúzódásokat – ez akkor vált világossá, amikor megbökték az egykor egy medúzát, és az egész összenőtt test reagált.
„Meglepődve tapasztaltuk, hogy az összeolvadt ctenofór egyik oldalára alkalmazott mechanikai ingerlés szinkronizált izomösszehúzódást eredményezett a másik oldalon” – mondta Jokura a közleményben.
A medúzáknak még az emésztőrendszere is összenőtt, ami az egész pacát megfelelően táplálta. Az, hogy két fésűs medúzának nem okozott gondot eggyé válni, egyértelmű volt.
De hogyan lehetséges?
Ami azt illeti, ez az öntudat egyfajta hiányára vezethető vissza, írja a Science Alert.
„Eredményeink azt sugallják, hogy a ctenophorákból hiányozhat az allorecogníció rendszere, vagyis az a képesség, hogy különbséget tegyenek önmaguk és mások között” – tette hozzá Jokura. „Emellett az adatok arra utalnak, hogy két különálló egyed gyorsan össze tudja vonni az idegrendszerét, és meg tudja osztani az akciós potenciálokat.”
Jokura azt tervezi, hogy a jelenséget a jövőbeni kutatások során az összeolvadt fésűs medúzák idegrendszerére összpontosítva, élő képalkotás segítségével közvetlenül megfigyeli, hogyan terjednek az elektromos jelek közöttük.
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm