Mary Celeste: A szellemhajó, amelyre épen, de legénység nélkül találtak rá
A Mary Celeste nevű “szellemhajó” legendája több mint 100 éve foglalkoztatja az embereket. A hajót 1872. december 5-én sértetlenül, ám legénység nélkül találták meg az Atlanti-óceánon, körülbelül 740 kilométerre az Azori-szigetektől. A fedélzeten tartózkodó tíz személy sorsa valószínűleg örökre rejtély marad.
A Travelo beszámolója szerint az 1861-ben Kanadában épített hajó eredetileg az Amazon nevet viselte. Az indulását követően több szerencsétlenség érte: az első kapitánya súlyos betegsége miatt elhunyt, és a hajó több sérülést szenvedett, például 1867-ben zátonyra futott Cape Breton szigeténél. 1868-ban az új tulajdonos, Richard W. Haines átnevezte Mary Celeste-re.
A Mary Celeste utolsó útja
A hajót később Benjamin Spooner Briggs kapitány és társai vásárolták meg. A végzetes út 1872. november 7-én kezdődött, amikor a Mary Celeste New Yorkból elindult Genovába, több mint 1700 hordó alkoholt szállítva. A fedélzeten tízen tartózkodtak, köztük Briggs, a felesége és kislányuk. Az utolsó naplóbejegyzés november 25-én készült, amikor a hajó az Azori-szigetek közelében járt.
Tíz nappal később a brit Dei Gratia hajó legénysége vette észre a Mary Celeste-t. Mikor átszálltak rá, senkit sem találtak a fedélzeten. Bár a raktérben több mint egy méteren állt a víz, ez nem magyarázta meg a sietséget, amellyel a legénység elhagyta a hajót. A rakomány és a személyes tárgyak érintetlenek voltak, de egy mentőcsónak hiányzott. A Dei Gratia legénysége Gibraltárba navigálta a hajót, ahol vizsgálat indult, de nem találtak bűncselekményre utaló nyomot.
Többen próbálták megmagyarázni, mi történhetett
Az eset híressé vált Arthur Conan Doyle 1884-es novellája nyomán, amely egy túlélő fiktív történetét mesélte el. Bár a novella csupán kitaláció volt, több teória látott napvilágot a történtek magyarázatára, köztük lázadás, gyilkosság és kalóztámadás. Azonban ezekre nem volt bizonyíték, ahogy az alkoholgőzök okozta robbanás teóriáját sem támasztották alá soha.
A legvalószínűbb elmélet szerint Briggs kapitány tévesen azt hihette, hogy hajója süllyed. A raktér vízmennyiségét mérő eszközt a fedélzeten találták, ami arra utal, hogy használták, mielőtt elhagyták volna a hajót. Egy hibás leolvasás és egy meghibásodott szivattyú pánikot okozhatott, ami miatt a legénység mentőcsónakba szállt, de végzetes szerencsétlenség érhette őket.
A Mary Celeste később több tulajdonos kezén ment át, míg 1885-ben GC Parker kapitány szándékosan zátonyra futtatta Haitinál egy biztosítási csalás miatt. Bár Parkert elkapták, a hajó javíthatatlanul megsérült, és végleg elpusztult.
A történet és az események számos könyv, film és dokumentumfilm alapját képezték, például A Mary Celeste rejtélye (1935) Lugosi Béla főszereplésével, illetve a Mary Celeste igaz története (2007).
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hamarosan gladiátorként is küzdhetsz a Colosseumban
Ukránnak öltözött orosz katonák támadtak Kupjanszkban
150 ezer évvel ezelőtti emberi település nyomaira bukkantak régészek
A világ legpuccosabb szellemvárosa több mint 580 elhagyatott ‘Disney-kastélyból’ áll
Hány földönkívüli civilizáció létezhet az univerzumban? A kutatóknak új elméletük van rá
Oroszország fantomflottája: Hogyan üsse ki az EU a szankciók leghatásosabb ellenszerét?