Egy tudós szerint már 50 éve találtunk életet a Marson – és rögtön meg is semmisítettük
A Berlini Műszaki Egyetem egyik asztrobiológusa szerint a NASA az 1970-es években a Marsra küldött űrszondáinak leszállóegységei már találkozhattak idegen életformával, anélkül, hogy ezt bárki is tudta volna. A tudós elmélete szerint azonban ez az első találkozás enyhén szólva sem volt sikertörténet.
Bár sok más tudós érthető módon fenntartásokkal kezeli a furcsa elméletet, Dirk Schulze-Makuch szerint azonban a NASA Viking-programjában a leszállóegységek nemcsak hogy kontaktba kerültek idegen életformával, hanem rögtön el is pusztították azt – írja a Space.com.
Az elmélet szerint miután 1976-ban leszálltak a Marson, a NASA Viking leszállóegységei valószínűleg apró, szárazságtűrő életformákból vettek mintát, amelyek a marsi sziklák belsejében rejtőzködtek. Dirk Schulze-Makuch azt állítja, hogy a szóbanforgó életformák valóban léteztek és az akkor végzett kísérletek elpusztíthatták őket, mielőtt azonosításra kerültek volna, mert az akkor elvégzett tesztek túlterhelték ezeket az esetleges mikrobákat.
Ez történt a Viking-programban
A Viking leszállóegységek – a Viking 1 és a Viking 2 – 1976-ban négy kísérletet hajtottak végre a Marson. Ebből az egyik az anyagcserét vizsgálta radioaktív nyomjelzéssel követett tápanyagok talajba juttatásával, a másik szerves, azaz széntartalmú vegyületeket keresett a marsi talajban, a harmadik a potenciális fotoszintetikus szervezetek szénmegkötését vizsgálta, a negyedik pedig az anyagcserét az élet szempontjából kulcsfontosságú gázok (például oxigén, szén-dioxid és nitrogén) változásának megfigyelésével az izolált talajminták körül.
Az eredmények azonban kissé meglepőek voltak: a gázok koncentrációja két kísérletben is megváltozott, ami valamilyen anyagcserefolyamatra utalt. A négy kísérlet közül a legfontosabbnak tartott gázcsere-kísérlet eredménye azonban negatív volt, így a legtöbb tudós végül arra a következtetésre jutott, hogy a Viking-kísérletek alapján nincs bizonyíték a marsi életre.
A dolgokat tovább bonyolította, hogy az egyik kísérlet klórozott szerves vegyületek nyomait is kimutatta, de akkoriban úgy vélték, hogy ezek a vegyületek a Földön használt tisztítószerekből származó szennyeződések (azóta azonban bebizonyosodott, hogy ezek a szerves vegyületek tényleg természetes módon előfordulnak a Marson).
Schulze-Makuch Mars-elmélete
A berlini tudós azonban úgy tűnik, ezt mind meg tudja magyarázni. Szerinte ugyanis a furcsa eredmények annak tudhatók be, hogy túl sok vizet használtak hozzájuk.
A Földön, ahol a víz az élet forrása ésszerűnek tűnhet, hogy a víz hatására megmutatkozhat az élet a rendkívül száraz marsi környezetben – érvel Schulze Makuch. A probléma azonban az, hogy a túl sok víz adott esetben halálos lehet ezekre az apró organizmusokra. Hogy ezt alátámassza, az asztrobiológus a Földről hozott példát: egy 2018-as tanulmány szerint az Atacama-sivatagban szélsőséges áradások elpusztították az őshonos mikrobák akár 85%-át, mivel ezek nem tudtak alkalmazkodni a nedvesebb körülményekhez.
Arról, hogy az elméletnek mennyi valóságalapja van, egyelőre megoszlanak a vélemények. Ugyan sokan már ezt elegendő bizonyítéknak gondolják, jónéhányan vannak, akik továbbra is szkeptikusok maradnak. Az egyik legfőbb ellenvetésük az, hogy a Viking-program eredményeit bármilyen más tényező is befolyásolhatta.
Ez azonban nem az első ilyen jellegű elmélet: 2018-ban egy másik kutatócsoport azzal állt elő, hogy amikor a talajmintákat felmelegítették, egy váratlan kémiai reakció elégethette és elpusztíthatta a mintákban élő mikrobákat, ami megmagyarázná a furcsa eredményeket.
Akiket a Viking-program bővebben is érdekel, azok az alábbi videóban megtalálják a NASA 40. évfordulós összefoglalóját a projektről:
Ezeket is érdemes elolvasni:
Ennek a törpebolygónak a kérge akár 90 százalékban is vízből állhat, ráadásul nincs is olyan messze
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban