A tökéletesség illúziója? Kína mindent bevet, hogy eltussolja az utóbbi évek legnagyobb tömeggyilkosságát – 18+
A Kína réli részén található Csuhaj város hatóságai eltűntették a koszorúkat, gyertyákat és szeszesitalos üvegeket az országban egy évtizede történt leghalálosabb tömeggyilkosság helyszínéről, miközben a kormány igyekezett reagálni és cenzúrázni az online felháborodást.
Kína cenzúrázta a közösségi felületeket, de a szellem már kiszabadult a palackból
Hétfőn a rendőrség szerint egy válóperének rendezése miatt labilis állapotú férfi autójával belerohant a 2,5 milliós város egyik sportközpontjában lévő tömegbe, 35 embert megölve és 43-at megsebesítve. A Reuters információi szerint a kormánynak majdnem egy teljes napba telt, mire bejelentette a halálos áldozatok számát. A kormány lassúsága felháborodást keltett a kínai közösségi médiában, ahol a közelmúltban hasonló gyilkosságok sorozatára és a mentális egészségre vonatkozó kérdéseket gyorsan eltávolították.
Egy férfi, aki virágot vitt a helyszínre, elmondta, hogy „a hatóságok nem adtak ki semmilyen információt. Néhány kolléga említette, és először nem tudtam elhinni, de később megerősítették. Egy spontán érzés vezérelt. Bár személyesen nem ismerem őket, de voltak családtagjaim, akiket a közelmúltban vesztettem el, így együttérzek velük.” Egy helyi virágárus pedig úgy fogalmazott, hogy „sokan már tegnap éjfélkor megrendelték a virágokat, és a stadionba szállíttatták őket. Általában este 10-kor szoktunk végezni, de a tegnapi nap különleges eset volt, mert sok vásárló akart virágot rendelni, így majdnem hajnali 1-ig dolgoztunk.” A motoros futárok szerdán egész nap a helyszínt látogatták, hogy virágokat helyezzenek ki, de a csokrokat az ott állomásozó biztonságiak sokszor még azelőtt eltávolították, hogy a futárok elhelyezték volna.
A támadás Csuhaj és egyben az ország legnagyobb repülőgép-kiállításával esett egybe, ahol kétévente mutatják be a nemzet polgári és katonai repüléstechnikai vívmányait, és ahol idén Putyinék is tiszteletüket tették. Bár látszólag nincs összefüggés a tragédia és a bemutató között, a kínaiak gyakran a nagy nemzeti eseményekre “időzítik” tetteiket, mert ezeket a média éjjel-nappal tudósítja, így próbálva megkerülni a szigorú cenzúrát, hogy rávilágítsanak sérelmeikre.
Ráadásul a férfi felesége csoportjával épp a bemutatón lépett fel, és valószínűleg őt akarta megtalálni. Ez volt a második ilyen incidens, amely az ottani bemutató során történt. 2008-ban legalább négy ember meghalt és 20-an megsérültek, amikor egy férfi a légibemutató alatt egy teherautóval belehajtott egy zsúfolt iskolaudvarra. Akkor a rendőrség szerint a támadó egy közlekedési vita miatt akart bosszút állni.
Hogyan irányítja a kínai állami média a közvéleményt?
A Kínai Központi Televízió nem említette a támadást a délelőtti 30 perces híradójában sem, helyette a műsort Hszi Csin-ping elnöknek a perui APEC-csúcstalálkozóra való elutazásával kezdték, és a műsoridő hátralévő részét a légibemutató töltötte ki. Más állami médiumok, például a China Daily kínai nyelvű honlapja is kiemelten közölte a Hszi perui útjáról szóló híreket. A China Daily honlapjának aktuális ügyekkel foglalkozó része és a helyi területi oldal sem tett említést az incidensről.
A Weibo – amely lényegében a helyi Facebook vagy X – cenzúrázott egy hashtaget, amely a halálos áldozatok számát említette. A helyi kormányzat által támogatott média kedd este 1000 szavas írást tett közzé a gyilkosságról tartott helyi tisztviselők értekezletéről. Ebben többek között hangsúlyozták, hogy „komolyan vállalni kell a „helyi fejlődés előmozdításának és a helyi biztonság garantálásának” politikai felelősségét”, de az incidens részleteibe vagy a halálos áldozatok számába már nem bocsátkoztak bele.
Az ügyek elhallgatása már-már tradíció
A Hong Kong Free Press beszámolója szerint a kínai állam nemcsak az ehhez hasonló eseteket “csöndesíti le” mesterségesen. A hatóságok 2008-ban azon dolgoztak, hogy elnyomják a szennyezett tejről szóló híreket, amelyek mintegy 300 000 gyermeket mérgeztek meg – napokkal a pekingi olimpia kezdete előtt. A kínai kormány még ugyanebben az évben korlátozta a külföldi médiához való hozzáférést, amikor a délnyugati Szecsuán tartományban bekövetkezett földrengés után tüntetések törtek ki, amelyekben becslések szerint 70 ezer ember vesztette életét. Emellett pedig késleltették a Covid-19-re adott korai válaszlépéseket is, és megbüntették azokat a helyi egészségügyi tisztviselőket, akik a gyorsan terjedő koronavírusra figyelmeztettek.
A tragédiáról készült felvételek az X-en tekinthetők meg, de a nyugalom megzavarására alkalmasak.
Érdemes elolvasni:
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Ez a világ legveszélyesebb gyümölcse: teljesen ártalmatlannak tűnik, miközben halálos mérget rejt magában
Akár egy kisebb vagyonba is kerülhet idén a karácsonyfa!
4 évig őrizte az „aranyrögöt”, mire kiderült, hogy még annál is értékesebb
Nagy különbséget tárt fel a szexuális vágyakkal foglalkozó nemek közti kutatás
Mi lenne, ha víz alatti légzésre is képesek lennénk?
A magyar animációs filmprojekt elnyerte az Európai Tanács anyagi támogatását