Szorul a hurok? Putyin tábornokai egyre inkább egymás ellen fordulnak
Korrupció vádjával letartóztatták Vlagyimir Putyin orosz elnök egyik tábornokát, miután saját volt felettese feljeletette. Alekszander Ogloblin vezérőrnagy, az orosz katonai kommunikációs részleg korábbi vezetőjének letartóztatása nem az első ilyen eset: a Putyin-közeli magas rangú katonai vezetők körében már egy ideje tisztogatás folyik.
Egymást jelentik fel az orosz tábornokok
Ogloblin jelenleg előzetes letartóztatásban van. A vád szerint 10 millió rubel (kb. 38 millió Ft) értékű kenőpénzt fogadott el egy telekommunikációs cégtől, cserébe a védelmi minisztérium szerződéseiért – számolt be róla a Kommerszant.
Ogloblin már 2022 februárjában kapott egy négy és fél éves büntetést sikkasztásért, de nem sokkal később kiszabadult, miután tanúvallomást tett volt felettese, Vagyim Samarin ellen. Samarin, az orosz vezérkar helyettes vezetője, állítólag kenőpénzt vett át a Perm Telephone Plant Telta vállalattól, majd az összeg egy részét Ogloblinnak továbbította. A Kommerszant értesülései szerint most Samarin vallomásában bosszút állhatott korábbi beosztottján.
Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a volt honvédelmi miniszter, Szergej Sojgu közvetlenül érintett lenne korrupcióban, de a hírek szerint egyesek őt is be akarják vonni az ügybe – írja a Newsweek. A brit védelmi minisztérium szerint Ogloblin letartóztatása egyértelmű jele annak, hogy Oroszország szigorúbb ellenőrzés alá akarja vonni a Sojgu által kinevezett tisztviselőket, akiket azóta folyamatosan vizsgálnak.
A korábbi brit moszkvai és kijevi katonai attasé, John Foreman szerint az orosz hírszerzés, a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSB), évek óta folytatja a korrupciós vizsgálatokat, és szerinte ezek Sojgu személyére összpontosulnak. „A letartóztatottak listája alapján úgy tűnik, hogy egyre szorosabbá válik a hurok Sojgu nyaka körül” – nyilatkozta Foreman. „Sojgu már 70 éves lesz jövőre, így Putyin hamarosan búcsút inthet neki.”
A harcokban részt vevő tábornokok egyelőre nem érintettek
Andrej Szoldatov, a Centre for European Policy Analysis (Európai Politikaelemző Központ, CEPA) munkatársa szerint az FSB nyomást gyakorol a védelmi minisztérium alkalmazottaira, de az ukrajnai harcokban részt vevő tábornokok és tisztek egyelőre nem érintettek. Az eddigi célpontok között volt Pavel Popov volt védelmiminiszter-helyettes és Valerij Mumindzsanov, a leningrádi katonai körzet logisztikai helyettese, akiket egyebek mellett katonai felszerelésekkel kapcsolatos korrupció miatt vizsgálnak.
Szoldatov szerint a letartóztatások elsődleges célja a hadianyag-ellátás javítása, nem pedig a tábornokok megbüntetése. Az Ukrajnában harcoló hadsereg működése így változatlan maradt.
Idén áprilisban őrizetbe vették Timur Ivanov védelmi miniszterhelyettest, akit jelentős összegű kenőpénz elfogadásával gyanúsítanak. Nem sokkal később Ivan Popov, Samarin, és Jurij Kuznyecov is hasonló vádakkal került előzetes letartóztatásba. Májusban Vlagyimir Vertelecki, a beszerzési osztály vezetője is korrupciós vádak alá került, amelyek szerint 70 millió rubel (kb. 270 millió Ft) kárt okozott a minisztériumnak.
Az újabb letartóztatások a találgatások szerint Putyin hatalmának visszaállítását szolgálják, vagy a hadsereg és a titkosszolgálatok közötti feszültség jelei lehetnek. A brit védelmi minisztérium (MOD) szerint az orosz hatóságok célja valószínűleg nem a korrupció teljes felszámolása, inkább annak kordában tartása, hogy a védelmi minisztérium működése ne sérüljön drasztikusan.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Az idő gyorsabban telik a Holdon – Einstein relativitáselmélete új megközelítésben
Ezért ébredünk fel az ébresztő megszólalása előtt 5 perccel
5 öngyógyító állat
A Fabergé-tojások története
A történelem vizeiben – Veli Bej fürdő legendája
Ez a világ legveszélyesebb gyümölcse: teljesen ártalmatlannak tűnik, miközben halálos mérget rejt magában