Santorini titkos tűzforrása: Mi vár ránk a következő kitöréskor?
Több mint három évezreddel ezelőtt egy hatalmas vulkánkitörés véget vetett egy ősi civilizációnak. Egy új kutatás segít elképzelni, hogyan nézhet ki a következő hatalmas robbanás.
Santorini szigete a világ egyik legismertebb és leglátogatottabb turistaparadicsoma, festői tájával, fehérre meszelt házaival és kék kupolás templomaival. Az idilli látvány mögött azonban egy robbanékony vulkáni eredet rejtőzik, amely több ezer éve meghatározó hatással volt a sziget történelmére, és jelenleg is aktív veszélyt jelent. A sziget formáját a több ezer éve lezajlott hatalmas kitörések alakították, amelyek óriási pusztítást végeztek a környező civilizációkban, és megrengették a régió gazdasági és kulturális alapjait írja a National Geographic.
A santorinii vulkán az úgynevezett kaldera-formáló típusú vulkánok közé tartozik. Ezek a vulkánok olyan hatalmas robbanásokat idéznek elő, amelyek a föld felszínét kiürítve egy hatalmas, mélyedéses területet, az úgynevezett kalderát hagynak maguk után. Santorini története során legalább öt ilyen katasztrofális kitörést élt meg, az egyik legismertebb és legpusztítóbb 1560 körül következett be, amely a Minoan civilizáció végét is jelenthette.
A legfrissebb kutatások alapján a sziget legnagyobb veszélye a Kameni vulkán, amely valójában a Santorini vulkán szívében található és egyfajta kiterjesztésként, egy szinte teljesen víz alatti szerkezet formájában emelkedik ki a tengerből. A Kameni vulkánnak két csúcsa van: a Palea és Nea Kameni csúcsok, amelyek egy apró szigetet alkotnak.
A 726-os kitörés: A Kameni Vulkán titkai, amelyek még a tudósokat is meglepték
Az egyik legnagyobb kitörés 726-ban történt, és olyan hatalmas robbanásokat eredményezett, hogy a környező tájat felperzselte, a tengervíz forrni kezdett, és az égboltot füst és hamu borította el. A kutatók eddig úgy vélték, hogy ez a kitörés volt Kameni történetének legrosszabb forgatókönyve, de a legújabb kutatások egy sokkal pusztítóbb eseményt tártak fel. A Nature Geoscience-ban közzétett tanulmány szerint az egykori kitörés legalább tízszer erősebb volt, mint azt korábban gondolták, és mintegy 100 milliárd köbméter lávát, hamut és forró sziklát dobott a tengerbe.
Ez a felfedezés komoly aggodalmat keltett, hiszen a sziget környékén 15 ezer ember él, és évente több mint kétmillió turista látogatja a festői tájat. A következő kitörés akár még annál is nagyobb lehet, mint amire eddig számítottunk. Bár a kutatók hangsúlyozzák, hogy jelenleg nem kell pánikra okot adó eseményekre számítani, mivel a sziget vulkánja még mindig aktív, és a jövőbeli kitörés valószínűsége nem jelentkezik közvetlenül, a kutatás segít jobban megérteni a Santorini-i vulkán viselkedését, és javítani a jövőbeni védelmi intézkedéseket.
Mi rejlik még a tenger mélyén?
A vulkánok, különösen azok, amelyek a tenger alatt helyezkednek el, a tudósok számára komoly kihívást jelentenek a tanulmányozásuk során, mivel a tenger mélye sok információt elnyel, és sokszor nehezen hozzáférhető. A Kameni vulkán múltjának megértéséhez a nemzetközi kutatócsoport a kaldera víz alatti üledékeibe fúrt, és a talált kőzetminták alapján rekonstruálták a kitörések mértékét és intenzitását. A kutatás eredményei megerősítik, hogy a vulkán valóban képes még pusztítóbb robbanásokra, mint azt eddig gondolták.
Bár a Santorini vulkán körüli kockázatokat alaposan figyelemmel kísérik, és folyamatosan monitorozzák, a kutatók azt is kiemelik, hogy a hasonló kaldera-formáló vulkánok világszerte még mindig titkokat rejtenek. Ha Santorini történetében ennyi meglepetés rejlik, akkor nem kizárt, hogy a világ más hasonló vulkánjai is titokzatos kitöréseket tartogatnak.
A kutatás eredményei azt mutatják, hogy Kameni vulkán sokkal veszélyesebb lehet, mint eddig bárki gondolta, és az ilyen típusú kitörések nagy hatással lehetnek nemcsak a sziget, hanem az egész térség jövőjére. Az idő sürget, és a tudósok arra figyelmeztetnek, hogy az ilyen tenger alatti vulkánok figyelmesebb és alaposabb tanulmányozása elengedhetetlen a jövőben.
Kiemelt kép: Deposithotos.com
Ezt is érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Egy tokaji szálloda is bekerült Európa legjobbjai közé
Oroszország állatkerti állatokat adott Észak-Koreának a katonákért cserébe
Magyar származású hírességeket idéz meg egy lenyűgöző animációs kisfilm
Ismét adventi vonatokkal utazhatunk a bécsi és zágrábi karácsonyi vásárokra
Egy rabszolga előzhette meg Magellánékat a Föld megkerülésében
Ez a 2 centiméternél is kisebb fosszília lehet a hiányzó láncszem az evolúcióban