Oázisban bukkantak egy több mint 4 ezer éves erődített városra
A Francia Nemzeti Tudományos Kutatási Központ (CNRS) régészcsoportja bejelentette, hogy egy 4 több mint ezer éves erődített várost fedeztek fel a mai Szaúd-Arábia egyik oázisában.
A Guillaume Charloux vezette régészeti projekt során a Hájbár-oázisban fedezték fel al-Natah-t, egy figyelemre méltó bronzkori erődített települést. Hájbár fallal körülvett oázisa az Arab-félsziget északnyugati részén található sivataggal körülölelt zöld és termékeny folt, sokáig eltakarta az al-Natah néven ismert város maradványait. A kutatások szerint egy 2,6 hektáros, erődített városról van szó, amely Kr. e. 2400-2000 körül épült, és legalább K. e. 1500-ig, de valószínűleg Kr. e. 1300-ig állt fenn, számolt be az Arkeonews.
Erődített város, amely a térség urbanizációját mutatja be
Az olyan régészetileg gazdag régiók, mint Levante és Mezopotámia megkönnyítették a városiasodás, így az emberi civilizációk történelmének tanulmányozását is. Mivel azonban Észak-Arábiában nem sok jól megőrzött lelőhely található, a kutatóknak nehezebb dolguk volt a bizonyítékok vizsgálata során. Északnyugaton most először fordul elő, hogy egy harmadik-második évezredbeli, nagy területű település jellemzőit elemezhették.
A mintegy 500 lakosú al-Natah kialakítása alapján könnyen védhető volt, mivel egy központi negyedet, lakóövezeteket és egy temetőt foglalt magában. A területen ráadásul egy 14,5 kilométer hosszú ősi falat is felfedeztek. A kutatók szerint ez a település egy köztes szakaszt képvisel a nomadizmus és a más ókori közel-keleti régiókban megfigyelhető komplex városi települések között. A korai és középső bronzkorban, amikor a világ más részein már nagyobb fokú társadalmi és építészeti komplexitás volt megfigyelhető, Arábia északi részén ez a fajta erődített település volt elterjedt.
Al-Natah felfedezése azért is jelentős, mert ez alapján a régió kis erődített városai egy szélesebb kereskedelmi hálózat részei lehettek. A tömjénút – amely főként a fűszerek, tömjén és mirha a Földközi-tenger felé irányuló szállítását jelentette – akár ilyen csereforgalomra is épülhetett. Guillaume Charloux az AFP-nek úgy fogalmazott, hogy ezeken a hatalmas sivatagos terüeteken valószínűleg „más út vezetett az urbanizáció felé”, mint a hatalmas városállamok. Ez egy „szerényebb, sokkal lassabb, és egészen sajátos, Arábia északnyugati részére jellemző mód”.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
3200 évvel ezelőtt több civilizáció is egyszerre, rejtélyes módon hullott szét
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében