Mentális térkép a levegőben: így használják a vándormadarak a Föld mágneses terét GPS-ként
A vándormadarak úgy tűnik képesek GPS-ként használni a Föld mágneses terét.
Az énekes nádiposzáta nemcsak iránytűként érzékeli a Föld mágneses terét – képes kiszámítani a saját koordinátáit egy mentális térképen. Számos vándormadár használja a Föld mágneses terét tájékozódásra, de egyes fajok képesek a tér különböző részein található mágneses mezőkből nyert információk alapján nagyjából meghatározni saját helyzetüket is.
Az énekes nádiposzáta (Acrocephalus scirpaceus) úgy tűnik, hogy a mágneses mezők és a Föld alakja közötti távolságok és szögek alapján képes meghatározni földrajzi pozícióját írja a New Scientist. A kutatás eredményei szerint a madarak ezt a mágneses információt „GPS-ként” használják, amely nemcsak azt jelzi nekik, merre kell haladniuk, hanem azt is, hogy hol tartózkodnak jelenleg – mondja Richard Holland, a Bangor Egyetem kutatója.
„Amikor mi utazunk, van egy térképünk, amely megmondja, hol vagyunk, és egy iránytűnk, amely megmutatja, melyik irányba induljunk, hogy elérjük a célunkat” – mondja. „Nem gondoljuk, hogy a madarak ugyanolyan pontossággal vagy részletességgel ismernék az egész Földet, de képesek érzékelni, hogyan változnak a mágneses jelzések, ahogy végighaladnak szokásos útvonalukon – vagy akár akkor is, ha attól jelentősen eltérnek.”
A mágneses mezők titkai: Hogyan érzékelik a vándormadarak saját helyzetüket?
A tudósok évtizedek óta tudják, hogy a vándormadarak a Nap, a csillagok és a Föld mágneses tere alapján tájékozódnak, ám az irány meghatározása egy iránytűvel egészen más, mint pontosan tudni, hol helyezkednek el a világban. A szakértők még mindig vitatják, hogy a madarak hogyan képesek meghatározni saját pozíciójukat.
Florian Packmor, a Németországi Alsó-Szászországi Watt-tenger Nemzeti Park Hatóságának kutatója feltételezte, hogy a madarak képesek érzékelni a mágneses mező részleteit globális helyzetük meghatározásához. Arra gyanakodott, hogy a mágneses inklinációt (a Föld felszínéhez viszonyított mágneses vonalak szögének változása) és a mágneses deklinációt (a földrajzi és mágneses pólusok iránya közötti eltérést) használhatják pontosabb helymeghatározáshoz.
Ennek tesztelésére Packmor, Holland és kollégáik 21 felnőtt nádiposzátát fogtak be az Ausztriában, Illmitzben fekvő vonulási útvonalukon. A madarakat ideiglenesen külső röpdékbe helyezték, ahol egy Helmholtz-tekercs segítségével megzavarták a mágneses mezőt, mesterségesen megváltoztatva az inklinációt és deklinációt úgy, hogy az a 2600 kilométerrel távolabb fekvő oroszországi Neftekamszk pozíciójának felelt meg.
„Ez teljesen eltér a szokásos irányuktól” – mondja Packmor.
Ezután a kutatók speciális ketrecbe helyezték a madarakat, hogy tanulmányozzák vonulási ösztönüket, és két, a mágneses mező változásairól mit sem tudó független kutatóval rögzíttették, hogy melyik irányba indulnak. A módosított mágneses térben a madarak többsége nyugat-délnyugat felé próbált repülni, mintha meg akarna térni az oroszországi vonulási útvonalára. Ezzel szemben a madarak az eredeti, zavarmentes osztrák mágneses térben dél-délkelet felé indultak volna.
Ez arra utal, hogy a madarak a mágneses inklináció és deklináció alapján azt hitték, már nem Ausztriában vannak, hanem Oroszországban – magyarázza Packmor.
Hogyan érzékelik helyzetüket a madarak a mágneses tér alapján?
„Természetesen nem tudják, hogy Oroszországban vannak, de érzik, hogy túlságosan északra és keletre kerültek ahhoz képest, ahol lenniük kellene” – mondja Holland. „Ebben az esetben az iránytűrendszerüket használják, hogy megpróbálják délnyugat felé korrigálni útjukat.”
Ennek ellenére még mindig nem teljesen értjük, hogy milyen neurológiai mechanizmusok teszik lehetővé, hogy a madarak érzékeljék a Föld mágneses terének ezen aspektusait.
„Ez fontos lépés annak megértésében, hogy a mágneses térképek hogyan működnek az énekesmadaraknál – különösen a nádiposzátánál” – mondja Nikita Chernetsov, az Orosz Tudományos Akadémia Szentpétervári Zoológiai Intézetének munkatársa, aki nem vett részt a kutatásban.
A kutatás ugyan megerősíti, hogy a nádiposzáták a mágneses mezőket használják a helymeghatározáshoz, de ez nem jelenti azt, hogy minden madár így működik – teszi hozzá.
A madarakat a kutatás után két-három héttel szabadon engedték, ekkor folytathatták a megszokott vonulási útvonalukat – mondják Packmor és Holland. Az egyik madarat egy évvel később ismét befogták, ami azt jelzi, hogy a kutatás nem akadályozta őt sikeres vonulásában.
Ezt is érdemes elolvasni:
Az első világháborús kutya, aki 17 csatát járt meg, és kitüntetéseket is szerzett
A bohóchalak megszámolják egymás csíkjait, hogy kiszűrjék a hívatlan vendégeket
Kiemelt kép: Depositphotos.com
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe
Megnyílt Budapest első élelmiszer-outletje
Omladozik az egri vár másolata – a rendkívüli haditettről forgatott hatalmas sikerű film helyszínén jártunk