Egy majdnem 16 ezer éves rajz mutatja be az ősi halászat fejlettségét
Egy új tanulmány szerint Németországban, egy őskori lelőhelyen található kőbe vésett rajzok arra utalhatnak, hogy a hálós halászat technikája jóval korábban létezhetett, mint eddig gondolták.
A Rajna-vidéken található Gönnersdorf közelében feltárt, 15 800 évesre becsült leletek közül nyolcon olyan hálószerű mintázatok láthatók, amelyekben halak tűnnek fel. A 406 palalemez közül ezeknek az ábráknak a pontos értelmezése csak modern képalkotási technológiákkal, például a Reflectance Transformation Imaging (RTI) segítségével vált lehetővé.
Már régebben is fejlettebb lehetett a halászat, mint eddig gondolták?
A kutatók szerint a hálók finom vonalait túlnyúló méretek és a szándékos elhelyezés arra utalnak, hogy ezek a rajzok halászhálókat ábrázolhatnak, amelyekben a halak megrekedtek, írja az IFLScience. Az ábrák elemzése alapján megfigyelhető, hogy a halakat először egyedül vésték be, és csak később fedték be azokat a hálószerű mintázattal, amely így a halászat aktív folyamatának ábrázolására utalhat.

A halászháló majdnem 16 ezer évvel ezelőtti ábrázolása. Robitaille et al., 2024, PLOS ONE, CC-BY 4.0
A rajzok eltérnek a többi, részletesen kidolgozott állatfigurától, ami arra utal, hogy az őskori művészek itt nem a halak megjelenésére, hanem inkább a halászat tevékenységére összpontosítottak.
További bizonyítékok is erre utalnak
Gönnersdorfban halmaradványokat is találtak, ami alátámasztja, hogy a korszak emberei valóban fogyasztottak halat. A kutatók szerint a hálós halászat különösen hasznos lehetett az állatok vándorlási időszakaiban, amikor nagyobb mennyiségben tudtak halat fogni.
Ezen kívül a Gönnersdorfban talált ruházatot viselő szobrocskák azt sugallják, hogy a Magdalénien kultúrában (17 000-12 000 évvel ezelőtt) a textilgyártás már ismert volt. Ezt akár tejoltó galaj vagy a csalán feldolgozott szálaiból is készíthették, amelyeket egyúttal a hálók készítésére is felhasználhattak.
A tanulmány szerzői szerint a halmaradványok, a textíliák készítésének bizonyítékai, valamint a hálókba került halak ábrázolása egyértelműen igazolja, hogy a Magdalénien-korszakban már létezhetett a hálós halászat gyakorlata. A leletekről készült továbbbi képek a PLOS ONE folyóiratban tekinthetők meg.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk