Az ‘ősi alvilág kapuját’ fedezték fel Mexikóban egy templom alatt
Régészek rábukkanhattak az alvilág bejáratára, ahol zapoték királyokat temettek el rengeteg kinccsel együtt. Emellett több, harcban elesett katona holttestének maradványait találták meg.
A spanyolok sajátot építettek a lerombolt zapoték templomra
Ősi alagutakat tártak fel egy évszázados templom alatt Mexikó déli részén, Mitlában, melyet a zapoték halálisten, Pitao Bezel kultuszának központjaként ismertek, írja a Daily Star. A mélyen a föld alá nyúló alagutak az 1500-as évek óta érintetlenek. Ekkor rombolták le ugyanis a spanyolok a várost, és az egyik legfontosabb templom romjaira építettek egy saját imahelyet.
Egy pap később arról írt, hogy Mitla alatt húzódik a „pokol hátsó kapuja”. Ezalatt hatalmas barlangokat értett, amelyeket a zapoték alvilág bejáratának tekintettek, és amelyek évszázadokkal ezelőtt le voltak falazva. Bár korábbi ásatások során nem találtak itt semmit, a legújabb technológiával végzett kutatás során öt romcsoport alatt feltártak egy sor kamrát és alagutat.
Marco Vigato, az ARX Project vezetője elmondta, hogy az alagutak és kamrák némelyike akár 15 méter mély is lehet, míg a déli csoportban található struktúrák akár 30 méter mélyre is leérnek. Ez az a határ, ameddig az eszközeik képesek voltak felmérni a talajt. A San Pablo Apostol templom alatt húzódó egyik kamra közel 15 méter hosszú és nagyjából 10 méter széles. Vigato szerint ezek az alagutak valószínűleg észak, kelet és dél felé folytatódnak, és akár más romcsoportok alatt felfedezett geofizikai anomáliákkal is kapcsolatban lehetnek.
A halálisten központja volt a település
Ha valóban ezek az alagutak a legendákból ismertek, akkor itt nyugodhatnak a zapoték királyok. Francisco de Burgoa, a pap, aki évszázadokkal ezelőtt tanulmányozta a területet, 1674-es művében királyi sírkamráról írt, amelyben a királyokat ünnepi ruházatban, tollakkal, ékszerekkel, arany nyakláncokkal és drágakövekkel övezve helyezték el, illetve pajzsot és lándzsát tartottak kezükben, pont, mint harc közben.
Burgoa leírása szerint két másik kamra egy kápolnát és a főpapok sírhelyét tartalmazza. Az utolsó kamra egy sötét, nyomasztó helyiséghez vezetett, ahová „az urak és vezérek harcban elesett áldozatainak holttesteit” dobálták. Vigato kifejtette, hogy a zapotékok hite szerint Mitla alatt húzódott az alvilág, vagyis Lyobaa bejárata. „Ezért Mitla Pitao Bezel, a zapoték halálisten és az alvilág kultuszának központja volt évszázadokon át, egyben a Zapoték királyok és főpapok temetkezési helye.”
A templomot tudatosan építették a zapotékok legjelentősebb templomának helyére. Az alagutak feltárásához földradar, elektromos ellenállás tomográfia és szeizmikus zaj tomográfia kombinációját használták, de még nem sikerült megállapítani, hogy pontosan milyen régi ezek a járatok.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében