Több mint 100 éves fotó alapján rekonstruálták a világ legnagyobb buddhista templomának egyik domborművét
A kutatók egy olyan neurális hálózatot fejlesztettek ki, amely képes egyetlen kétdimenziós fotó alapján egy háromdimenziós tárgy digitális rekonstrukcióját létrehozni. Ez az új módszer forradalmasíthatja a régészetet, és segítségével jobban megőrízhetjük a rejtett, sérülékeny vagy feltárhatatlan műtárgyakat, amelyek nem bírnák ki a hagyományos 3D modellezést.
Borobudur, a világ legnagyobb buddhista temploma
A tudósok lényegében egy 21. századi sztereoszkópot alkottak meg. A kutatócsoport, amelyet Tanaka Szatosi. a Ritsumeikan Egyetem és Dr. Csiao Pan, a Pekingi Műszaki és Tudományegyetem professzorai vezetnek, egy konferencián mutatták be terveiket. A csapat egy 134 éves fotót használt fel a Borobudur templomról Indonéziában, hogy bemutassa a neurális hálózat különleges képességeit.
Borobudur a világ legnagyobb buddhista temploma, amelyet 2672 domborművel díszítettek. A 9. században épült templomot a 14. században magára hagyták, és az angol Thomas Stamford Raffles fedezte fel, majd holland régészek restaurálták 1907 és 1911 között.
A templom egyik alsóbb szintjén található dombormű egy csoportot ábrázol tradicionális viseletben, fák és ősi épületek előtt, és csak egy 19. századi fekete-fehér fotó őrizte meg a látványt, amelyet akkor készítettek, amikor a dombormű ideiglenesen láthatóvá vált a rekonstrukció során. Azóta azonban megerősítő falak takarják el.
A kutatócsapat neurális hálózata most sikeresen rekonstruálta a rejtett domborművek egyikét a több mint egy évszázados fotó alapján. Bár korábban is voltak már erre kísérletek, ezek nem tudták visszaadni a domborművek apróbb részleteit, írja az Arkeonews.
Hatalmas lépés a régészet számára?
A kutatók a 3D térben történő görbületi változások alapján az úgynevezett lágy élekről készítettek térképet, hogy az elveszettnek hitt részeket is pontosan rekonstruálják. Tanaka professzor elmondása szerint a neurális hálózatuk sikeresen visszaadta Borobudur alsó szintjének rejtett domborműveit a fennmaradt fotók alapján. Ezzel együtt most már lehetőség van virtuális valóságban felfedezni ezeket a láthatatlan kincseket.
A pontosabb becsléseknek köszönhetően sikerült olyan képeket készíteniük, amelyek hűen visszaadják az eredeti domborművet. Ez hatalmas előrelépés, mivel a 3D szkennelés és fotogrammetria csak a jelenlegi állapotot képes rögzíteni, míg ez a technológia az eredeti állapotot is képes nagy pontossággal reprodukálni.
„Technológiánk óriási lehetőségeket rejt a kulturális örökség megőrzésében és megosztásában” – mondta Tanaka professzor. „Ez új távlatokat nyit a régészek számára, ugyanakkor lehetőséget ad a virtuális valóság és a metaverzum technológiáinak használatára, hogy a jövő nemzedékei számára megőrizhessük a világörökséget.”
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Újra megnyitja kapuit a látogatók előtt a Notre-Dame-székesegyház
Majdnem 100 éve találták meg a meteoritot, amely bizonyítékot szolgáltatott a Marson lévő vízre
Először találtak borostyánt az Antarktiszon
Az USA olyan mértékben segíti Ukrajnát Trump előtt, ahogy csak tudja
Erdélyben találták meg Románia legnagyobb régészeti lelőhelyét
Az AI bámulatos segítségével kommunikálhatunk a robotokkal és az ufókkal