A Szahara pora élteti az Atlanti-óceán térségét is
Egy nemzetközi kutatócsoport tanulmánya szerint a Szahara sivatagból kiinduló hatalmas porfelhőknek kulcsfontosságú szerepük van az élet fennmaradásában, még olyan messzi helyeken is, mint az Amazonas vagy az Atlanti-óceán térsége. Meglepő módon a hatalmas sivatagból származó szálló por esetében a körülmények éppen tökéletesek ahhoz, hogy adott esetben a világ másik felén “hasznosuljon”.
A meghökkentő eredményre a kutatók az óceáni aljzatból vett minták vizsgálatával jutottak, melyeknek elemzése egyéb fontos tanulságokkal is szolgált – derül ki a Popular Science cikkéből.
A megfelelő vas
A világ összes szálló porának legnagyobb hányada a Szaharából származik, ahonnan a szél időnként akkora porfelhőket ragad magával az Atlanti-óceán felé, hogy azok még a műholdas képeken is tisztán látszanak. Ennek a pornak az egyik jelentős összetevője a vas, amely az óceán felett elhaladva szépen lassan kihullik a légkörből és bekerül a vízi ökoszisztémába.
Az élethez, legyen növényi, állati vagy éppen emberi, elengedhetetlen a vas. A vasnak azonban számos változata létezik, különböző biológiai aktivitási szintekkel – minél magasabb a szintje, annál könnyebben hozzáférhető az olyan szervezetek számára, mint a fitoplankton, és annál könnyebben felhasználható a fotoszintézishez és a légzéshez.

A Szahara pora az Amazonas területén burjánzó esőerdők fennmaradásában is fontos szerepet játszhat
Forrás: Depositphotos
A vizsgálatok alapján az amerikai kontinens közeléből vett minták kevesebb biológiailag aktív vasat tartalmaznak. Ezt a jelenséget a kutatók azzal magyarázzák, hogy az óceánba itt bekerülő vasat az élőlények hatékonyabban fel tudják használni, mint az Afrikához közelebb eső vizekben, és ezért ülepszik le kevesebb belőle az óceán fenekére. Elméletük szerint ez annak köszönhető, hogy az Atlanti-óceán felett áthaladó, a Szaharából származó porfelhő útja során a napfény hatására olyan kémiai átalakuláson megy át, amik vízben könnyebben oldhatóvá és így biológiailag aktívabbá teszik.
A szaharai porfelhők szállította vas azonban nemcsak a tengeri élővilág számára létfontosságú, hanem az Amazonas területén burjánzó esőerdők fennmaradásában is fontos szerepet játszhat. Jeremy Owens, a tanulmány egyik társszerzője szerint úgy tűnik, a nagyobb távolságok csak egyre felhasználhatóbbá teszik a légáramlatokkal utazó vasat, ami így Dél-Amerikába még a vizsgált területekhez képest is „aktívabban” érkezik meg.

Forrás: Depositphotos
Fogytán van a szaharai por?
A klímaváltozás következtében bizonyos előrejelzések szerint drasztikusan lecsökkenhet a Szaharából nyugat felé szálló por mennyisége, és ez nemcsak az élővilágra lehet súlyos negatív hatással. Mint azt a Stanford Egyetem kutatói kimutatták, a szaharai pornak rendkívül fontos szerepe van az óceán felett képződő hurrikánok szabályozásában is, mennyiségének csökkenése pedig könnyen vezethet az USA keleti partját letaroló Helenhez hasonló szélviharok gyakoribbá válásához.
Ezeket is érdemes elolvasni:
Megvan a magyarázat, miért látták háromszor is ugyanazt a szupernóva-robbanást a csillagászok
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Valóban létezett a legendás Bábel tornya? Most bizonyítékot találhattak rá!
Magyar tudósok segítségével fejtették meg a madarak repülésének titkát
Leonardo da Vinci robotlovagjától valószínűleg eldobtad volna az agyad
Kötelező program a lengyeleket kedvelőknek: hamarosan jön a Lengyel Filmtavasz
Ez történne veled, ha csobbannál egy nukleáris reaktor pihentető medencéjében
A kutatók szerint ez az egy földi életforma képes lenne megélni a Marson