Ilyen volt az ókori gyógyítás – a spiritualitás, a természet és a tudomány keveréke
Az emberiségnek a kezdetektől fogva szembe kellett néznie különféle betegségekkel, és bár a modern orvostudomány kezdetét nem olyan régről számítjuk, ez korántsem jelenti azt, hogy előtte ne létezett volna a gyógyítás koncepciója. Ugyan az ókori orvoslás sok szempontból egészen más volt, mint amihez a mai ember hozzá van szokva.
Az ókorban a gyógyításban fontos szerepe volt a spiritualitásnak, és a természetes gyógymódoknak– derül ki az Ancient Origins írásából. A korabeli orvoslást azonban nem szabad lebecsülni. Még akkor is, ha bizonyos betegségek megjelenését az istenek, vagy esetleg gonosz szellemek közbenjárásának tulajdonították, a gyógymódok a legtöbb esetben kifejezetten praktikusak és “tudományosak” voltak.
A természetes gyógyítás esetében ráadásul rengeteg olyan alapanyag és módszer volt, amit a modern orvostudomány is valamilyen formában felhasznált vagy továbbfejlesztett.
Az egyiptomi gyógyítás
Az ókori Egyiptomban szintén erősen jelen volt a spiritualitás a gyógyításban, de az egyiptomiak ennek ellenére is meglehetősen sok betegséggel tisztában voltak, és szerencsére erre kézzel fogható bizonyítékaink is vannak. Az egyik ilyen a Kr. e. 1550 körülről, Luxorból származó Ebers-papirusz, ami többek közt olyan betegségeket vesz számba és egyúttal kínál rájuk gyógymódot, mint a kúszóhályog, székrekedés vagy éppen a fejfájás.
A korához képest egyébként a húsz méter hosszú papirusz tartalma meglepően nagyfokú tájékozottságra utal. Ez alapján az ókori egyiptomiak például tisztában voltak az asztmával, és azzal is, hogy a szív a keringési rendszerünk központja, bár más szervek, például a vese esetében még akadtak hiányosságok.
Egy másik hasonló “dokumentum” az Edwin Smith-papirusz, ami a Kr. e. 1600 körüli időszakból származhat, de a szakértők szerint valójában egy évszázadokkal korábbi írás másolata. A tartalmát illetően elsősorban sebészeti esetekkel foglalkozik, de a szövegből kiderül, hogy az egyiptomiaknak a gyomor, a belek és a nagyobb erek működéséről is volt információjuk, sőt rákos megbetegedéseket is felismertek.
Mezopotámia
Mezopotámiára szintén a civilizáció bölcsőjeként szoktak tekinteni, erre példa többek között Hammurapi Kr. e. 18. századból származó törvényoszlopa – amiről viszonylag kevesen tudják, hogy voltak kifejezetten orvosokra vonatkozó részei is. A mezopotámiai gyógyításban egyébként kifejezetten fontos volt a diagnózisok és a prognózisok szerepe is.
Ami a konkrétumokat illeti, a láz csillapítására például fűzfakérget használtak – ebben az a szalicilsav található meg, ami egyben az aszpirin hatóanyaga is. Emellett maradtak fenn feljegyzések olyan növényekről is, amit a mai gyógyszerészet is használ, például a máktejről és az édesgyökérről.
Ezeket is érdemes elolvasni:
3 ókori technológia, amiket mai napig nem sikerült teljesen megfejteni
A régészeknek jó okuk van arra, miért nem nyitják fel Kína első császárának sírját
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban