Valódi természeti katasztrófa inspirálhatta a Ragnarököt, a vikingek világvégéjét
Dán régészek egy 1500 évvel ezelőtti, olyan éghajlati katasztrófára utaló bizonyítékot tártak fel, amely a Ragnarök legendáját is inspirálhatta.
A legenda először az Edda-énekekben, illetve az izlandi Regius kódexben jelent meg írásban, és egy sor természeti katasztrófát ír le, amelyben Midgardot – vagyis az emberek által lakott földet – elárasztják, és olyan istenek vesznek oda, mint Odin, Thor és Loki.
Az Ancient Origins beszámolója szerint a Völuspá, az Edda-énekek legismertebb darabja az északi mitológia tanulmányozásának egyik elsődleges forrása, amely bibliai katasztrófákkal meséli el a világ teremtését, végét és végső újjászületését.
A Journal of Archaeological Science Reports legújabb számában megjelent kutatás azt állítja, hogy a Ragnarök mítoszát egy valós éghajlati katasztrófa ihlette, amely mintegy tizenöt évszázaddal ezelőtt Dániában népességcsökkenéshez vezetett.
Természeti katasztrófa ihlette a legendás mitológiai csatát
A tanulmány szerzői „a dániai bronz-, vas- és viking korszakokból 39 lelőhelyről származó növényi maradványokat elemeztek, hogy megvizsgálják a mezőgazdasági gyakorlatok fejlődését és ellenálló képességét.” Különösen az 1250 évig tartó vaskor eredményeire voltak kíváncsiak.
A Kr. u. 6. század közepén két hatalmas vulkánkitörés történt az amerikai kontinensen, amelyek során hatalmas mennyiségű hamu és kén-dioxid került a légkörbe. Ez pedig az északi félteke éghajlatának jelentős lehűlését váltotta ki.
Kínai történelmi források egy olyan időszakról számolnak be, amikor a Nap halványan és hidegen ragyogott, a termés nem érett be, és a csillagok egy teljes évig rejtve voltak a vastag vulkáni por miatt.
A dán nemzeti múzeum kutatói dendrokronológia – a fák évgyűrűinek elemzése, amely napjainkban is az egyik, ha nem a legpontosabb kormeghatározási mód – segítségével vizsgálták a dán tölgy mintákat, hogy nyomon kövessék a klímaváltozás hatását a fák növekedésére Kr. u. 300 és 800 között.
Eredményeiket összevetették a grönlandi jégmagok adataival, amelyek a régi csapadékban lévő kénsav mennyiségét mérik, így egyszerűen kimutatják a jelentős vulkánkitöréseket.
539 és 541 között a fak évgyűrűinek növekedése hirtelen lelassult, ami egy globális lehűlési eseményre utal, amely valószínűleg nagy változásokat hozott a földhasználatban, illetve számos terület elhagyásához és újraerdősítéséhez vezetett.
A kutatás rámutat arra, hogy ezek a környezeti változások magyarázhatják a régészeti feljegyzésekben megfigyelt társadalmi átalakulásokat, ideértve a településszerkezet átalakulását, az erdők visszatérését és a vallási gyakorlatok megváltozását.
Morten Fischer Mortensen, a Dán Nemzeti Múzeum munkatársa elmagyarázta, hogy „amikor a fák nem növekedtek, a mezők termése sem. Egy mezőgazdaságra épülő társadalomban pedig ez katasztrofális következményekkel járt.
A gabonatermelés hirtelen visszaesett, az emberek elhagyták otthonaikat, és az erdők visszahódították az elhagyott mezőket.
A mai Norvégia és Svédország területén élt lakosság akár fele is meghalhatott ebben az időszakban, és valószínű, hogy Dániában is hasonló volt a halálozási arány.
A vikingek úgy érezhették, karnyújtásnyira vannak a Ragnaröktől
Mortensen elmondta, történészként szörnyű belegondolni abba, „mennyi szenvedést, halált és katasztrófát jelentenek a vékony évgyűrűk.”
Az ebből az időszakból származó régészeti leletek emellett értékes tárgyak és kincsek felhalmozódásának növekedésére utalnak Dániában.
Ezek valószínűleg olyan rituális felajánlások voltak, amelyekkel vissza akarták csalogatni a Napot, mivel az emberek valószínűleg úgy hitték, hogy a híres Fimbulwinter köszöntött be, amely közvetlenül a Ragnarök előtt jön.
A vaskor (Kr. e. 500 – Kr. u. 750) során Dánia társadalmi, gazdasági és technológiai téren is jelentős változásokon ment keresztül, amiben jelentős szerepet játszott a klímaváltozás mellett a Római Birodalom hanyatlása és a népvándorlások, illetve a pusztító vulkánkitörés utáni késő antik kis jégkorszak is.
A korai vaskori települések nagyobb, központosított közösségek megjelenését mutatják, valószínű társadalmi hierarchiával. Míg egyes gazdaságokat kerítéssel vették körül, ami háztartási szintű termelésirányítást jelez, a késő római vaskorban az állattenyésztés felé tolódott el a gazdaság, amelyet egyre nagyobb istállók megjelenése jelzett, és ez a tendencia folytatódott a germán vaskorban (400-800).
Mortensen bízik abban, hogy még többet megtudhatunk, „hogyan alkalmazkodtak az emberek ilyen katasztrófákhoz. vajon háborúkhoz, társadalmi átalakulásokhoz vezettek-e? És ha igen, hogyan élték túl? Az akkor szerzett tudásuk akár ma is hasznos lehet, amikor szembenézünk a klímaváltozással és a jövőbeli természeti katasztrófákkal.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban