Egészen váratlan módon, egy ősi meteorit segítségével sikerült bebizonyítani, hogy a Marson valóban megtalálható az élet alapvető feltétele.
Egy új tanulmány szerint egy darabka meteorit bizonyítékot tartalmaz arra vonatkozóan, hogy víz van a Marson, írja a Daily Star.
A Marsról származó szikladarabra 1931-ben bukkantak rá egy egyetemi asztalfiókban (!), de nyilvánvaló, hogy sokkal régebbi annál. Az aszteroida a feltételezések szerint körülbelül 742 millió éves, és a „Lafayette Meteorit” nevet kapta.
Leszakadt a Marsról
A meteorit darabka valamikor nagyon régen kölcsönhatásba kerülhetett a vízzel, majd levált a vörös bolygóról, miután a bolygó körülbelül 11 millió évvel ezelőtt egy üstökössel ütközött.
Feltételezések szerint ez a becsapódás port és más szennyeződéseket röpített fel az űrbe, ezekből a szennyeződésekből pedig az egyiket végül beszippantotta a Föld gravitációs mezeje, így találhattunk rá az apró darabkára bolygónkon.
A picike meteorit végül az Egyesült Államokban, azon belül is Indiana államban zuhant le a Földre. Nem tudni, hogy ez mikor történt, de valahogy a Purdue University biológia tanszékének egyik asztalfiókjában kötött ki.
Egyértelművé vált, hogy vízzel érintkezett
Néhány évtizeddel később, az 1980-as években a chicagói Field Museumnak adták a tárgyat, ahol alaposabb vizsgálatra került sor, és így bizonyossá vált, hogy a Marsról származik, a kőzetben található ásványok pedig kölcsönhatásba léptek a vízzel.
Marissa Tremblay professzor, a témában készült tanulmány egyik szerzője kifejtette: „Az ásványok datálása tehát megmondhatja, mikor volt folyékony víz a Mars felszínén vagy annak közelében a bolygó geológiai múltja során”.
„A Lafayette marsi meteoritban található ásványok korát is megbecsültük, és megállapítottuk, hogy 742 millió évvel ezelőtt keletkeztek. Nem gondoljuk, hogy ekkor bőséges folyékony víz volt a Mars felszínén. Ehelyett azt gondoljuk, hogy a víz a közeli felszín alatti jég, az úgynevezett örökfagy olvadásából származik, és hogy az örökfagy olvadását az a magmás tevékenység okozta, amely a mai napig rendszeresen előfordul a Marson” – tette hozzá.
Kiszűrték a befolyásoló tényezőket
Tremblay megjegyezte, a kormeghatározást befolyásolhatta volna az a becsapódás, amely a Lafayette-meteoritot kilökte a Marsról, valamint az a hőmérséklet-változás is, amelyet a Lafayette átélt az űrben töltött 11 millió év alatt, illetve a Föld legkörébe való beérkezés közben.
“De sikerült bebizonyítanunk, hogy ezen dolgok egyike sem befolyásolta a Lafayette-en található vizes elváltozások korát” – húzta alá.
Ryan Ickert vezető kutató, a tanulmány másik szerzője hozzátette: „Ennek a meteoritnak egyedülálló bizonyítéka van arra, hogy reakcióba lépett a vízzel. Ennek pontos dátuma kérdéses volt, de publikációnk kimutatta a víz jelenlétének időpontját.”
Ez is érdekelhet:
Kiemelt kép: Pixabay
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hipnózis: Mágia vagy tudomány?
Egyre több a megszállott: az ördögűzések új aranykorát éljük?
Mentális térkép a levegőben: így használják a vándormadarak a Föld mágneses terét GPS-ként
Honnan ered a dollárjel?
Antarktisz: mindent megváltoztathat a 90 millió éves, döbbenetes felfedezés
A hullavirágok átható halálszaga molekuláris magyarázatot kapott