A somlói kincs – ismét lelkiismeretes ember nevéhez fűződik az aranylelet megtalálása
Október elejétől látható a Magyar Nemzeti Múzeum Széchényi-termében az augusztus folyamán megtalált somlói kincs, melynek ékessége egy díszes bronzkori aranyozott nyakék.
A somlói kincs megtalálója
A lelettel kapcsolatban az elején szükséges megemlíteni Király Krisztián régészeti önkéntes nevét, akihez a felfedezés köthető, és aki riadóztatta a régész szakembereket. Miért fontos őt kiemelni? Azért mert ezen a területen bizony fennáll a lehetősége annak, hogy valaki esetleg nem becsületes és a talált értékes régészeti anyag például egy nyugati műkincsgyűjtő magángyűjteménybe kerül jó pénzért eladásra és határainkon túlra kerül. Ugye ismert a Seuso-kincs homályos története?
A somlói leletnek nemcsak a műtárgyértéke kimagasló, de a tudományos jelentősége is felbecsülhetetlen, hiszen ez az első hiteles régészeti forrásból származó aranyfólia-díszes nyakék. Párhuzamait eddig csak műkincskereskedelemből vásárolt anyagok és illegális fémkeresősök által kifosztott lelőhelyek tárgyai között találhatjuk meg.
A legrégebben ismert nagyon hasonló tárgycsoport ma a berlini Museum für Vor- und Frühgeschichte gyűjteményében található három arany nyakék, melyeket Morvaország és Ausztria közötti kifosztott lelőhelyről származtatnak.
A somlói nyakék alapja egy bronz hordozólemez, melynek külső részére hátul visszahajtott, vékony díszes aranyfóliát helyeztek. A hordozólemez végeibe lyukakon át, két kalapált drótból hajlított kapcsot bújtattak, ezek segítségével lehetett összekapcsolni gallérszerűen az ékszert.
A tárgy jelenléte azt feltételezi, hogy a Somló bazaltorgonáinak mutatós tája a késő bronzkorban is népszerű lehetett a társadalmi elit számára. A somlói kincsben talált kistárgyak és szervesanyag-maradványok alapján a nyakék valószínűleg egy összetett, nyakláncokból, díszövből, kelmékből álló díszruházat részét képezhette. Mivel a nyakék tehetős tulajdonosa hamvasztás után a túlvilágra nem vihetett kincseket, így azokat valószínűleg külön, egy együttesben helyezhették mellé, anno 3000 éve.
A Somlón 2023 óta zajlanak folyamatos terepi régészeti kutatások. Az átfogó, mélykereső műszereket is alkalmazó ásatások eredménye a késő bronzkor végére (Kr.e. 1000-850) és a kora vaskorra (Kr.e. 850-450) keltezhető több mint 1000 lelet, valamint 7, kontextusában feltárt kincsegyüttes.
A nyakék megtalálásának helyszínén kiindulásnak néhány apróbb bronzékszer mutatkozott mindössze. A feltárási fázisban aztán díszes karperecek, karikacsüngők, gyöngyök, aranyfólia szalagok, és két, aranyfóliával díszített bronzkorong került napvilágra. A kerámiaedényekben elhelyezett, több mint 5000 tárgyból álló ékszerkészlet a Dunántúl területén valaha talált legnagyobb bronzkori kincs, melynek legszebb tagja a most kiállításra került aranyfóliával borított bronznyakék.
A Széchényi-terem egyéb kincsei
A Nemzeti Múzeum Széchényi-terme a Múzeum egyik legmegbecsültebb dísztere, mely kiállítások, ünnepségek, konferenciák, és könyvbemutatók helyszínéül szolgál, és önmagában is megér egy külön témát. A nyakék mellett itt látható Herzog Mór Lipót egykori ötvösgyűjteménye is.
A páratlan magyar eredetű kincs egy 2011-ben történt New-York-i árverésen a magyar állam licitálását követően érkezhetett haza. A 16. század vége és a 19. század első harmada között készült emlékek között világi ezüstművek valamint zománcos, drágaköves ékszerek találhatóak, melyek jegyük, típusuk, feliratuk, címereik alapján a magyar és erdélyi iparművészet fontos emlékei közé sorolhatóak.
A gyűjtemény holléte hét évtizedig nem volt ismert, ezért szenzációnak számított felbukkanása. A kiállított tárgyak egy része az Iparművészeti Múzeum tárlatain már látható volt 1927-ben és 1931-ben, de a háborút követően a tengeren túlra kerültek és nyomuk veszett. A fellelt állomány a Herzog-gyűjtemény nagyjából harmada.
A somlói lelet felfedezéséhez hasonló történetről írtunk a simontornyai pénzlelet tisztességes megtalálói kapcsán.
Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat
Magyarország nagyon szomorú statisztikában világelső