Kocsonya módjára remeg a Nagy Vörös Folt, a kutatók pedig egyelőre nem értik, miért
A Nagy Vörös Folt új megfigyelései azt mutatták, hogy a Jupiter kevésbé stabil, mint korábban gondolták. A 90 napon át tartó rendszeres adatgyűjtésből kiderült, hogy a képződmény mérete meglehetősen változékony.
Az, hogy változtatja az alakját, nem újdonság, sőt, az elmúlt évek során zsugorodott is, és a 2023 decembere és 2024 márciusa között végzett megfigyelésekből kiderült, hogy a bolygón uralkodó körülmények mintha egy stresszlabdához hasonlóan nyomogatnák és szorongatnák, írja az IFLScience.
Pattogtatja a Nagy Vörös Foltot a Jupiter?

A NASA felvétele a Nagy Vörös Foltról. NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS/Kevin M. Gill/Wikimedia
Amy Simon, a NASA Goddard Űrközpontjának kutatója elmesélte, hogy bár tudták, hogy „néha hosszirányban megnyúlik,” arra nem számítottak, hogy a mérete is ingadozik, mivel ezt korábban még nem figyelték meg, így ez az első alkalom, hogy megfelelő ritmusú képeket kaptak a foltról. A felfedezés nagyon váratlan volt, és jelenleg nincs magyarázatuk rá. Tanulmányuk a The Planetary Science Journal folyóiratban jelent meg
A Hubble ultraibolya megfigyelései alapján a folt magja akkor volt a legfényesebb, amikor a vihar a legnagyobb kiterjedésű volt. A James Webb is ránézett a híres képződményre, de az infravörös tartományú megfigyelések nem tartottak elég ideig, hogy érdemi következtetéseket is le lehessen vonni belőlük.
Mike Wong, a Kaliforniai Egyetem társkutatója szerint „ahogy gyorsul és lassul, a Nagy Vörös Folt a tőle északra és délre lévő erős áramlatoknak nyomódik. Ahhoz tudnám hasonlítani, mint amikor egy szendvics kenyérszeletei kidudorodnak, ha túl sok feltét köztük.”
A képződmény már legalább 150 éve, de lehet, hogy még régebb óta van jelen a Jupiteren. Az Outer Planet Atmospheres Legacy program (OPAL) elmúlt tíz évben végzett megfigyelései rávilágítottak arra, hogy valószínűleg zsugorodik. Ez azonban nem jelenti egyből azt, hogy el fog tűnni, ugyanis könnyen lehet, hogy a szelek, amelyek összenyomják, valójában stabilan tartják.
Simon szerint a folt jelenleg túlnyúlik az ideális szélességi körön, de amint összezsugorodik ezen a sávon belül, a szelek valószínűleg a helyén fogják tartani.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Valóban létezett a legendás Bábel tornya? Most bizonyítékot találhattak rá!
Magyar tudósok segítségével fejtették meg a madarak repülésének titkát
Leonardo da Vinci robotlovagjától valószínűleg eldobtad volna az agyad
Kötelező program a lengyeleket kedvelőknek: hamarosan jön a Lengyel Filmtavasz
Ez történne veled, ha csobbannál egy nukleáris reaktor pihentető medencéjében
A kutatók szerint ez az egy földi életforma képes lenne megélni a Marson