Ledöbbentek a kutatók, amikor meglátták, mi van a tengerfenék kőzetdarabjai alatt
Amikor a tudósok lemerészkedtek a tengerfenékre, hogy megvizsgálják az ott található, különös kürtőket, igencsak meglepődtek azon, amit találtak. Egy olyan táj terült el a szemük előtt, amely mintha egy másik bolygóról származna, mégis tele van élettel.
A Holland Királyi Tengerkutató Intézet által vezetett mélytengeri expedíció a National Geographic szerint az első olyan, amely az eddig ismert mikroorganizmusokon és lárvákon kívül mást is talált a tenger mélyén, derül ki a Futurism beszámolójából.
A tengerfenék még mindig képes meglepni a kutatókat
A hidrotermális kürtőkről, vagyis ezekről a víz alatti vulkanikus hasadékokról már régóta ismert, hogy mikroszkopikus tengeri élőlényeket vonzanak a nagyrészt lakatlan tengerfenékre. Viszont eddig a kutatók még nem látták, mi van a kürtők felszíne alatt.
A Sabine Gollner vezette kutatócsoport egy távirányítású tengeralattjáró segítségével kőzetmintákat gyűjtött a Tica Vent nevű hidrotermális kürtő környékéről.

A pillanat, amikor a kutatók távirányítású tengeralattjárója elmozdítja az egyik kőzetdarabot, és életet találnak alatta. Képernyőfotó: @SchmidtOcean/X
A képződmény Amerikától nyugatra található, a kelet-csendes-óceáni törésvonalnál helyezkedik el. Eredetileg a cél az volt, hogy lárvákat és apró organizmusokat vizsgáljanak meg, de a nehéz kőzetek miatt más megoldáshoz kellett folyamodniuk.
Amikor a robot felemelte a kürtő melletti tengerfenék egy darabját, a kutatók meglepődve látták, hogy apró üregekben nagyobb állatok is, konkrétabban csőférgek és csigák élnek. Ezekről egészen idáig azt hitték, hogy csak a felszínen fordulnak elő.
Akár a földön kívüli élet kutatásában is segíthet az új tanulmány
Gollner – aki a Nature Communications című folyóiratban megjelent tanulmány társszerzője is egyben – azt mondta, hogy egyáltalán nem számítottak arra, hogy ilyesmivel találkoznak a tengerfenéken.
A kutatók úgy vélik, hogy ezeknek az élőlényeknek a lárvái a kürtőkön keresztül, meleg folyadék áramlatokkal jutnak el új területekre, ami segíthet megérteni, hogyan működik az élet a mélyben.
In @NatureComms, Bright et al. present findings from the #VentUnderworld expedition that transform scientific understanding of ecology and the evolution of animal life at and beneath hydrothermal vents in the deep sea. Read the full paper here: https://t.co/2AkG821B6l pic.twitter.com/Vrl3asqpxq
— Schmidt Ocean (@SchmidtOcean) October 16, 2024
Gollner a National Geographicnak kifejtette, hogy „a kürtők ökoszisztémája nem korlátozódik arra, amit a felszínen látunk, mivel az alatta lévő rétegekben is van élet.”
A felfedezés fontos lehet az olyan “extrém körülményekhez alkalmazkodott” élőlények védelme – különösen a mélytengeri bányászat fenyegetésével szemben – szempontjából, mint ezek a tengerfenék alatti organizmusok.
A tudósok szerint kutatásuk akár abban is segíthet, hogy megfejtsük, hogyan alakulhat ki élet más bolygókon.
Heather Olins, a Boston College biológusa szerint „ha van is bármilyen élet a Földön kívül, az nagy valószínűséggel nem a Nap energiájára épül.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Valóban létezett a legendás Bábel tornya? Most bizonyítékot találhattak rá!
Magyar tudósok segítségével fejtették meg a madarak repülésének titkát
Leonardo da Vinci robotlovagjától valószínűleg eldobtad volna az agyad
Kötelező program a lengyeleket kedvelőknek: hamarosan jön a Lengyel Filmtavasz
Ez történne veled, ha csobbannál egy nukleáris reaktor pihentető medencéjében
A kutatók szerint ez az egy földi életforma képes lenne megélni a Marson