A történelem szerint Nero római császár trónra kerüléséhez anyja, Agrippina, saját férje meggyilkolásához egy különleges fegyvert használt: egy maréknyi gyilkos galócát. A gyilkos galóca (Amanita phalloides) mérgező tulajdonságai már évezredek óta ismertek, ám ez a halálos gomba továbbra is veszélyt jelent a gombászokra világszerte. Ma a gyilkos galóca felelős az összes gombával kapcsolatos haláleset több mint 90%-áért, évente több mint 100 ember halálát okozva. De mi teszi ezt a gombafajtát ilyen veszélyessé?
A gyilkos galóca első ránézésre ártalmatlannak tűnhet. A gomba egy fehér, tojásszerű burokban jelenik meg, amely megreped, és egy csészeszerű zsákot hagy a tönk alján. Érett állapotban a gomba fehér vagy zöldessárga kalapja 4 és 16 centiméter közötti átmérőjű lehet. Azonban még egy fél kalap is elegendő toxint tartalmazhat ahhoz, hogy egy felnőtt embert megöljön — számolt be róla a TED-Ed.
A gyilkos galóca többféle toxint termel, de ezek közül az amatoxinok a legveszélyesebbek. Ezek az anyagok rendkívül ellenállóak, és nem pusztulnak el sem főzés, sem fagyasztás, sem szárítás hatására. Ha az amatoxinok a szervezetbe kerülnek, könnyen áthatolnak a bélfalon, és bekerülnek a véráramba, ahol több rendszert is tönkretehetnek.
Az amatoxinok legfőbb módszere az, hogy blokkolják az RNS-polimerázok működését, amelyek nélkülözhetetlenek a sejtek fehérjetermeléséhez. Ezen enzimek gátlása különböző súlyos következményekkel járhat, például megakadályozza a véralvadási faktorok termelését, ami súlyos vérzésekhez vezethet. A vesék működését is lassítja, ami megzavarja a szervezet folyadékháztartását és vizelettermelését. A legnagyobb károkat azonban a májban okozza, ahol a méreganyagok természetes módon felhalmozódnak, és a májsejtek pusztulásához, végső soron pedig májelégtelenséghez vezetnek.
Miért mérgező a gyilkos galóca?
Bár az amatoxinok halálosak lehetnek, a tudósok még mindig nem tudják pontosan, hogy ezek a toxinok milyen előnyökkel járnak a gombák számára. Az amatoxinok másodlagos metabolitok, vagyis nem nélkülözhetetlenek a gombák növekedéséhez vagy túléléséhez. Ezenkívül más gombafajok, például a Galerina és a Lepiota is termelnek amatoxinokat, ám ezek a fajok jóval kevesebb halálesetet okoznak.
Ennek egyik oka az, hogy a Galerina és a Lepiota gombák könnyebben megkülönböztethetők más ehető fajoktól, míg a gyilkos galóca, különösen fiatal korában, könnyen összetéveszthető például a szalma- vagy pöfeteggombákkal. Továbbá a gyilkos galóca elterjedése is széleskörű: bár eredetileg Európából származik, ma már minden kontinensen megtalálható, kivéve az Antarktiszt.
Hogyan kezelhető a gyilkos galóca mérgezés?
Szerencsére, ha a gyilkos galóca által okozott mérgezést időben felismerik és megfelelően kezelik, a betegek akár 90%-a is túlélheti. A kezelés nem igényel speciális ellenmérget; egy folyamatos, intenzív intravénás folyadékbevitel gyakran elegendő a toxinok eltávolításához a szervezetből. Azonban sok orvos nem ismeri fel időben a mérgezést, mivel a kezdeti tünetek könnyen összetéveszthetők az ételmérgezés tüneteivel. Az amatoxinok lassan halmozódnak fel a májban, így a legsúlyosabb tünetek gyakran csak napokkal a fogyasztás után jelentkeznek.
Hogyan lehet elkerülni a gyilkos galócát?
Ahogy az orvosi tudás bővül, egyre többen ismerik fel a gyilkos galóca veszélyeit. Azonban a gombaszedőknek világszerte érdemes megtanulniuk, hogyan lehet azonosítani és elkerülni ezt a halálos fajt. Ha valaha is gombát gyűjtesz az erdőben, mindig legyél óvatos, és ha nem vagy biztos benne, hogy mit találtál, a legjobb, ha inkább kidobod.
A gyilkos galóca évszázadok óta jelent veszélyt az emberiségre, és bár sokat tanultunk már róla, továbbra is óriási figyelmet igényel, különösen a gombászok és természetkedvelők részéről.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
7 nevetséges amerikai törvény, amiért börtönbe mehetsz
Így fest a Föld alkonyata a napfordulókkal az űrből
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk