Egyre több területen segíti életünket a mesterséges intelligencia, és könnyen lehet, hogy a kommunikációban is az AI lesz a megoldás.
A legújabb AI-technológia segíteni fog nekünk az idegenekkel és a robotokkal való kommunikációban, állítják tudósok a Daily Star cikke szerint.
A mesterséges intelligenciával kapcsolatos új kutatás ugyanis feltárta, hogy képesek leszünk elemezni és megérteni az idegen nyelveket, és azt, hogy a robotok mit mondanak egymásnak.
Folyamatosak a kutatások
A mesterséges intelligencia egy új ágát egyre szélesebb körben tanulmányozzák, ennek nyomán jutottak arra, hogy áthidalhatja a nyelvek közötti szakadékot.
Az emberek számára ugyanis a nyelv evolúciója ismeretlen és kinyomozhatatlan, de az AI speciális tudása megadhatja a válaszokat. Olaf Lipinski, a University of Southampton munkatársa három éve tanulmányozza a különböző kommunikációs formákat.
A kísérlet lényege, hogy egyes, általa „ügynöknek” nevezett mesterséges intelligenciákat kommunikációt igénylő, egyszerű feladatok elvégzésére késztette. Például arra kért egy robotot, hogy vezessen el egy másik robotot egy adott területre. Konkrét utasításokat azonban nem adott ehhez, és kollégáival azt tanulmányozta, hogy hogyan fejlődik kommunikációjuk az idők során.
Megtanulják egymás nyelvét
A tapasztalatok alapján a robotok idővel alkalmazkodhatnak, és megtanulhatják egymás hangját és nyelvét. Sőt, időnként még saját nyelvüket is létrehozzák. A kutatók hosszú éveket töltöttek a nyelvek elemzésével, tanulmányozták a mondatok sorrendjét, a hangokat és a kifejezéseket, hogy nyers fordítást készítsenek.
Lipinski példaként hozta fel a „yayo” kifejezést, amely egy elrepülő madár hangjához hasonlít leginkább. Ebből arra lehet következtetni, hogy ez egy olyan új szó, amit a felek az egymással való kommunikációban a madárra találtak ki. Innentől pedig már feltérképezhető, hogy hogyan jöhetnek létre új nyelvek.
Az AI kommunikálhat az idegenekkel is
A szakértő szerint ez lépés afelé is, hogy a földönkívüli létformákkal kommunikáció alakulhasson ki. Úgy véli ugyanis, hogy ez az új fordítási módszer segíthet megfejteni az idegen nyelveket.
Így ha a jövőben egy földönkívüliek által írt szöveget a megfelelő kontextussal kombinálunk, akkor a mesterséges intelligencia feltörheti a kódot, és megértheti, mit is mondanak az idegenek.
Tegyük persze hozzá, hogy fogalmunk sincs arról, hogy mikor lesznek egyáltalán elérhetők ufók által írt üzenetek, ezért a tudósok jelenleg inkább az AI-kommunikáció bővítésére használják a frissen megszerzett tudást. Így a ChatGPT, az önvezető autók és a drónok mind hatékonyabbá válhatnak.
Ráadásul lehetővé teszi a tudósok számára, hogy megértsék, mit is mondanak egymásnak a gépek. A jövőben ez is jól jöhet…
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Majdnem 100 éve találták meg a meteoritot, amely bizonyítékot szolgáltatott a Marson lévő vízre
Először találtak borostyánt az Antarktiszon
Az USA olyan mértékben segíti Ukrajnát Trump előtt, ahogy csak tudja
Több mint 100 éves fotó alapján rekonstruálták a világ legnagyobb buddhista templomának egyik domborművét
Erdélyben találták meg Románia legnagyobb régészeti lelőhelyét
Magyar asztrofizikusok fejtették meg a Nap születését és gyerekkorát