Egy perui közösség tagjai, akik úgy tűnik, kezeltetés nélkül átvészelték a veszettségfertőzést, megdöntötték azt az elterjedt hiedelmet, miszerint a veszettség minden esetben halálos kimenetelű. Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) és a perui Egészségügyi Minisztérium által vezetett kutatócsoport Amy Gilbert irányításával olyan közösségeket látogatott meg a perui Amazonas régióban, ahol a veszettséget hordozó vámpírdenevérek által okozott fertőzések rendszeresen előfordulnak.
Vérminták és az antitestek felfedezése
A kutatók 63 ember vérmintáját vizsgálták meg ezekből a távoli közösségekből, és megdöbbentő eredményre jutottak: hét ember szervezetében kimutatták a veszettség elleni vírus semlegesítő antitesteket. Közülük egy személy kapott veszettség elleni oltást korábban, de a másik hat nem, bár ők is beszámoltak arról, hogy a múltban megharapták őket denevérek — írja a New Scientist.
Az antitestek jelenléte azt jelzi, hogy ezek az emberek vagy közvetlenül találkoztak a vírussal, vagy vakcinán keresztül váltak védetté. Gilbert és csapata arra a következtetésre jutott, hogy a hat oltatlan ember valószínűleg úgy vészelte át a veszettség fertőzését, hogy nem haltak bele, ami természetes immunitásra utalhat.
Kérdések a természetes immunitás körül
A kutatók ugyanakkor beismerték, hogy nem tudják biztosan, hogy ezek az emberek valóban megfertőződtek-e a vírussal, vagy csak egy kisebb adag vírussal találkoztak, amelyet sikeresen leküzdött az immunrendszerük. „Bár antitesteket találtunk, ezek az emberek továbbra is veszélyeztetettnek számítanak,” mondta Gilbert, hangsúlyozva, hogy az antitestek szintje, amely ténylegesen megvédhet valakit, még nem ismert.
Ha a jövőbeli kutatások megerősítik, hogy léteznek olyan populációk, amelyek nagyobb természetes immunitással rendelkeznek a veszettséggel szemben, az új kezelésekhez vezethetne.
Korábbi esetek: A Milwaukee-protokoll
Még ha ez a hat beteg saját immunrendszerével is küzdötte le a fertőzést, nem ez lenne az első eset, amikor természetes ellenállás mutatkozik a veszettséggel szemben. A veszettségfertőzés gyanúja esetén általában azonnali oltás javasolt, melyet néhány napon belül kell megkapni, még mielőtt a fertőzés tünetei megjelennek. Ha időben kapják meg az oltást, szinte mindig túlélhető a fertőzés.
Az úgynevezett Milwaukee-protokoll – amely során az oltatlan betegeket gyógyszeres kómába helyezik, hogy időt nyerjenek a fertőzés leküzdésére – legalább hat embernél sikeres volt. Ám mivel több mint 35 esetben próbálták ki, nem világos, hogy a túlélőknek valóban ez a protokoll segített-e, vagy a saját immunrendszerük volt képes leküzdeni a vírus egy gyengébb törzsét.
Új remény a veszettség kezelésében?
A veszettség ellen eddig azonnali oltással vagy súlyos esetekben a Milwaukee-protokollal próbáltak védekezni. Azoknak a peruiaknak az esete, akik saját immunrendszerük erejével vészelték át a fertőzést, új megvilágításba helyezheti a betegség elleni küzdelmet. Ha további kutatások megerősítik, hogy léteznek olyan emberek, akik természetes immunitással rendelkeznek a veszettséggel szemben, az lehetőséget teremthet új kezelési módszerek kifejlesztésére – talán olyan vakcinákra vagy terápiákra, amelyek az emberi szervezet természetes védekezőképességét fokozzák a halálos betegség ellen.
Ezeket a cikkeket is érdemes elolvasni:
A legegyszerűbb élő szervezet mindössze 437 génnel rendelkezik és emberek alkották
Mi történne a Földdel, ha az emberek eltűnnének?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről
Újra látható lesz a Budavári Palota északi szárnyán a Hungária szoborcsoport
Putyin szerint az ukrajnai háború globális méreteket ölthet
Megtalálták az eddigi legősibb ábécét, és 500 évvel régebbi, mint a korábbi rekordtartó