450 millió év alatt nem könnyű fennmaradni a Földön, de ezeknek az állatoknak sikerült, hála néhány különleges trükknek. Az egyik ilyen az a vér, amely rendkívüli antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik. Az emberek nem éltek olyan sokáig, mint ezek az ősi lények, de gyorsan tanulnak – beleértve azt is, hogyan hasznosíthatják ezeket a tulajdonságokat az életmentés érdekében, még akkor is, ha ez a rákok számára nem túl kedvező.
A tőrfarkú rákok vérének legfeltűnőbb és legkülönlegesebb tulajdonsága az élénk kék színe, amely annak köszönhető, hogy ezek az állatok hemocianint használnak az oxigén szállítására, míg a gerinceseknél a vér vörös színéért a vasalapú hemoglobin felelős. A legtöbb gerinctelenhez hasonlóan a tőrfarkú rákoknál nincsenek fehérvérsejtek, amelyek a fertőzések ellen védekeznének. Ehelyett amőbocitákat használnak, amelyek az Atlanti-óceáni tőrfarkú rák (Limulus polyphemus) esetében olyan tökéletesre fejlődtek, hogy hatalmas orvosi értéket képviselnek.
Az amőbociták és a csodálatos védekezés
A tőrfarkú rákok amőbocitái képesek koagulálni már akkor is, ha a baktériumos szennyeződés mindössze egy billiomod része van jelen. Még ennél is lenyűgözőbb, hogy a reakció mindössze 45 perc alatt megy végbe, szemben az emlősök két napos immunválaszával. A koagulin, az a vegyület, amely ezt a gyors védekezést lehetővé teszi, nélkülözhetetlenné vált az orvosi eszközök és vakcinák tesztelésében a használat előtt. Ezen nélkül az eljárás nélkül sokkal többen halnának meg fertőzések miatt.
Az állatok kihasználása és veszélyeztetése
Sajnos a koagulin mesterséges előállítása még csak gyerekcipőben jár, így évente negyedmillió tőrfarkú rákot fognak be vérükért. A vér egy literje körülbelül 15 000 dollárba kerül, ami komoly ösztönzést ad az iparnak a rákok kihasználására.
Észak-Amerikában a túlzott vadászat miatt a tőrfarkú rákok populációja csökkenni kezdett, és ha ez folytatódik, aggasztó következményekkel kell számolnunk. Az állatvédők és a kutatók érdekében a vérvétel során a rákok vérmennyiségének 30%-át veszik csak el, majd visszaengedik őket az óceánba. Bár elméletileg a rákoknak túl kellene élniük ezt a beavatkozást, úgy gondolják, hogy 10-30% mégis elpusztul a visszaengedés után. Ráadásul azok a nőstények, amelyek túlélik a véradást, gyakran kevésbé szaporodnak.
A tőrfarkú rákok jövője és az alternatív megoldások keresése
Bár a vérük hihetetlen értéket képvisel az orvostudomány számára, a tőrfarkú rákok fennmaradása komoly veszélyben van, ha a jelenlegi trendek folytatódnak. Az új koagulin-szintetikus módszerek kidolgozása és a természetes populáció védelme érdekében tett erőfeszítések kulcsfontosságúak lehetnek a faj megmentésében.
A tudományos közösség és a gyógyszeripar számára az lenne a legfontosabb, hogy minél hamarabb kifejlesszék a koagulin mesterséges változatát, hogy ezzel csökkenthessék a tőrfarkú rákokra nehezedő nyomást, és megvédjék ezeket az ősi lényeket a teljes kihalástól. Csak így biztosíthatjuk, hogy a tőrfarkú rákok vércsodáját továbbra is életmentő célokra használhassuk, anélkül, hogy egy másik faj fennmaradását veszélyeztetnénk.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
New Yorkban egy német sisakokból épített piramissal ünnepelték a háború végét
Galaxisunk egy sokkal nagyobb vonzásmedence része lehet
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében