Pislogással beszélgethetünk a macskákkal
A kutatók szokatlan, de nem annyira meglepő kommunikációs eszközre akadtak az emberek és macskák közt: a pislogásra.
A Scientific Reports folyóiratban nagyon egyszerű módja van annak, hogy összebarátkozz a macskákkal: csak többet kell mosolyognod rájuk. Nem az emberi módon, hanem a macskás módon, a szemeid összehúzásával és lassú pislogással.
A macska-ember interakciókat megfigyelve a tudósok megerősítették, hogy ez az arckifejezés arra készteti a macskákat – ismerősöket és idegeneket egyaránt -, hogy közeledjenek és befogadóbbak legyenek az emberek felé.
Ha töltöttél már időt macskák közelében, valószínűleg láttad már a „részben csukott szemű” arckifejezésüket, amelyet lassú pislogás kísér. Ez hasonló ahhoz, ahogyan az emberi szemek mosolygáskor összeszűkülnek, és általában akkor fordul elő, amikor a cica nyugodt és elégedett.
Pislogáskísérlet a gazdikkal
Macskatulajdonosoktól származó anekdotikus bizonyítékok arra utalnak, hogy az emberek képesek lemásolni ezt az arckifejezést, hogy azt kommunikálják a macskák felé, hogy barátságosak és nyitottak vagyunk az interakcióra. Ezért egy pszichológusokból álló csapat két kísérletet tervezett annak megállapítására, hogy a macskák másképp viselkednek-e a lassan pislogó emberekkel szemben.
Az első kísérletben a tulajdonosok lassan pislogtak 21 macskára 14 különböző háztartásból. Miután a macska kényelmesen elhelyezkedett az otthoni környezet egy pontján, a tulajdonosokat arra utasították, hogy üljenek le körülbelül 1 méterre, és lassan pislogjanak, amikor a macska rájuk néz. Kamerák rögzítették a tulajdonos és a macska arcát, és az eredményeket összehasonlították azzal, ahogyan a macskák emberi interakció nélkül pislognak.
Az eredmények azt mutatták, hogy a macskák nagyobb valószínűséggel pislognak lassan az emberükre, miután az emberük lassan pislogott rájuk, mint az interakció nélküli állapotban.
És idegenekkel
A második kísérletben nyolc különböző háztartásból származó 24 macska vett részt. Ezúttal nem a gazdik pislogtak, hanem a kutatók, akiknek korábban nem volt kapcsolatuk a macskával. Kontrollként a macskákról felvették, hogyan reagálnak rá, hogy az emberek pislogás nélkül bámulták őket.
A kutatók ugyanazt a lassú pislogási folyamatot hajtották végre, mint az első kísérletben, kiegészítve a macska felé nyújtott kézzel. És azt találták, hogy a macskák nemcsak nagyobb valószínűséggel pislogtak vissza, hanem nagyobb valószínűséggel közeledtek az ember kezéhez is, miután az ember pislogott.
„Ez a tanulmány az első, amely kísérletileg vizsgálja a lassú pislogás szerepét a macska-ember kommunikációban” – mondta Karen McComb, a Sussexi Egyetem pszichológusa egy nyilatkozatban.
„És ez olyasmi, amit te magad is kipróbálhatsz a saját macskáddal otthon, vagy olyan macskákkal, amelyekkel az utcán találkozol. Ez egy nagyszerű módja annak, hogy fokozd a macskákkal való kötődést. Próbáld meg összeszűkíteni a szemedet rájuk, mintha nyugodtan mosolyognál, majd csukd be a szemed néhány másodpercre. Meglátod, ők maguk is ugyanígy reagálnak majd, és egyfajta beszélgetésbe kezdhetsz.”
Ők is ragaszkodó háziállatok
A kutyák talán sokkal lelkesebben demonstrálnak, mint a macskák, de ez a hír nem meglepetés a macskabarátok számára. Az elmúlt évek kutatásai kimutatták, hogy macskafélék sokkal jobban összehangolódnak emberi lakótársaikkal, mint azt korábban feltételezték, és hogy a kutyákhoz való hasonlításuk rossz szolgálatot tesz.
A macskák például kedvesen reagálnak azokra az emberekre, akik befogadóak velük szemben. Hasonlóképpen, visszhangozzák a velük együtt élő emberek személyiségjegyeit – ez összefügghet azzal, miért veszik észre, ha a gazdájuk szomorú. A nevüket is képesek felismerni, bár sokszor inkább figyelmen kívül hagyják.
Miért pislognak így a macskák?
Nehéz megmondani, hogy a macskák miért pislognak így lassan az emberre. Ezt úgy értelmezik, mint a jóindulatú szándékok jelzését, mivel a macskák a folyamatos bámulást fenyegetésként értelmezik. De az is lehetséges, hogy a macskák azért fejlesztették ki ezt a kifejezést, mert az emberek pozitívan reagálnak rá. A háziasított állatoknál gyakran lehetetlen megmondani, írja a Science Alert.
Akárhogy is, úgy tűnik, segít a kapcsolat kialakításában. És ezt jó tudni. Ha megtanuljuk, hogyan javítsuk kapcsolatainkat ezekkel a rejtélyes állatokkal, az az érzelmi egészségük javításának egyik módja is lehet – nem csak az otthoni környezetben, hanem számos potenciálisan stresszes helyzetben.
„Eredményeinket potenciálisan felhasználhatjuk a macskák jólétének értékelésére a legkülönbözőbb környezetben, többek között állatorvosi rendelőkben és menhelyeken.”
Ez is érdekelhet:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban