A francium, a radioaktív alkálifém, amit még senki sem látott szabad szemmel
Ha megnézzük a periódusos rendszer első oszlopát, a hidrogéntől lefelé az alkálifémeket találjuk, amelyek az IFLScience szerint a bolygó leggyakoribb és leghasznosabb elemei. Azonban van itt egy kakukktojás, amely nem igazán illik a képbe. Ezt az elemet pedig franciumnak hívják.
Ezt a látványosan radioaktív elemet gyakorlatilag semmilyen célra sem lehet felhasználni, mivel a felezési ideje rendkívül rövid, sugárzó jelleme miatt pedig szinte azonnal kifejtené rajtunk az élettel összeegyeztethetetlen mellékhatásait, ha a közelünkben lenne.
Persze csak akkor, ha képesek lennénk megakadályozni, hogy eltűnjön
A becslések szerint ugyanis a földkéregben soha nem található belőle 28 grammnál több összesen, és még soha senkinek nem sikerült mérhető mennyiséget szereznie belőle, így szabad szemmel még senki sem látta, számolt be róla a The Guardian.
De akkor honnan tudták, hogy létezik, ha senki sem látta a mai napig sem? Dmitrij Mendelejev, a periódusos rendszer atyja onnan tudta, hogy létezik a 87-es számú elem, mert a periódusos rendszerében volt egy üres hely számára.
Ezenkívül akkorra már felfedezték nála a nehezebb radioaktív elemeket, a tóriumot és az uránt is. Henry Moseley angol fizikus a röntgensugarakkal végzett munkája során érvekkel tudta bizonyítani a rejtélyes elem létezését, amely az IFLScience beszámolója szerint a húsvéti tojásvadászathoz hasonló lelkesedést váltott ki az akkori tudományos világból.
A francium az alkálifémek legfurcsábbika
De mire is jó ez a gyorsan bomló elem egyáltallán? Nos, míg más alkálifémek fontos szerepet játszanak napjaink nélkülözhetetlen eszközeiben, mint az akkumulátorok, emellett pedig a sejtek működésében is lényegesek, a franciumnak egyáltalán nincs ismert felhasználási területe, és úgy tűnik, semmilyen biológiai funkciója sincs.
Annyira ritka és rövid életű, hogy a tudósoknak, akik tanulmányozni akarják az elemet, sajátot kell létrehozniuk úgy, hogy a rádiumot neutronokkal vagy a tóriumot protonokkal bombázzák.
A fém egyetlen természetesen előforduló izotópja, a francium-223 az aktínium radioaktív bomlása során keletkezik.
Ezt 1939-ben mutatta ki először egy Marguerite Perey nevű francia fizikus, aki a párizsi Institut du Radiumban dolgozott az aktíniummal, és egykor Marie Curie tanítványa és személyes asszisztense volt.
A korábban egyszerűen 87-es elemként ismert elemet később franciumra nevezték át Perey hazájának tiszteletére, amely a gallium nevét is adta.
A felfedezése után végzett megfigyelésekből kiderült, hogy a francium-223 felezési ideje mindössze 22 perc, ami azt jelenti, hogy ennyi idő alatt bomlik el a francium mintában lévő atomok fele.
Összehasonlításképpen, az urán-235, amely radioaktív izotópot az atomerőművek üzemanyagaként használják, körülbelül 700 millió év alatt feleződik meg.
Tekintettel arra, hogy mennyire radioaktív, csak elképzelni lehet, hogy a francium milyen pusztítást végezhet az emberi szervezetben. Szerencsére olyan kevés van belőle, hogy nem kell aggódnunk.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében