A brazíliai Trindade-sziget vulkanikus kőzetei már évek óta lenyűgözik a tudósokat, de a közelmúltban felfedezett, műanyagból készült kövek riadalmat keltettek a kutatók körében. Az Atlanti-óceánban, Brazília délkeleti partjától mintegy 1,140 kilométerre található sziget egy fontos teknőstemetőhely, ám most a műanyag szennyezés az ottani geológiai képződményekben is megjelent.
A műanyag és a kőzetek egybeolvadása
Fernanda Avelar Santos, a Parana Szövetségi Egyetem geológusa elmondta, hogy ez a jelenség egy új és egyben rémisztő felfedezés, mivel a szennyezés már a geológia területére is behatolt. Santos és kutatócsoportja kémiai teszteket végeztek a „plastiglomerátumoknak” nevezett kőzeteken, amelyek műanyag és különféle üledékes szemcsék keverékéből állnak — írja a Reuters.
„Főként halászhálókban találtunk műanyag szennyezést, amelyek gyakori hulladék Trindade szigetének partjain” – mondta Santos. „A hálókat az óceáni áramlatok a partra sodorják, és amikor a hőmérséklet megemelkedik, a műanyag megolvad és beágyazódik a sziget természetes kőzeteibe.”
A zöld teknősök otthona veszélyben
Trindade-sziget az egyik legfontosabb természetvédelmi terület a világon a zöld tengeri teknősök (Chelonia mydas) számára, évente ezrek érkeznek ide, hogy lerakják tojásaikat. A szigeten csak a brazil haditengerészet tagjai tartózkodnak, akik a teknősök fészkelőhelyeit is védik.
„A műanyagmintákat egy állandóan védett területen találtuk, közel ahhoz a helyhez, ahol a zöld teknősök lerakják tojásaikat” – magyarázta Santos. A felfedezés súlyos kérdéseket vet fel az emberiség Földre hagyott örökségéről.
Az emberi hatás és az Anthropocén kérdése
Santos szerint a felfedezés az emberi tevékenység globális hatásaira is rámutat. „Sokat beszélünk az úgynevezett Antropocén korszakról, és ez az” – mondta Santos, utalva az emberiség geológiára és ökoszisztémákra gyakorolt hatására. „A tengerekbe kerülő műanyagszemét és hulladék geológiai anyaggá válik, amelyet az idők során megőriznek a földi geológiai rétegek.”
A műanyagokból képződött kőzetek Trindade-szigetén tehát nemcsak a szennyezés súlyosságára figyelmeztetnek, hanem arra is, hogy az emberi tevékenység immár a földi geológiai feljegyzések részévé vált, amely évszázadokon át megmaradhat a Föld emlékezetében.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
A legegyszerűbb élő szervezet mindössze 437 génnel rendelkezik és emberek alkották
Mi történne a Földdel, ha az emberek eltűnnének?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Miért nem tudjuk a villámokat energiafejlesztésre használni?
Mi a legnagyobb eddig ismert prímszám?
Hány nukleáris fegyvert használtak eddig a történelem során?
12 ezer méter mély lyukat ástak a tudósok, hátborzongató dolgot találtak
Az eddigi legfiatalabb bolygót találták meg csillagászok
Szúnyogok segítségével küzdenék le kutatók a maláriát