A növények titkos nyelve – hamarosan lefordíthatjuk üzeneteiket
Az emberi faj sikerének egyik kulcsa a verbális kommunikáció képessége: a beszéd révén figyelmeztetjük egymást a veszélyekre, megosztunk információkat, és fejlettebb kapcsolatokat alakítunk ki. De nem csak az emberek és más állatok kommunikálnak kifinomultan; bár sokan passzívnak gondolják őket, a növények is képesek egy sajátos, rejtett módon kommunikálni. Ez az elképzelés régóta él, és már több hollywoodi film, például az Avatar is merített belőle.
A legújabb tudományos eredmények azt mutatják, hogy a növényi kommunikáció rendszere összetettebb, mint gondoltuk. A növények által létrehozott kapcsolódási hálózatok érzékenyek és harmonikusan kiegyensúlyozottak. Gondoljunk bele, milyen zavar támadna a világunkban, ha a globális kommunikációs hálózataink egyik napról a másikra megszűnnének! Nem csoda, hogy a növényi kommunikációra is ugyanilyen kényes rendszerekként tekinthetünk, írja a Science Alert.
Bár a növények nem beszélnek, saját „nyelvükön” keresztül mégis képesek közvetíteni az információkat. Az emberi kommunikációhoz hasonlóan a növények is különféle jelzésekkel érik el társaikat, csak ők szavak helyett kémiai vegyületekkel „szólnak” egymáshoz, például egy közeledő veszély esetén.
Ahhoz, hogy megértsük, hogyan működik a növények kommunikációja, gondoljunk az emberi nem-verbális jelzésekre, mint a látás, hallás, szaglás, ízlelés, és tapintás, amelyek mind segítenek nekünk tájékozódni és közölni egymással a fontos információkat. Például a földgázhoz hozzáadott merkaptán vegyület „rothadt tojás” szaga azonnal felhívja a figyelmünket a szivárgásra – a növények ehhez hasonlóan adják át figyelmeztetéseiket.
Az emberek érzékelésén túl olyan speciális képességekkel is rendelkezünk, mint az egyensúlyérzék, a propriocepció (a testtartás és mozdulatok érzékelése), hőérzékelés és fájdalomérzet. Ezek az érzékek teszik lehetővé a kifinomult kommunikációt, amely révén kapcsolódunk a minket körülvevő világhoz. A növények ugyan nem ugyanezeket az érzékszerveket használják, de mégis különleges módszereket fejlesztettek ki az információ továbbítására.
Míg az emberek és állatok beszédet, a növények kémiai és elektromos jeleket, földalatti gombahálózatokat és gyökérkapcsolatokat alkalmaznak a „társalgásra” egymással – köztük talán hamarosan mi is megértünk néhány szót.
Mire készülnek a növények a környezetükben?
A legtöbb ember jól ismeri a frissen vágott fű illatát. Azok a vegyületek, amelyeket a fű kibocsát, valójában egyfajta jelzésként szolgálnak a környező növények számára. Ez az illat egy figyelmeztető jelzés, amely a veszély – ebben az esetben a fűnyíró – közelségére utal. A növények így reagálnak, hogy megerősítsék védekezésüket a környezetükben.
A növények nem hangjelekkel, hanem vegyi anyagok segítségével kommunikálnak egymással, de ez csak egy része az összetett kommunikációs rendszerüknek. A közelmúltban a kutatók felfedezték, hogy a növények nemcsak illékony vegyületekkel, hanem gyökereiken keresztül, elektromos impulzusokkal, talajban élő mikrobák és gombahálózatok révén is képesek üzeneteket küldeni egymásnak.
Az elektrofiziológia egy viszonylag új kutatási terület, amely azt vizsgálja, hogyan továbbítják és értelmezik a növények az elektromos jeleket. Az utóbbi évek technológiai és mesterséges intelligenciával kapcsolatos fejlődése lehetővé tette a kutatók számára, hogy még pontosabban figyeljék és irányítsák a növények reakcióit. Például egyes üvegházakban elektromos szondákat használnak, hogy észleljék a növények öntözési vagy tápanyagszükségleteit, így az ültetvények gondozását hatékonyabban tudják megoldani.
A kutatók még a növények viselkedését is befolyásolták, például mobiltelefonos jelekkel „utasították” a növényeket arra, hogy a leveleiket nyissák ki vagy zárják össze, ahogy ezt a Vénusz légycsapdájánál is megfigyelték. Talán nem is olyan távoli az idő, amikor teljes mértékben megértjük, hogyan kommunikálnak növényeink.
A növények közötti kommunikáció zöme a talajban zajlik, ahol a „fa széles hálózataként” ismert, kiterjedt gombahálózat köti össze a növényeket. Olyan ez, mint egy földalatti internet, ami összeköti a fákat és a növényeket. Ez a „növényi hálózat” a világ legrégebbi kommunikációs rendszere. Ez az elágazó rendszer lehetővé teszi, hogy a növények vizet, tápanyagokat és információkat osszanak meg. A hálózat révén az idősebb fák segíthetnek a fiatalabbaknak, és figyelmeztethetik egymást a közelgő veszélyekre, például a kártevőkre.
Ez az „ökológiai internet” lehetőséget nyújt a növények számára, hogy alkalmazkodjanak a környezeti változásokhoz és erősítsék közösségüket. Sajnos azonban az emberi tevékenységek, mint a talajszennyezés, az erdőirtás és a klímaváltozás, károsíthatják ezt a hálózatot, és megszakíthatják a növények közötti kommunikációt, így azok kevésbé tudnak felkészülni a kihívásokra.
A növényi kommunikációs rendszerek megértése és védelme ugyanolyan fontos, mint a gyermekek számára az olvasás megtanulása. Hiszen, ahogyan a gyerekek ismereteket szereznek a világról, a növények közötti kapcsolatok is elengedhetetlenek a mi és az ökoszisztémánk fennmaradásához.
Ezt is érdemes elolvasni:
- Ez a halálos gomba már évezredek óta veszélyt jelent az emberekre
- A csimpánzok háborúja: Amikor a csimpánzok harcot vívtak a területért és a túlélésért
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban
Putyin hajlandó lezárni a háborút, de ez korántsem ilyen egyszerű
Tudod, mi a barbakán? Megmutatjuk a megmaradt magyarországi barbakánokat