Propagandát játszik a Hunnewell grúz tévéje, hogy eltekintsenek a hitelcsalástól
Összeérnek a szálak a brit bázisú Hunnewellnél: Grúziában közel félmillió embert vert át a bankjuk, de a kormány propandáját terjesztik, így megússzák a jogi következményeket.
A The Beet független orosz hetilap belső forrásokra, bírósági dokumentumokra, médiafigyelő jelentésekre és áldozatok vallomásaira támaszkodva feltárta, hogy a színfalak mögött egy brit magántőke-befektetési cég a jelek szerint hogyan használja ki Grúzia politikai válságát a saját hasznára. A Hunnewell Partners azzal vádolható, hogy a legnagyobb grúziai televíziós hálózat, az Imedi TV feletti ellenőrzését a kormánypárt újraválasztási kampányának támogatására használta fel – a kritikusok szerint cserébe a hatóságok szemet hunynak a grúz nyugdíjasok százezreinek állítólagos kizsákmányolása felett.
Elvágták magukat
Két és fél év után, az ukrajnai orosz háború árnyékában, a Georgian Dream kormánypárt szabotálta a nyugati szövetségesekkel való kapcsolatokat. Az Egyesült Államokat és az Európai Uniót összeesküvő „globális háborús pártnak” állította be, miközben az országot Moszkva felé orientálta át, és megkezdte az erőszakos önkényuralmi rendszerbe való teljes átcsúszást.
Az Egyesült Államok felfüggesztette a segélyeket és szankciókat szabott ki magas rangú tisztviselőkkel szemben. Határozatlan időre leállította az EU-csatlakozási tárgyalásokat annak ellenére, hogy a lakosság mintegy 80 százaléka támogatja a tagságot.
A grúz kormány nemrégiben ígéretet tett arra, hogy gyakorlatilag minden politikai ellenzéket betilt, amennyiben még ebben a hónapban győzni fog.
Tévépropaganda
2001-es alapítása óta a különböző politikai szereplők saját céljaikra használták az Imedi TV-t, amelynek a Hunnewell is tulajdonosa. Oroszország 2022-es ukrajnai inváziója óta azonban a csatorna kormánypárti beállítottsága odáig fokozódott, hogy magas rangú grúz tisztviselők által hangoztatott hamis vagy félrevezető állításokat terjesztett, a kritikusok szerint Nyugat-ellenes dezinformációs kampány részeként.
A The Beetnek adott kommentárjában Irakli Rukhadze – a Hunnewell egyik alapítója és az Imedi felügyelőbizottságának elnöke – elutasította azt a feltételezést, hogy az Imedi TV a kormánypárti irányvonalat követné. „Nem titok, hogy személyesen ellenzem [Mihail] Szaakasvili Egyesült Nemzeti Mozgalmát [UNM]. Az Imedi azonban elkötelezett a szakmai tudósítási normák mellett, ezért határozottan visszautasítom a propaganda vádját” – mondta.
A Hunnewell egy grúz oligarcha vagyonáért alapult
Hunnewell története Arkagyij Patarkatsishvilivel kezdődik, egy grúz milliárdossal, aki a Szovjetunió összeomlása idején Oroszországban szerzett vagyont, írja a Meduza hírportál. Patarkatsishvili üzlettársa, Borisz Berezovszkij azzal dicsekedett, hogyan segítettek megszervezni Vlagyimir Putyin első választási győzelmét 2000 márciusában. A páros azonban hamarosan összetűzésbe került az új orosz elnökkel, és Patarkatsishvili a következő évben Tbiliszibe menekült.
A 2003-as rózsás forradalmat követően Patarkatsishvili kezdetben támogatta Grúzia születő Egyesült Nemzeti Mozgalom kormányát. Hamarosan saját hivatali ambícióit kezdte követni, ami Miheil Szaakasvili elnökkel folytatott totális politikai háborúban csúcsosodott ki, és száműzetésbe kergette. A milliárdos 2008-ban súlyos választási vereséget szenvedett, és csak néhány nappal később szívrohamban meghalt második otthonában, a brit vidéken.
A halála utáni hetekben kiderült, hogy Patarkatsishvili nem hagyott hátra végrendeletet, és hogy a 12 milliárd dollárra becsült vagyonából valójában csak kevés volt a nevén. Ez pedig kiváltotta azt, amit a Vanity Fair akkoriban a jogtörténet egyik legnagyobb hagyatéki csatájának nevezett: a Patarkatsishvili különböző üzleti partnerei és rokonai közötti keserű összecsapást, amely a mai napig tart.
Patarkatsishvili három korábbi üzlettársa, köztük Irakli Rukhadze, 2011-ben megalapította a Hunnewell Partners céget az Egyesült Királyságban, hogy a családja nevében visszaszerezze a néhai oligarcha vagyonát. A későbbiekben mintegy 260 millió dollár fejpénzt kaptak, és tulajdonjogot szereztek néhány korábbi grúziai vagyontárgya – köztük az Imedi TV – felett.
Nyugdíj- vagy hitelbotrány
A Hunnewell másik kulcsfontosságú eszköze Grúziában a Liberty Bank. Az ország harmadik legnagyobb hitelezője, a Liberty monopóliummal rendelkezik az összes nyugdíj- és segélykifizetés kiadásában, és az Imedi TV-hez hasonlóan Rukhadze is tagja a felügyelőbizottságának. A banknak egy merész jogi panasszal is szembe kell néznie Grúzia egyik legkisebb politikai ellenzéki csoportja részéről.
Ketevan Turazashvili és Giorgi Rekhviashvili ügyvédek az EU-párti Polgárok párttól pert indítottak a Liberty Bank ellen a tbiliszi városi bíróságon, mivel állítólag részt vettek egy olyan sokrétű rendszerben, amelynek célja akár 354 000 nyugdíjas szisztematikus kizsákmányolása.
A kereset lényege két nyugdíjasra vonatkozik, akikkel 2019-ben állítólag elhitették, hogy „nyugdíjhitelt” vettek fel, miközben a Liberty valójában magas kamatozású folyószámlahitelt adott nekik. A bírósági ügy szerint a bank alkalmazottai elmulasztották tisztázni a hitelfelvevőkkel, hogy a havi nyugdíjukból történő későbbi levonások csak a kamatfizetést fedezik, így nem tudták, hogy nem az eredeti hitelt törlesztik. Ennek eredményeképpen a nyugdíjasok lényegesen többet fizettek vissza, mint amennyit felvettek – anélkül, hogy a kölcsön tőkeösszegét „még öt év elteltével is” csökkentették volna.
A csalásban a becslések szerint Grúzia nyugdíjasainak negyven százaléka érintett.
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Eddig ismeretlen vulkánt fedeztek fel Magyarországon
Elképesztő: a gízai nagy piramisnak nem 4, hanem 8 oldala van
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm